30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Yatırım Bankacılığı Devi Goldman Sachs, Bitcoin ile İlgili Değerlendirmesini Paylaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bir yıldan daha uzun bir süre önce yatırım bankası Goldman Sachs, kripto paranın bir varlık sınıfı olmadığını dile getirmişti. Şimdilerde ise banka, kripto parayı tekrar değerlendirmiş gibi duruyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Goldman Sachs tarafından kripto para ile ilgili yakında yayınlanacak bir raporun bazı sayfaları Twitter’da paylaşıldı.
  • Rapor, yatırım bankasının, geçen yıl açıkladığı konumundan belli ölçüde farklılaştığını gözler önüne seriyor.

Yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs tarafından yakında yayınlanacak bir rapor, bankanın kripto parayı yakından değerlendirdiğini gösteriyor.

Binance indirim kodu

Goldman Sachs, Kripto Parayı Bir “Varlık Sınıfı” Olarak Tanımlıyor

Raporun ekran görüntüleri bugün Twitter’da, ekonomist, kripto tüccarı ve varlık yönetimi firması Aike Capital’in kurucusu Alex Krüger tarafından paylaşıldı. Krüger, Goldman Sachs raporundan “Kripto: Yeni bir varlık sınıfı mı?” başlıklı birkaç ekran görüntüsünü tweetledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Krüger, raporun tamamının Goldman Sachs’ın web sitesinde birkaç gün içinde erişime açılacağını söyledi.

Raporda, kripto yatırım şirketi Galaxy Digital Holdings’in kurucusu ve CEO’su Michael Novogratz ve dünyadaki en büyük Bitcoin trust’ını yöneten kripto varlık yönetimi şirketi Grayscale’in CEO’su Michael Sonnenshein’in bakış açılarının yanında, finans yöneticilerinden, akademisyenlerden ve ekonomistlerden gelen değerlendirmeler yer alıyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Novogratz, kripto paranın bir varlık sınıfı olup olmadığı ile ilgili temel soruyu olumlu bir şekilde “varlık sınıfı” olarak yanıtlıyor.

Sonnenshein de kripto paranın bugün ulaştığı konumda kalıcı olacağını belirterek Novogratz’ı destekliyor. Sonnenshein, “Kurumsal yatırımcılar artık kripto varlıklarının bu noktada kalıcı olacağını ve yatırımcıların giderek artan bir şekilde Bitcoin gibi arzı sınırlı varlıklara ilgi göstereceğini biliyor.” ifadelerini kullanarak kripto paranın geleceği konusunda da umutlu olduğunu dile getiriyor.

Goldman Sachs ve Kripto Para

Goldman Sachs, geçen yıl yaptığı değerlendirmelerde ise kripto paranın geçerli bir varlık sınıfı olduğunu açıkça reddetmiş ve aşırı volatilitesi nedeniyle enflasyona karşı bir koruma yöntemi olamayacağını dile getirmişti. Hatta benzer bir görüş yalnızca Goldman Sachs tarafından değil, dünyanın büyük bölümü tarafından paylaşılıyordu. Ancak Bitcoin’in son 1 yıldaki tarihi yükselişi, kripto para ile ilgili tüm algıların da değişmesini sağladı.

İlgili Haber:  Bitfinex, Bitcoin Sahiplerine Tether Kredisi Veriyor

Bitcoin ve Ethereum, küresel salgının büyük bölümünde yatırımcılar için oldukça yüksek bir getiri sağladı. Goldman Sachs da bu süreçte kripto para ile ilgili sert tutumundan bazı değişikliklere gitmeye başladı. Geçen yıl Ağustos ayında, yatırım bankası kendi stablecoinini üretme konusuna ilgi duyduğunu açıkladı. O zamandan bu yana bankacılık devi, kripto parayı bankacılık uygulamasına dahil etmek için büyük adımlar attı.

Goldman Sachs, Mart ayında, Bitcoin vadeli işlemlerini başlattı ve bu ayın başında hizmetini diğer Wall Street firmalarına yönelik de genişletti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar