Yatırım Şirketi Invesco, SEC’e İki Adet Kripto ETF Başvurusunda Bulundu

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Atlanta merkezli yatırım şirketi Invesco, müşterilerine kripto pazarını takip eden hisse senetlerine yatırım yapma imkanı sunacak iki adet ETF başvurusunda bulundu.

blank

Haberin Özeti

  • ABD merkezli yatırım şirketi Invesco, iki adet kripto ETF başlatmak için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna başvuruda bulunduğunu açıkladı.
  • SEC’in masasında halihazırda 10’un üzerinde kripto ETF başvurusu bulunuyor.
  • Ancak 2013 yılındaki ilk ETF başvurusundan bu yana SEC, hiçbir başvuruyu onaylamadı.

Yönetimi altında 1.3 trilyon Dolarlık varlığa sahip olan ABD merkezli yatırım şirketi Invesco, kriptoya özgü borsa yatırım fonları (ETF) başlatmak için SEC’e iki başvuruda bulundu. Kripto ETF başlatmak için halihazırda SEC’e başvuruda bulunmuş 10’dan fazla şirket olduğu belirtiliyor.

blank

SEC, Henüz Hiçbir Kripto ETF Başvurusunu Onaylamadı

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2013 yılında Winklevoss ikizlerin yaptığı ilk kripto ETF başvurusundan bu yana; hiçbir ETF başlatma isteğini onaylamadı.

Invesco’nun başlatmayı planladığı ETF’ler ise, kripto madenciliği firmaları, Bitcoin ve diğer kripto varlıklara sahip şirketler gibi endüstriye entegre çeşitli hisse senetlerine yatırım yapma imkanı sunacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

SEC’den Bitcoin’deki Dolandırıcılık Faaliyetlerine İlişkin Uyarı

SEC’in Yatırım Yönetimi Bölümü, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, Bitcoin’in yüksek volatilitesinin yanı sıra “pazardaki düzenleme eksikliği, dolandırıcılık ve manipülasyon ihtimali” konusunda da yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

Invesco’nun başvurusuna göre; her iki ETF’sinin de %85’i kripto para, kripto etkinleştirme teknolojileri ve Square, Tesla, Microstrategy gibi bilançolarında kripto para bulunduran şirketlerin menkul kıymetlerine yatırım yapacak.

Kripto etkinleştiren teknolojiler arasında ise ticareti, saklama hizmetlerini ve madencilik makinelerini tedarik eden çeşitli şirketler yer alacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Kraken Analistleri: “Bu Seviye Tutulursa Bitcoin Bu Yılın Sonuna Kadar Yeni Bir Rekor Kırabilir”

Kripto para analizcilerine göre Bitcoin bir “şimdi ya da hiç” dönemi yaşıyor ve 40.000 dolara kadar taşıdığı rallisini sürdürebilirse...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend