Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto‘nun zamanında üretilmiş yaklaşık 50 Bitcoin hareket halinde… Bu Bitcoin’ler, Bitfinex’e ait bir cüzdana aktarılmış gibi görünüyor. Bazıları bunun bir boğa koşusunun işareti olduğunu düşünse de, bu yaklaşım biraz mantıksız.

Bir kullanıcı elindeki 50 adet Satoshi dönemi Bitcoin’i, kripto para borsası Bitfinex’te bir cüzdana aktardı. Bu Bitcoin’ler bugün tam 527,120 dolarlık piyasa değerine sahip.

Bu 50 Bitcoin, Bitcoin’in yaklaşık bir buçuk yaşında olduğu Mayıs 2010’da üretildi. Sahibi o zamandan beri bu paraları elinde tutuyordu ve dün gece bir kripto para birimi borsasına taşıyana kadar bekledi. Bu aktarım işlemi, Bitcoin işlemlerini araştıran bir Telegram botu olan BTCparser tarafından farkedildi.

Eğer bu 50 Bitcoin’in sahibi tüm kripto’yu Bitfinex’te sattıysa, yarım milyon dolarlık saf kar elde etti. Çünkü 2010 yılında, Bitcoin’in değeri neredeyse sıfırdı ve yaygın olarak bilinmemesi nedeniyle hem çok ucuz, hem de madenciliği çok kolaydı.

Bu paralar “Satoshi dönemi” paraları olarak biliniyor, çünkü Bitcoin’in anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin forumlarında dolaştığı ve Bitcoin’in gelişimine katıldığı bir zamanda üretildiler. Nakamoto, en son 13 Aralık 2010 tarihinde, daha evvel düzenli uğrak yeri olan Bitcointalk üzerinde aktif görüldü.

En son bir kullanıcı, Şubat 2009’da çıkarılmış Satoshi dönemi 50 kripto parayı taşıdığında, Mayıs ayındaki geri yönlü dalgalanma yaşanmıştı ve bu paranın çoğu Binance ile Coinbase’e aktarılmıştı.

Bazı insanlar, o dönemde Bitcoin çok da popüler olmadığı için, o dönem Bitcoin’lerinin Satoshi’nin bizzat kendisi veya yakın ortakları tarafından çıkarılmış olduğunu düşünüyor. Öte yandan, bunun sadece toz toplayan eski Bitcoin olduğunu iddia ederek, bu düşünceye itiraz edenler de var.

Kimileri bu tarz transferleri fiyat hareketleriyle ilişkilendirir. Görünüşe göre bu aktarım Bitcoin için iyiye işaret olabilir, çünkü bir boğa koşusunun gelmekte olduğu anlamına gelebilir. Mayıs ayında, 50 Bitcoin aktarımının ardından Bitcoin değeri %7 düşmüştü. Dün gece aktarılan Satoshi dönemi kripto paraların ardından, Bitcoin sadece %2 düşerek, 10,642 dolardan 10,410 dolara düştü. Bununla birlikte yaşanan bu hafif düşüş, Seychelles merkezli kripto Bitmex’e karşı federal iddianameye veya belki de Trump’ın koronavirüs’e yakalanmasının piyasaya etkilerine daha çok bağlı olabilir.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Gavin Andresen

Bir Cevap Yazın