Yaklaşık 150 Bin Liralık BNB’yi Yanlışlıkla “Yakan” Kullanıcının Koinleri Geri İade Edildi

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

Haberin Özeti

  • Bir kullanıcı yanlışlıkla yanlış Binance Akıllı Zincir adresine 20.000$ değerinde BNB gönderdi ve koinlerini kalıcı olarak kaybetti.
  • Binance CEO’su CZ, kullanıcıya bu koinleri geri iade edip etmemeleri gerektiğini Twitter’da takipçilerine sordu.
  • Binance CEO’su daha sonra yaptığı açıklamada, koinleri geri iade edeceklerini açıkladı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, bir Binance kullanıcısının yanlışlıkla Binance Smart Chain’deki akıllı bir sözleşme adresine 800 BNB gönderdiğini ve coinleri sonsuza dek kaybettiğini açıkladı.

blank

Zhao tweetinde, kullanıcının 20.000$ değerindeki kayıp paralarının kurtarılması için yalvardığını belirtti.

Nihayetinde, CZ adama yardım etmeye karar verdiklerini açıkladı.

Peki koinleri geri iade etmek doğru bir karar mıydı?

Zhao’nun sorunun nasıl çözüleceğine dair topluluğun fikrini sorma kararı, ileriye dönük benzer olaylarla nasıl başa çıkılacağına dair bir tartışmayı da başlattı. Bazı kullanıcılar blok zincirlerinin “değişmez” doğası gereği bu tür koinlerin iade edilmemesi gerektiğini savunurken, diğerleri sorunun daha insan odaklı bir bakış açısını savundu.

CZ’nin ima ettiği gibi, Binance’in iki seçeneği vardı; ya oyunu kurallarına göre oynayıp kullanıcıya koinlerinin ne yazık ki sonsuza kadar kaybolduğunu söyleyeceklerdi ya da kuralları biraz esnetip yanan koinleri geri iade edeceklerdi. Binance ikinci seçeneği seçerek kullanıcıya koinleri geri iade etti. Beklendiği gibi, bazı katılımcılar ideolojik olarak birinci seçeneği tercih ettiğinden, bu olay görüş ayrılığına yol açtı.

Koinlerin geri iade edilmemesini savunanlar, “Üzgünüz, bir dahaki sefere daha dikkatli olun” yaklaşımının, kripto para ekosistemine zarar verdiğini düşünüyor. Blockchain yapısı itibariyle geriye dönük değiştirilemez dağıtık bir defterdir. Herhangi bir blokzincir üzerinde bir işlemi geri almak o blokzincir üzerindeki “değişmezlik” özelliğinin hiçe sayılması anlamına gelir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Tartışmaya katılan bir grup da, Binance’tan gelecekte bu tür olaylar için politikasının ne olacağını ana hatlarıyla açıklayan net ve kesin bir bilgi istedi.

CZ, yakında insanların yanlış akıllı sözleşmelere koin göndermelerini engelleyecek yeni bir özellik ekleyeceklerini duyurdu.

Hatalı transferler günden güne artıyor

Son günlerde ikinci kez, büyük miktarlarda kripto para yanlış adrese gönderildi ve teorik olarak kaybedildi. Eylül ayının başlarında, anonim bir kullanıcı yanlışlıkla Swerve’nin yönetim sözleşmesine 1 milyon USDT gönderdi ve bu en azından kağıt üzerinde fonları geri alınamaz hale getirdi. Tether CTO’su Paolo Ardoino, yanlışlıkla gönderilen koinler ERC-20 ise gönderilen 1 milyon USDT’yi geri iade edeceğinin sözünü verdi.

Ethereum blok zincirinin tamamen sıfırlardan oluşan meşhur 0x0 adresi, yanlışlıkla gönderilen 635 milyon dolar değerinde token içeriyor.

Koin yakmak nedir?

Koin yakma, koinlerin kalıcı olarak dolaşımdan kaldırılması ve toplam arzın düşürülmesi işlemidir.

Geliştiriciler ve kripto para madencileri, koin yakarak, tedarikteki token sayısını azaltıp, dolaşımda kalan tokenleri daha nadir ve dolayısıyla daha değerli hale getirmeyi hedefler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend