1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Yasal Düzenleme Söylentileri Artınca, Bitcoin Son 6 Ayın En Kötü Haftasını Geçirdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kurumsal firmaların kripto paralarla flörtü arttıkça, düzenleyici kurumlar da odağını bu piyasa üzerinde sıkılaştırıyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin, bu hafta değerinin onda birini kaybetti ve küresel düzenleyiciler bakışlarını bitcoin’e çevirdiğinden, Eylül ayındaki dik satıştan bu yana en kötü haftasını yaşadı.

Binance indirim kodu

Cuma günü ufak bir ralliye rağmen, Bitcoin öğleden sonra geç saatlere kadar 32.000$ civarında işlem görüyordu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Derken piyasalara bitcoin’de “çifte harcama” yaşandığı haberleri yayıldı. Aslında yaşanan çifte harcama değildi, blok zincirin işlemleri çözdüğü normal bir süreçti.

Kripto kredisi veren Nexo’nun yönetici ortağı Antoni Trenchev, “Kötü huylu bir manipülasyon olarak algılanan şey aslında tamamen normatif bir blok zinciri olayıydı” dedi.

Birçok profesyonel yatırımcı, fiyat dalgalanmaları ve üzerinde değerlendirme yapılabilecek kârlar veya varlıklar gibi temel unsurların bulunmaması nedeniyle kripto varlıklarından uzak duruyor.

UBS analistleri bu hafta yatırımcılara yazdıkları bir notta, “Duyarlılıktaki keskin dalgalanmalar kripto paralar için bir risktir” diye yazdı. “Kripto para spekülasyonu konusunda aşırı ihtiyat çağrımızı yineliyoruz” dediler.

Ancak bazı yatırımcılar, geçen yıl bitcoin’in yüzde 300 artmasına neden olan baş döndürücü yükselişin ardından sektöre adım atmaya çalışıyorlar. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock, iki fonunda, BlackRock Gelir Fırsatları fonu ve BlackRock Küresel Tahsis fonu, bitcoin bağlantılı türevleri tutmanın kapısını açıyor.

BlackRock, bu hafta ABD piyasa düzenleyicisine gönderdiği bir dosyada, nakit ödemeli bitcoin vadeli işlemlerinin kullanımının yüksek düzeyde likidite riski içerebileceğini ve gelecekteki düzenleyici değişikliklerin kayıplara yol açabileceğini belirtti.

Yine de BlackRock’un bu hareketi, kripto sektörünün kurumsallaşması olarak ifade edilen şeyi yansıtıyor. BlackRock’un baş yatırım sorumlusu Rick Rieder, Kasım ayında CNBC’de bitcoin’in yatırımcıların portföylerinde altının yerini alabileceğini söylemişti. Bazı analistler bunu altına alternatif bir enflasyon koruması olarak sunuyorlar.

İlgili Haber:  İngiliz Fintech Firması Hindistan'da Fiziksel Kripto Banka Şubeleri Açıyor

Dijital varlık yöneticisi ve komisyoncu Crypto Finance’in yönetim kurulu üyesi Marc Bernegger, “Bitcoin küresel bir makro varlıktır ve bence giderek daha fazla geleneksel varlık yöneticileri, bir portföy koruma aracı olarak bitcoin’in değerini fark ediyor” dedi. “Bu, Bitcoin için iyi çünkü daha fazla likidite ve daha sağlıklı bir pazar anlamına geliyor.”

Hem İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi hem de Avrupa Merkez Bankası, geçen hafta kripto paralara yönelik daha katı düzenlemelerin yapılması gerektiğini savundu.

ECB başkanı Christine Lagarde, bir konferansta, Bitcoin’in “oldukça spekülatif bir varlık” olduğunu söyledi ve genellikle piyasa ile ilişkili suç faaliyetlerini vurguladı. Joe Biden’ın bir sonraki ABD Hazine sekreteri adayı olan Janet Yellen, kripto para kullanımını “kısıtlama” olasılığını gündeme getirdi.

Bitcoin’in daha fazla düzenlemeye maruz kalacağı açık çünkü giderek finansal sistemin bir parçası haline geliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar