2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Yatırım Devi JPMorgan, 150 Milyar Dolarlık Kripto Çöküşünün Ardından Bitcoin Yatırımcılarını Uyardı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin ve geri kalan kripto para fiyatları, Eylül ayı boyunca keskin bir şekilde düşerek “ayıların” haklı olduğunu kanıtladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çin’in kripto para yasağı geçtiğimiz günlerde piyasadan 150 milyar Doların silinmesine neden oldu.
  • Yatırım devi JP Morgan ise bu süreçte Bitcoin yatırımcılarını uyardı.
  • JP Morgan analistlerine göre büyük yatırımcılar Bitcoin’den uzaklaşıp Ethereum’a yöneliyor.

Bitcoin fiyatı, Ethereum ve diğer büyük kripto paraların da değer kaybetmesiyle, Eylül ayına başladığı noktadan %15 daha düşük seviyede seyrediyor. Geçtiğimiz hafta Çin, kripto para ile ilgili tüm finansal faaliyetleri “yasa dışı” ilan etti; ve bu duyuru, kripto para piyasasının toplam değerinden 150 milyar Dolar kaybedilmesine neden oldu.

Binance indirim kodu

Bitcoin vs. Ethereum

Wall Street devi JPMorgan’daki analistler ise, büyük yatırımcıların “güçlü bir talep farklılığı” nedeniyle Bitcoin vadeli işlemlerinden uzaklaşıp Ethereum vadeli işlemlerine yönelmeye başladıkları konusunda bir uyarı yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

JP Morgan analistleri, büyük yatırımcıların Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapmaktan kaçındığını; bunun yerine Ethereum’a yöneldiklerini, iki numaralı kripto paranın süregelen NFT çılgınlığı sayesinde ivme kazandığını ve Ethereum tabanlı merkezi olmayan finansın (DeFi) geleneksel finansa ciddi bir rakip olabileceğini belirtti.

Bu ayın başlarında, JP Morgan genel müdürü Nikolaos Panigirtzoglou, perakende yatırımcıların daha küçük kripto paraları öncesinde hiç görülmemiş seviyelere çıkardıklarını ve Bitcoin’in pazar payının artık tarihsel standartlara göre “rahatsız edici derecede düşük” göründüğünü söylemişti.

Ethereum, Gün Geçtikçe Destekçi Kazanıyor

Bu anlamda JPMorgan, Ethereum hakkında övgüler dizen ve büyüyen kripto piyasası gözlemcileri arasında en sonuncusu olarak dikkat çekiyor.

Sektörün bir diğer önde gelen ismi ve Ark Invest CEO’su Cathie Wood geçen hafta yaptığı açıklamada, “Ethereum, NFT’ler ve DeFi sayesinde bir patlama yaşıyor. Ethereum’a olan güveni önemli ölçüde artıyor.” demişti.

İlgili Haber:  Bitcoin Rallisi Düşen Piyasa Likiditesinden Dolayı Potansiyel Bir Testle Karşı Karşıya

Wood, “Finansal hizmetler için altyapı maliyetini, geleneksel finans endüstrisinin şu anda takdir etmediğini bildiğim bir şekilde çökerten DeFi piyasasında neler olup bittiğine adeta hayran kaldım.” ifadelerini kullanmıştı.

Bununla birlikte, Çin’deki en son kripto para yasaklarının kriptonun kabulünü “yavaşlatabileceğinden” korkuluyor.

eToro’da kripto varlık analisti olarak görev yapan Simon Peters konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Çin’in kripto yasağı, Bitcoin ve diğer altcoinlerde büyük bir satışa neden oldu. Bu, kriptonun küresel olarak benimsenmesi üzerinde bir fren etkisi yaratabilir.” ifadelerini kullandı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar