8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Yatırım Firması Invesco, Bitcoin ETP Başlattığını Duyurdu: Bitcoin ETP Nedir?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD’de uzun zamandır bir Bitcoin ETF bekleyişi devam ediyor; ancak Avrupa’daki yatırımcılar Invesco sayesinde artık benzer bir ürüne erişebilecek: Bitcoin ETP.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD merkezli küresel yatırım şirketi Invesco, Bitcoin destekli ilk Avrupa borsada işlem gören ürününü (ETP) başlattı.
  • Bir ETP, temel alınan bir varlığın veya finansal aracın performansını izler ve bu anlamda borsada işlem gören bir fona (ETF) benzer.

Yönetimi altında 1.3 trilyon Dolarlık varlığa sahip olan ABD merkezli küresel yatırım şirketi Invesco, Bitcoin destekli ilk Avrupa borsada işlem gören ürününü (ETP) başlatmak için kripto veri sağlayıcısı CoinShares ile ortaklık kurdu.

Binance indirim kodu

Bitcoin ETP Nedir?

Bir ETP, temel alınan bir varlığın veya finansal aracın performansını izler ve bu anlamda borsada işlem gören bir fona (ETF) benzer. Geleneksel yatırımcılar, bu finansal araçlar sayesinde direkt olarak BTC’yi ellerinde tutmak zorunda kalmadan dolaylı olarak lider kripto paraya yatırım yapabilirler. Kripto para destekli ETP’ler, Avrupa’da özellikle de Almanya ve İsviçre’de gün geçtikçe çekiş kazanıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Almanya’nın hisse senetleri ve borsada işlem gören fon borsası Deutsche Börse Xetra’da işlem görecek olan Invesco Physical Bitcoin ETP (BTIC), %100 oranında Bitcoin varlıkları tarafından desteklenecek.

BTIC ile İlgili Detaylar

BTIC, fiyat performans verimi sunmak için “CoinShares Bitcoin Saatlik Referans Oranı” endeksini takip edecek ve yıllık olarak sabit %0.99 oranında ücret alacak. Yeni ürün için saklama hizmetleri ise Financial Conduct Authority’ye (FCA – Mali Davranış Otoritesi) kayıtlı İngiltere merkezli bir kripto para şirketi olan Zodia Custody tarafından sağlanacak.

Invesco ayrıca SEC Başkanı Gary Gensler’in ılımlı açıklamalarının ardından Ağustos ayında Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si başlatmak için başvuru yapan ilk ABD firmalarından biriydi. Ancak firma, Ekim ayında bu başvurusunu geri çektiğini açıkladı. Şimdi Invesco, Avrupa pazarına yönelmiş gibi görünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar