27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Yasadışı Bitcoin ATM Yöneticisi Kais Mohammad İki Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kais Mohammad, kara para aklama suçlamalarından ve yasadışı Bitcoin ATM hizmeti yürütmekten suçlu bulundu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Yasadışı Bitcoin ATM hizmeti yürüttüğü belirlenen Kais Mohammad, iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.
  • Mohammad, ayrıca, 15 – 25 milyon Dolar arasında Bitcoin ve nakit para aklamaktan suçlu bulundu.

Kais Mohammad, lisanssız kripto para işletmeciliği yapmaktan ve 15 – 25 milyon Dolar arasında Bitcoin ve nakit para aklamaktan suçlu bulundu. Mohammad, yargılama sonucunda iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Binance indirim kodu

Kais Mohammad Kimdir?

Suçlamalarda belirtildiği haliyle Kais Mohammad, Aralık 2014 ile Kasım 2019 arasında Herocoin işletmeciliği yaptı; “Superman29” takma adını kullanarak işinin online reklamlarını düzenledi ve müşterilere 25.000 Dolara kadar nakit karşılığında Bitcoin alıp satma hizmeti verdi. Mohammad, bu işlemlerde, standart oranın bir hayli üzerinde olacak şekilde %25 komisyon aldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu operasyonlar, kullanıcıların gerekli tanımlama prosedürleri olmadan Bitcoin alıp satabilecekleri Bitcoin kiosk işlemlerinden farklıydı. Ayrıca Mohammad, müşterilerin 3.000 Dolara kadar art arda birden fazla işlem yapmalarına izin verdi.

Bu makinelerin standart bir kripto ATM’sinden ne kadar farklı olduğu henüz belli değil.

Ancak Mohammad, müşterilerinin bazı fonlarının yasadışı faaliyetlerden geldiğini ve suç geliri olduğunu biliyordu. Spesifik olarak, Mohammad bir müşterinin fonunun dark web’den gelen çeşitli suç gelirleri olduğunun farkındaydı.

Lisanssız Bitcoin ATM Ağı

ABD Avukatlık Ofisi sözcüsü Ciaran McEvoy, Mohammad’ın aynı zamanda bankacılık sektöründe eski bir çalışan olduğunu söyledi. Bu tecrübesi sayesinde Mohammad, faaliyetlerini ABD Hazinesi Mali Suçları Uygulama Ağı’na (FinCEN) kaydetmesi gerektiğinin bilincinde idi.

Davaya müdahil olan savcılar ise Mohammad’in faaliyetleri ile ilgili, “Bankacılık alanındaki bilgisi ile sağlam bir uyum programı ve lisans almak yerine Mohammad; kara para aklama ve diğer belirtilen suçlara odaklandı ve bunlardan kazanç sağladı.” dedi.

İlgili Haber:  OKEx Tek İmzalı Bitcoin Cüzdan Anahtarının, Kurucusu Xu Mingxing'de Olduğu İddia Edildi

McEvoy, Mohammad’ın faaliyetlerinin kara para aklamayla mücadele düzenlemeleri kapsamına girdiğinin farkında olduğunu söyledi. Ancak Mohammad, 2014 ve 2019 yılları arasında bu düzenlemelere riayet etmedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar