Yatırım Bankacılığı Devi Goldman Sachs, Bitcoin ile İlgili Değerlendirmesini Paylaştı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bir yıldan daha uzun bir süre önce yatırım bankası Goldman Sachs, kripto paranın bir varlık sınıfı olmadığını dile getirmişti. Şimdilerde ise banka, kripto parayı tekrar değerlendirmiş gibi duruyor.

blank

Haberin Özeti

  • Goldman Sachs tarafından kripto para ile ilgili yakında yayınlanacak bir raporun bazı sayfaları Twitter’da paylaşıldı.
  • Rapor, yatırım bankasının, geçen yıl açıkladığı konumundan belli ölçüde farklılaştığını gözler önüne seriyor.

Yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs tarafından yakında yayınlanacak bir rapor, bankanın kripto parayı yakından değerlendirdiğini gösteriyor.

blank

Goldman Sachs, Kripto Parayı Bir “Varlık Sınıfı” Olarak Tanımlıyor

Raporun ekran görüntüleri bugün Twitter’da, ekonomist, kripto tüccarı ve varlık yönetimi firması Aike Capital’in kurucusu Alex Krüger tarafından paylaşıldı. Krüger, Goldman Sachs raporundan “Kripto: Yeni bir varlık sınıfı mı?” başlıklı birkaç ekran görüntüsünü tweetledi.

Krüger, raporun tamamının Goldman Sachs’ın web sitesinde birkaç gün içinde erişime açılacağını söyledi.

Raporda, kripto yatırım şirketi Galaxy Digital Holdings’in kurucusu ve CEO’su Michael Novogratz ve dünyadaki en büyük Bitcoin trust’ını yöneten kripto varlık yönetimi şirketi Grayscale’in CEO’su Michael Sonnenshein’in bakış açılarının yanında, finans yöneticilerinden, akademisyenlerden ve ekonomistlerden gelen değerlendirmeler yer alıyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Novogratz, kripto paranın bir varlık sınıfı olup olmadığı ile ilgili temel soruyu olumlu bir şekilde “varlık sınıfı” olarak yanıtlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Sonnenshein de kripto paranın bugün ulaştığı konumda kalıcı olacağını belirterek Novogratz’ı destekliyor. Sonnenshein, “Kurumsal yatırımcılar artık kripto varlıklarının bu noktada kalıcı olacağını ve yatırımcıların giderek artan bir şekilde Bitcoin gibi arzı sınırlı varlıklara ilgi göstereceğini biliyor.” ifadelerini kullanarak kripto paranın geleceği konusunda da umutlu olduğunu dile getiriyor.

Goldman Sachs ve Kripto Para

Goldman Sachs, geçen yıl yaptığı değerlendirmelerde ise kripto paranın geçerli bir varlık sınıfı olduğunu açıkça reddetmiş ve aşırı volatilitesi nedeniyle enflasyona karşı bir koruma yöntemi olamayacağını dile getirmişti. Hatta benzer bir görüş yalnızca Goldman Sachs tarafından değil, dünyanın büyük bölümü tarafından paylaşılıyordu. Ancak Bitcoin’in son 1 yıldaki tarihi yükselişi, kripto para ile ilgili tüm algıların da değişmesini sağladı.

Bitcoin ve Ethereum, küresel salgının büyük bölümünde yatırımcılar için oldukça yüksek bir getiri sağladı. Goldman Sachs da bu süreçte kripto para ile ilgili sert tutumundan bazı değişikliklere gitmeye başladı. Geçen yıl Ağustos ayında, yatırım bankası kendi stablecoinini üretme konusuna ilgi duyduğunu açıkladı. O zamandan bu yana bankacılık devi, kripto parayı bankacılık uygulamasına dahil etmek için büyük adımlar attı.

Goldman Sachs, Mart ayında, Bitcoin vadeli işlemlerini başlattı ve bu ayın başında hizmetini diğer Wall Street firmalarına yönelik de genişletti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend