Yaşayan En Değerli Ressam David Hockney, NFT’lerin “Dolandırıcılık” Olduğunu Söyledi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 6 ay önce

blank

Yaşayan en değerli ressam David Hockney, Beeple’ın NFT sanatını “aptalca küçük şeyler” olarak tanımladı.

blank

Haberin Özeti

  • Yaşayan en değerli ressam David Hockney, NFT’lerin hayranı değil; ancak nasıl çalıştıklarını anlamadığını da kabul ediyor.
  • Aynı zamanda çalışmalarının baskısını yapan bir dijital sanatçı olan Hockney, Beeple’ın rekor kıran NFT çizimini “aptalca” olarak tanımladı.
  • Beeple’ın sanat eserinin geçen ay 69.3 milyon Dolara satılması Beeple’ı, Jeff Koons ve David Hockney’den sonra yaşayan en değerli üçüncü sanatçı yaptı.

Yaşayan bir sanatçı eserinin en yüksek fiyattan satış rekorunu elinde bulunduran Hockney, NFT’lerin hayranı değil ve onların bir “dolandırıcılık” olduğunu düşünüyor.

NFT Piyasası Hockney’e Göre “Dolandırıcılık”

The Sunday Times’ın sanat eleştirmeni Waldemar Januszczak ve sanat tarihçisi Bendor ‘Bendy’ Grosvenor’un ev sahipliği yaptığı sanat podcasti Waldy and Bendy’s Adventures in Art’ın dünkü bölümünde Hockney, NFT’ler ile ilgili “Sahip oldukları şey nedir, gerçekten bilmiyorum.” dedi.

Hockney’in en tanınmış eseri Portrait of an Artist (Pool with Two Figure), 2018’de 90.3 milyon Dolara rekor bir müzayedede satıldı.

Hockney, NFT’lerin pek mantıklı olduğunu düşünmüyor. “Bilgisayardaki bir şey pekala kaybolabilir, değil mi?” diyen Hockney, “Ve gelecekte, bulut çalışmaya başladığında bile bilgisayarda kaybolacaklar. Üzerinde o kadar çok şey olacak ki, onu nasıl bulacaksın?” diye ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Podcast sunucuları, bir blok zincirinin ne olduğunu ve NFT’lerin ağ üzerinde sonsuza kadar yaşadığını açıklamak için pek bir uğraş vermediler.

Hockney vs. Beeple

Hockney, yeni yükselen sanatçı Beeple’ın hayranı değil.

Beeple’ın “EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS” adlı NFT eseri, Hockney’in 2018’de 90.3 milyon Dolarlık parçasını sattığı müzayede evi Christie’de geçen ay 69.3 milyon Dolara satıldı.

Beeple’ın sanat eseri için “Resimleri gördüm, ama demek istediğim sadece aptalca küçük şeyler gibi görünüyordu. Ve aslında ne olduklarını anlayamadım.” dedi.

Hockney aynı zamanda bir dijital sanatçı ve sanat eserini bir iPad’de yaratıyor. Ancak Beeple ve diğer birçok NFT sanatçısının aksine hepsinin baskısını yaparak satışa çıkarıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Dogecoin Fiyatı Gerileyince Robinhood’un Kripto Para Geliri de %78 Oranında Azaldı!

Dogecoin fiyatının uzun bir süredir “çılgınca” hareketler yapmaması sonucunda, ABD merkezli ticaret platformu Robinhood’un kripto geliri de önemli ölçüde...
Send this to a friend