8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Yakında İskandinavya Bölgesinin Bitcoin Üretimi İçin Yeterli Elektriği Kalmayabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Tam da Bitcoin’in karbon emisyonu sorununun herkes tarafından dile getirilmeye başlandığı şu zamanlarda İskandinavya bölgesi, çevreci Bitcoin madenciliği alanındaki üstünlüğünü kaybediyor gibi görünüyor.

Binance indirim kodu

İzlanda, İsveç ve Norveç, jeotermal, hidroelektrik ve rüzgar enerjisiyle elde edilen elektrik kaynakları açısından zengin oldukları için, Bitcoin madencileri tarafından ilgi gören ülkeler olarak biliniyorlardı. Çin ise Bitcoin üretiminde daha çok, kömürün yakılmasıyla elde edilen elektriği kullanıyor. İskandinavya bölgesinde Bitcoin üretimini mümkün kılan elektrik üretimi fazlalığı ise, alüminyum tesisleri, petrol kuyusu platformları ve çelik üreticileri tarafından yenilenebilir enerjiye duyulan ilgi nedeniyle tükenme noktasına geldi.

Binance indirim kodu

“2021 ve 2022’de Bitcoin Üretimi İçin Fazla Elektriğimiz Kalmayabilir”

İzlanda’nın ulusal kamu hizmeti kurumunda CEO’luk görevini üstlenen Hordur Arnarson bu durumu şöyle yorumladı: “2021 ve 2022’de ürettiğimiz elektriğin çok az bir kısmını fazlalık elektrik olarak niteleyebileceğiz. İklim değişikliğinin getirdiği sorunlar ile beraber birçok değişik sektörde hızlı büyümeler görüyoruz ve bu sektörlerin de büyük bir kısmı elektriğe ihtiyaç duyuyor.”

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto para madenciliği işlemlerini gerçekleştiren bilgisayarlar, neredeyse havaalanı hangarları kadar büyük ortamlarda karmaşık algoritmaları çözmekte kullanılıyorlar. Bu yüzden de, bu tür işletmelerde elektrik enerjisi çok kilit bir rol oynuyor ve tek bir tesis bile binlerce hanenin tükettiği enerji kadar enerji harcıyor. Ayrıca bu sektör büyümeye de devam ediyor. Bitcoin şu anda, 2015’te kullandığı elektrik enerjisinin 66 kat daha fazlasını kullanıyor. Ayrıca, Bitcoin madenciliği nedeniyle doğaya salınan karbon miktarının artmasıyla beraber, bu alana yeni denetimler getirilebileceğinin sinyalleri bulunuyor.

Çin’de gerçekleştirilen Bitcoin madenciliğinin neden olduğu emisyonun, 2024 yılında en yüksek seviyeye ulaşması ve o yıl atmosfere, sadece Çin’de üretilen Bitcoin’ler nedeniyle, İtalya’nın tümünün tükettiği elektrik kadar karbondioksit salınımı olması bekleniyor.

İlgili Haber:  Kripto Paralar XRP Öncülüğünde Yükseldi

İskandinavya Bir Zamanlar Bitcoin Üretiminin Önemli Bir Kısmını Gerçekleştiriyordu

İzlanda bir zamanlar çevreci Bitcoin üretiminin merkezi konumundaydı. Ülkedeki blockchain vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre, dört yıl öncesine kadar küresel Bitcoin üretiminin %8’i İzlanda’da gerçekleşirken şu anda bu oran yalnızca %2’inin altına geriledi. Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada ise bu oran Nisan 2020 itibariyle %0.35’e kadar indi. Çin ise Bitcoin üretiminin %65’ine ev sahipliği yapıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar