27 Mayıs 2022, Cuma
27.6 C
İstanbul

Yatırım Devi Invesco, Bir Bitcoin ETF Başlatmak İçin SEC’e Başvuru Yaptı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yatırım devi Invesco, Bitcoin vadeli işlemlerine ve diğer ilgili varlıklara yatırım yapma imkanı sunan bir ETF başlatmak için SEC’e başvuruda bulundu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Invesco, Bitcoin vadeli işlemlerine ve diğer ilgili varlıklara yatırım yapma imkanı sunan bir ETF başlatmak için SEC’e başvuruda bulundu.
  • Bu hizmet, firmanın müşterilerine Bitcoin yatırımı yapmasını sağlayacak ilk uygulaması olacak.

Yönetimi altında 1.3 trilyon Dolarlık varlığa sahip olan Atlanta merkezli yatırım şirketi Invesco, borsada işlem gören bir fon (ETF) başlatmak için üçüncü başvurusunu yaptı. Bu dosyalama, firmanın müşterilerine Bitcoin yatırımı yapmasını sağlayacak ilk hizmeti olacak.

Binance indirim kodu

Invesco Bitcoin Strategy ETF Nedir?

Perşembe günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan dosyalamada, Invesco Bitcoin Strategy ETF’nin doğrudan kripto paraya yatırım yapmayacağı; bunun yerine, Bitcoin vadeli işlemlerine ve diğer yatırım araçlarına tam olarak yatırım imkanı sunacağı belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu yatırım araçlarının, Bitcoin elektronik ticaret notları (ETN’ler) ve ABD dışında işlem gören ETF’lerin yanı sıra Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) gibi özel yatırım ortaklıklarını içerdiği kaydedildi.

Invesco, Chicago Ticaret Borsasının (CME) şu anda ABD’de Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin işlem gördüğü tek düzenlenmiş ticaret platformu olduğunu vurguladı.

Fon, ayrıca, ABD Hazinesi tarafından ihraç edilen bonolar ve tahviller gibi ABD Devlet menkul kıymetleri de dahil olmak üzere nakit, nakit benzeri araçlar veya yüksek kaliteli menkul kıymetlere doğrudan yatırım yapabilecek.

Bu yılın Haziran ayında firma, kripto paraya özgü ETF’ler kapsamında iki başvuru daha yaptı. Bu ETF’ler, Bitcoin madenciliği şirketlerine ve Square, Tesla, MicroStrategy gibi bilançolarında kripto para bulunduran şirketlere yatırım yapma imkanı sunuyor.

Bitcoin ETF’lerin Geleceği Belirsiz

SEC’e kripto ETF’ler kapsamında pek çok başvuru yapılmış olsa da; Komisyon, Bitcoin’in yüksek volatilitesini ve piyasa manipülasyonu riskini gerekçe göstererek şu ana kadar hiçbir başvuruyu onaylamadı. SEC, masasına gelen başvuruları ya reddetti ya da geciktirdi.

İlgili Haber:  Elon Musk, Oğluna Dogecoin Aldı; Kripto Paranın Fiyatı %15 Arttı

Bununla birlikte, en büyük Amerikan kripto para borsası Coinbase, bir Bitcoin ETF’nin kaçınılmaz olarak gelecek yıla kadar onaylanacağını düşünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar