12 Ağustos 2022, Cuma
22.6 C
İstanbul

YAM Yeniden Yapılandırıldı ve İlk Testini Başarıyla Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yam Finance’ın dün başarı ile gerçekleştirilen testi, DeFi’nin orijinal gıda temelli tokeninde yeni bir başlangıca işaret ediyor.

Binance indirim kodu

Yam Finance’ın dünkü ilk başarılı testi ile birlikte DeFi’nin orijinal gıda temelli tokeninde yeni bir başlangıcın ortaya çıkacağı yorumları yapılıyor.

Binance indirim kodu

YAM, kripto para birimlerinin yeniden finanse edilmesine dair bir deneme olarak tanımlanıyor. Kripto para birimlerinin yanında likiditeyi sağlamak için verilen token teşvikleri (diğer adıyla yield farming), blockchain kapsamındaki tam yönetim ve token sahipleri tarafından yönetilen DAO benzeri yapılar da YAM’ın denendiği alanlardır.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

11 Ağustos tarihinde gerçekleştirilmiş olan lansman, anında yüz milyonlarca doları ve projenin etrafında toplanan ateşli bir topluluğu kendisine çekti. Ancak denetlenmemiş olan kod içerisinde, yönetim süreçlerini imkansız kılan bir hata iki gün sonra tespit edildi ve bu durum, bir denetim için fon toplanmasını ve iyileştirilmiş bir sürümün yeniden başlatılmasını gerekli kıldı.

Dün Gerçekleştirilen İlk Sınav Başarılı

YAM, arzını ayarlayarak veya yeniden satarak elde etmeye çalıştığı 1 yUSD’lik (Yearn Finance’ın stablecoin’i) bir sabit birim hedefliyor. YAM’ın fiyatı 1.05 yUSD’nin üzerinde olduğunda, arz fiyatı düşürmek için genişliyor ve fiyat 0.95’in altına düştüğünde yükseltmek adına tedarik sözleşmeleri yapıyor.

Arz genişlediğinde, Yam’ın geri ödeme tutarı %10 daralır ve bu pay Uniswap’teki YAM/yUSD havuzuna aktarılır. Başka bir deyişle, hazineye yatırılan ve token sahipleri tarafından yönetilen yUSD satın alımı gerçekleşir. Proje kapsamında ayrıca hazineye yapılan girişlerin %1’i Ethereum kamu mallarına fon sağlaması için Gitcoin’e yönlendiriliyor.

Yam Finans’ın Geleceği Oy Kullanma Yetkisi Olan YAM Sahiplerinde

Pazartesi günü YAM’ın ilk başarılı geri ödemesinin yapıldığı gündü. YAM fiyatı yaklaşık 20 dolarda sabitleme seviyesinin çok üzerinde olduğundan, arz miktarı arttı ve hazineye 571.000 dolar değerinde yUSD eklendi; Gitcoin’e de 5.71 bin dolar katkıda bulunuldu.

İlgili Haber:  LINK'in %80'inden Fazlası 125 Cüzdan Tarafından Kontrol Ediliyor

Sonrasında fiyat 7 doların altına düştü, ancak YAM sahiplerinin cüzdan bakiyesi 2.49 kat artış gösterdi. Bu kapsamda geri ödeme işlemlerinin her 12 saatte bir gerçekleştiğini ve bunun, fiyatı kademeli olarak 1 yUSD’ye geri çekme anlamına geldiğini belirtmekte fayda var.

Yam Finans’ın geleceği artık protokol parametrelerinden hazine yönetimine ve katkı paylarına kadar her şeyi değiştirmek için oy kullanma yetkisine sahip olan YAM sahiplerinin elinde bulunuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar