8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Ünlü Yatırım Firmasından Dudak Uçuklatan Bitcoin Fiyat Tahmini

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin geçen sene daha önce hiç görmediği seviyeleri görmüştü. Kasım ayında 69.000 dolara çıkarak ATH yapmış ve sonrasında kademeli bir düşüşe geçmişti.

Binance indirim kodu

2022 ise kripto para piyasası için daha yarısına bile gelmediğimiz halde ilginç bir şekilde ilerliyor. Yıla oldukça karamsar bir tablo ile başlayan kripto piyasası Rusya-Ukrayna savaşı ve sıkı para politikaları nedeniyle bir süre çalkantı yaşadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ancak son haftalarda piyasada toparlanma emareleri görünüyor. Özellikle savaş esnasında her iki tarafın da Bitcoin ve kripto kullanımı piyasaya olan bakış üzerinde olumlu bir etki yaptı. Hatırlarsanız Rusya yaptırımlardan kaçmak için, Ukrayna ise bağış toplamak için kriptoya yönelmişti. Bu durum Bitcoin gibi dijital varlıkların savaş durumunda bile gerçek hayatta kullanım alanları olduğunu ispatlamıştı.

Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde 19 milyonuncu Bitcoin de çıkarılmış ve Bitcoin’in arzı noktasında önemli bir kilometre taşı geçilmişti. Çıkarılmayı bekleyen 2 milyona yakın Bitcoin kalmış durumda. Ekonomin temel kuralı gereği arzın azalması talebi arttırır. Bitcoin fiyatının gelecekte çok daha yüksek rakamlara çıkacağı şimdiden öngörülüyor.

Bu öngörülerden biri de ünlü yatırım firması VanEck’ten geldi. Firma geçtiğimiz günlerde yatırımcılarına yayınladığı bir notta tabiri caizse dudak uçuklatan bir tahminde bulundu.

Bitcoin fiyatı 1.3 milyon dolar olabilir

Evet yanlış okumadınız. VanEck yatırımcılara yayınladığı notta Bitcoin’in gelecekte 1.3 milyon dolara çıkabileceğini belirtti.

Altın ve Bitcoin’in karşılaştırıldığı notta, yapılan analiz ve hesaplamalar neticesinde altının ons başına 31.000 dolara, Bitcoin’in ise 1.3 milyon dolara çıkacağı belirtildi.

Yayınlanan notta hesaplamanın nasıl yapıldığı detaylı bir şekilde anlatıldı.

Altın ve Bitcoin’in gelecekteki fiyatını hesaplamak için basit bir çerçeve oluşturduk. Altın için, küresel para arzını (M01 ve M22) küresel altın rezervlerine böldük. Altın için ons cinsinden cari rezerv varlıkları kullandık ve parasal taban yükümlülüğünü ABD dolarına dönüştürmek için cari döviz kurunu kullandık. Ekonometri (küresel olarak) iyi olduğu ve anlaşılabilir olduğu için temel para birimini kullandık.

Bitcoin için de aynı çerçeveyi uyguladık. BTC’nin ülkeye göre sahipliği bilinmiyor, dolayısıyla ülke bazlı bir BTC hesaplaması yapmadık. BTC için küresel fiyatı, yani M0 (ve M2) BTC’ye bölerek küresel olarak hesaplıyoruz. Altındaki hesaplama mantığı aynı: para yükümlülüğü bölü rezerv veya potansiyel rezerv. Tüm kripto para birimleri için tek bir fiyatın aksine yalnızca BTC için bir fiyat hesaplaması yaptık, çünkü oluşturulabilecek Bitcoin sayısının (21 milyon) bir sınırı varken, potansiyel kripto para birimi miktarı sonsuzdur. Bu, Bitcoin hesaplamasının payda kısımıdır, tıpkı önceki hesaplamada altının payda olması gibi.”

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar