Yasadışı Bitcoin ATM Yöneticisi Kais Mohammad İki Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Kais Mohammad, kara para aklama suçlamalarından ve yasadışı Bitcoin ATM hizmeti yürütmekten suçlu bulundu.

blank

Haberin Özeti

  • Yasadışı Bitcoin ATM hizmeti yürüttüğü belirlenen Kais Mohammad, iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.
  • Mohammad, ayrıca, 15 – 25 milyon Dolar arasında Bitcoin ve nakit para aklamaktan suçlu bulundu.

Kais Mohammad, lisanssız kripto para işletmeciliği yapmaktan ve 15 – 25 milyon Dolar arasında Bitcoin ve nakit para aklamaktan suçlu bulundu. Mohammad, yargılama sonucunda iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

blank

Kais Mohammad Kimdir?

Suçlamalarda belirtildiği haliyle Kais Mohammad, Aralık 2014 ile Kasım 2019 arasında Herocoin işletmeciliği yaptı; “Superman29” takma adını kullanarak işinin online reklamlarını düzenledi ve müşterilere 25.000 Dolara kadar nakit karşılığında Bitcoin alıp satma hizmeti verdi. Mohammad, bu işlemlerde, standart oranın bir hayli üzerinde olacak şekilde %25 komisyon aldı.

Bu operasyonlar, kullanıcıların gerekli tanımlama prosedürleri olmadan Bitcoin alıp satabilecekleri Bitcoin kiosk işlemlerinden farklıydı. Ayrıca Mohammad, müşterilerin 3.000 Dolara kadar art arda birden fazla işlem yapmalarına izin verdi.

Bu makinelerin standart bir kripto ATM’sinden ne kadar farklı olduğu henüz belli değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ancak Mohammad, müşterilerinin bazı fonlarının yasadışı faaliyetlerden geldiğini ve suç geliri olduğunu biliyordu. Spesifik olarak, Mohammad bir müşterinin fonunun dark web’den gelen çeşitli suç gelirleri olduğunun farkındaydı.

Lisanssız Bitcoin ATM Ağı

ABD Avukatlık Ofisi sözcüsü Ciaran McEvoy, Mohammad’ın aynı zamanda bankacılık sektöründe eski bir çalışan olduğunu söyledi. Bu tecrübesi sayesinde Mohammad, faaliyetlerini ABD Hazinesi Mali Suçları Uygulama Ağı’na (FinCEN) kaydetmesi gerektiğinin bilincinde idi.

Davaya müdahil olan savcılar ise Mohammad’in faaliyetleri ile ilgili, “Bankacılık alanındaki bilgisi ile sağlam bir uyum programı ve lisans almak yerine Mohammad; kara para aklama ve diğer belirtilen suçlara odaklandı ve bunlardan kazanç sağladı.” dedi.

McEvoy, Mohammad’ın faaliyetlerinin kara para aklamayla mücadele düzenlemeleri kapsamına girdiğinin farkında olduğunu söyledi. Ancak Mohammad, 2014 ve 2019 yılları arasında bu düzenlemelere riayet etmedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend