8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.5 C
İstanbul

Yatırım Bankası Citi: Bitcoin Bir Dönüm Noktasında

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Citi Bank’a göre Bitcoin’in geleceği için iki seçenek var: Ana akım tarafından benimsenme veya spekülatif patlama.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Citi Bank, Bitcoin hakkında bir rapor yayınladı.
  • Bankaya göre, Bitcoin ana akım olarak benimsenebilir ancak hala daha bazı engeller var.

Küresel yatırım bankası Citi, Bitcoin’in mevcut ve gelecekteki potansiyel durumu hakkında bir rapor yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Rapor, Bitcoin’in potansiyeli hakkında birkaç farklı düşünceyi öne çıkarıyor. Rapordaki en önemli gözlemlerden biri, artan sayıda işletme Bitcoin’i kabul ettiği için, amiral gemisi kripto paranın ana akım arasına katılıyor olmasıdır. Rapor ayrıca, Bitcoin’in yalnızca bir perakende varlık olarak ticaret yaptığı 2017’deki halinden önemli ölçüde farklı olduğunu belirtiyor.

Bitcoin’in Küreselliğine Vurgu Yapılmalı

Citibank, Bitcoin’in gelecekteki uluslararası ticaret için tercih edilen para olabileceğini öne sürüyor. Rapor, bu fenomeni tetikleyebilecek temel özellikler ile ilgili olarak; kripto paranın küresel erişimini, sınırsız tasarımını ve döviz riskine maruz kalmamasını işaret ediyor.

Ancak Bitcoin’in uluslararası ticaret için tercih edilen para birimi haline gelip gelmediğini etkileyen en önemli faktör algıdır. Rapora göre, Bitcoin’in algısı teknolojiye odaklanma noktasından kripto paranın sansüre direnme yeteneğine odaklanmaya doğru evrildi. Gelecekte bu odak, Bitcoin’in “küreselliğine” ve değer değişim ağlarına kayabilir. Rapora göre, böylesine bir odak değişimi Bitcoin’in küresel ticaretin kolaylaştırıcısı olarak kabul edilmesine olumlu katkı sağlayacaktır.

Bitcoin, Geleneksel Finans ile Entegre Hale Geliyor

Ek olarak rapor, Bitcoin’in ve diğer kripto paraların, geleneksel fiat para birimi sistemiyle daha bağlantılı hale geldiğini öne sürüyor. Bitcoin ilk icat edildiğinde, geleneksel finansın dışında işliyordu. Fiat para birimleri kripto piyasasına girip çıkıyordu, ancak şimdi bu da değişiyor.

İlgili Haber:  Bitcoin'de Kara Çarşamba: Kripto Sektörü Çöküşe Nasıl Tepki Verdi?

PayPal’ın 2020’de Bitcoin’i platformuna ekleme kararı ile Bitcoin’in geleneksel finansa nasıl daha fazla entegre edildiğini görmek artık çok daha kolay. Raporda, “Kullanıcının yapması gereken tek şey Bitcoin ile ödeme yapmayı seçmek. İşlemin geri kalanını PayPal halledecek. Bu, paranın iki ekosistem arasında hareket etme kabiliyetinde belirgin bir gelişmedir.” ifadeleri yer alıyor.

Bitcoin’in Önündeki Riskler

Bitcoin’in geleceğine ilişkin iyimser değerlendirmelere rağmen Citi raporu, Bitcoin’in karşılaşabileceği en büyük engellerden bazılarını da ele alıyor.

Bu engellerden biri, diğer kripto paraların Bitcoin’i geçmesi ve onun yerini alması riskidir. Rapor, bu görüşü desteklemek üzere, Bitcoin’in piyasa kapitalizasyonunun 2020’de 2.70 kat arttığına, ancak altcoinlerin piyasa kapitalizasyonunun aynı dönemde 3.75 kat arttığına işaret ediyor.

Bu, Bitcoin’in kripto pazarındaki payının azaldığı anlamına geliyor. 2019’da Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %69 seviyesinde iken 2020’de %62’ye düştü.

Bitcoin ayrıca gelişen makro ekonomik çevrenin kurbanı olabilir. Rapor, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’i satın almalarının nedenlerinden birinin, bunun enflasyona ve para birimi devalüasyonuna karşı bir önlem olduğuna ikna olmaları olduğunu gösteriyor.

COVID-19 salgını sırasında enflasyonla ilgili endişeler arttı, ancak dünyanın en büyük ekonomisi ABD şimdilerde iyileşme belirtileri gösteriyor. Çin, COVID-19 merkez üssü olmasına rağmen 2020’de pozitif ekonomik büyüme gösterdi. Rapor, bu büyümenin Bitcoin’e olan ilgiyi azaltabileceğini belirtiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar