7 Ağustos 2022, Pazar
26.6 C
İstanbul

Yaşayan En Değerli Ressam David Hockney, NFT’lerin “Dolandırıcılık” Olduğunu Söyledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Yaşayan en değerli ressam David Hockney, Beeple’ın NFT sanatını “aptalca küçük şeyler” olarak tanımladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Yaşayan en değerli ressam David Hockney, NFT’lerin hayranı değil; ancak nasıl çalıştıklarını anlamadığını da kabul ediyor.
  • Aynı zamanda çalışmalarının baskısını yapan bir dijital sanatçı olan Hockney, Beeple’ın rekor kıran NFT çizimini “aptalca” olarak tanımladı.
  • Beeple’ın sanat eserinin geçen ay 69.3 milyon Dolara satılması Beeple’ı, Jeff Koons ve David Hockney’den sonra yaşayan en değerli üçüncü sanatçı yaptı.

Yaşayan bir sanatçı eserinin en yüksek fiyattan satış rekorunu elinde bulunduran Hockney, NFT’lerin hayranı değil ve onların bir “dolandırıcılık” olduğunu düşünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

NFT Piyasası Hockney’e Göre “Dolandırıcılık”

The Sunday Times’ın sanat eleştirmeni Waldemar Januszczak ve sanat tarihçisi Bendor ‘Bendy’ Grosvenor’un ev sahipliği yaptığı sanat podcasti Waldy and Bendy’s Adventures in Art’ın dünkü bölümünde Hockney, NFT’ler ile ilgili “Sahip oldukları şey nedir, gerçekten bilmiyorum.” dedi.

Hockney’in en tanınmış eseri Portrait of an Artist (Pool with Two Figure), 2018’de 90.3 milyon Dolara rekor bir müzayedede satıldı.

Hockney, NFT’lerin pek mantıklı olduğunu düşünmüyor. “Bilgisayardaki bir şey pekala kaybolabilir, değil mi?” diyen Hockney, “Ve gelecekte, bulut çalışmaya başladığında bile bilgisayarda kaybolacaklar. Üzerinde o kadar çok şey olacak ki, onu nasıl bulacaksın?” diye ekledi.

Podcast sunucuları, bir blok zincirinin ne olduğunu ve NFT’lerin ağ üzerinde sonsuza kadar yaşadığını açıklamak için pek bir uğraş vermediler.

Hockney vs. Beeple

Hockney, yeni yükselen sanatçı Beeple’ın hayranı değil.

Beeple’ın “EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS” adlı NFT eseri, Hockney’in 2018’de 90.3 milyon Dolarlık parçasını sattığı müzayede evi Christie’de geçen ay 69.3 milyon Dolara satıldı.

İlgili Haber:  Tether'in Piyasa Değeri 30 Milyar Dolara Ulaştı

Beeple’ın sanat eseri için “Resimleri gördüm, ama demek istediğim sadece aptalca küçük şeyler gibi görünüyordu. Ve aslında ne olduklarını anlayamadım.” dedi.

Hockney aynı zamanda bir dijital sanatçı ve sanat eserini bir iPad’de yaratıyor. Ancak Beeple ve diğer birçok NFT sanatçısının aksine hepsinin baskısını yaparak satışa çıkarıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar