Yatırım Bankası UBS Bitcoin’deki Son Yükselişin Yatırımcılar İçin Tehlikeli Olabileceği Konusunda Uyardı

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

UBS Varlık Yönetimi şirketinin yaptığı açıklamaya göre Bitcoin’in gerçek dünyada kullanılabilme olanaklarının düşük olması ve çok yüksek istikrarsızlıkları nedeniyle son yükselmeler tehlike sinyalleri veriyor.

Müşterilerine ve çalışanlarına Cuma günü gönderdiği metinde UBS yatırım ofisi başkanı, 13 Mart’taki rekor fiyatlara rağmen hala Bitcoin ile ilgili ikna olmadığını söyledi.

Metinde geçen bilgilere göre Bitcoin’in sınırlı ve hayli keskin arz miktarı istikrarsızlığını daha da arttırıyor. Bu da müşterilere bir risk teşkil ediyor. Ayrıca şirketin yaptığı açıklamada Bitcoin’in gerçek dünyadaki kullanımının sınırlı olduğu konusunda da bilgiler verildi.

UBS metnin devamında kendi müşterilerine daha az değişken ve daha açık değer modellerine sahip varlıklara yönelmelerini önerdi. Yatırımcıların kripto paralar hakkındaki spekülasyonlara karşı çok dikkatli olmaları gerektiğinin vurgulandığı tavsiyelerde piyasa duyarlılığındaki herhangi bir yeni gelişmede ya da yeni bir yasal düzenleme gelmesi durumunda yatırımcıların büyük bir risk altına gireceğinin altı çizildi.

UBS Müşterilerine Alternatif Yatırımlara Yönelmelerini Tavsiye Etti

Alternatif yatırım araçları olarak ise şu an popüler olan kripto madenciliğinin kullandığı yarı iletken mikroçip sektörü ve altın işaret edildi.

UBS ekibi ayrıca Bitcoin’e son dönemlerdeki kurumsal girişlere de atıfta bulundu. UBS, bu girişlerin piyasada volalite dengesizliğine yol açabileceği konusunda uyardı. Şimdiye kadarki deneyimlerden yola çıkarak kurumsal yatırımcılardan gelebilecek yüksek katılımların fırsatçı yatırım yaklaşımları tetiklemesi dolayısıyla piyasalarda daha fazla dalgalanmaların görülebileceği ifade edildi.

Yazının sonunda ise UBS ekibi görüşlerini şöyle sonlandırdı: “Kripto hakkındaki spekülasyonlar bir yatırım amacı değil kumar görevi görüyor.”

2021 Yılının İlk Çeyreğinde Bitcoin Rekor Kırdı

UBS’nin ayı piyasasına yönelik bu görüşlerine rağmen Bitcoin manşetleri süslemeye devam ediyor ve çok büyük sayıda yatırımcı Bitcoin piyasasına giriş yapıyor. Bitcoin sadece son bir senede %700’ün üzerinde değer kazanmıştı ve 2021 yılının ilk çeyreğinde de 4.2 milyar dolarlık rekor bir para girişi göstermişti.

Önceki günlerde ise Elon Musk attığı Tweet’iyle Tesla’nın artık Bitcoin’i elektrikli otomobil satışlarında bir ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini açıklamıştı. Ayrıca artan NFT popülaritesiyle Bitcoin paralel bir şekilde yükseliş seyrinde ilerliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin’den Yüklü Miktarda Kâr Eden Goldman Sachs Yöneticisi İstifa Etti

Pazartesi günü yayılan haberlere göre, Goldman Sachs’ın departman müdürlerinden biri Dogecoin’den milyonlarca dolar kazandıktan sonra istifa etti.Söz konusu müdür...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend