Yatırım Yapacağınız Kripto Paraları Doğru Analiz Edin

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 9 ay önce

blank

İnsanlara kripto paralar hakkında ne bildiklerini sorarsanız potansiyel cevaplar, Bitcoin (BTC) veya blockchain -ya da her ikisi birden- olacaktır. Fakat birçok kişinin farkında olmadığı şey, bugün piyasada 5.000’den fazla kripto paranın mevcut olduğu gerçeğidir. Bu devasa sayı, yatırımcılar için işleri biraz kafa karıştırıcı hale getiriyor. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek varken, yatırım yapmak için bu seçeneklerden birini seçmek oldukça zor olabilir. Aynı zamanda, insanların kripto alanında dolandırılmaları için de birkaç potansiyel tehlike mevcuttur.

blank

Bazı kötü niyetli kişiler, insanları zar zor kazandıkları paralarından etmek için bir takım tokenler tasarladılar. Bu yüzden yatırım yapacağınız kripto paraları çok dikkatli seçmeniz gerekir.

Bu yazıda, güvenli bir seçim yapabilmeniz için kripto tokenlerini doğru şekilde analiz etmenize yardımcı olabilecek birkaç ipucunu derledik.

Tokenin teknik incelemesini dikkatlice gözden geçirin

Bir tokenin teknik incelemesinde (white paper); başarılı bir geçiş için blokchain ile ilgili projenin arka planı, stratejisi, hedefleri, çekinceleri ve zaman çizelgesi belirtilir. Teknik incelemeler, ayrıntılı olmaları gerektiği için aynı zaman da çok da açıklayıcıdırlar. Buradaki en büyük avantaj, bir şirketin dikkatli bir şekilde tasarlanmış bir şirket uygulama planına sahip olup olmadığını öğrenebilmenizdir – bu, token analizi için çok yardımcı olabilecek şeydir. Bu nedenle, teknik incelemelerde neye dikkat etmek gerektiğine bakmak çok faydalı olabilir.

Bir teknik raporun yanıtlaması gereken sorular şunlardır:

  • Özellikle rakipleriyle kıyaslandığında projenin kendine has satış önerileri nelerdir?
  • Proje liderlerinin vizyonu ve metodolojisi nedir ve nasıl başarılı olmayı planlıyorlar?
  • Hedeflerine ulaşmak için ne gibi önlemler alınacak?
  • Tokenin kullanım örnekleri nelerdir?

Herhangi bir kripto veya blok zincirine yatırım kararı almadan önce teknik incelemeyi iyice okumalı ve herhangi bir tamamlayıcı kaynağı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu tamamlayıcı kaynak; finansal modelleri, SWOT analizini, yasal endişeleri ve uygulama için gereken yol haritasını içerebilir. Ayrıca bu sayede tokenlerin ticaret için toplu standartlaştırmaya uygunluğunu da belirleyebileceksiniz.

Eğer bir kripto para teknik bir inceleme sunmuyorsa, bunu bir tehlike sinyali olarak ele almalı ve başka bir seçeneğe yönelmelisiniz. Aynı zamanda, teknik incelemelerin de mutlak gerçeklik olarak görülmemesi gerektiğini unutmamalısınız – dolandırıcı bir şirketin ikna edici bir teknik inceleme oluşturması da tamamen ihtimaller dahilindedir. Örneğin, PlexCoin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından kapatılmadan önce kayda değer bir teknik inceleme (white paper) sayesinde 15 milyon doları aşmayı başarmıştı.

Takım liderleri hakkında daha fazla bilgi edinin

Yazılım geliştiriciler ve idari ekip, herhangi bir token projesinin başarısının çok önemli bir parçasıdır; bu nedenle projeyi destekleyen insanlar hakkında fikriniz olmalıdır. Bu ekipten herhangi birinin daha önce saygın projeler üzerinde çalışıp çalışmadığını veya blockchain dünyasının kayda değer üyeleri arasında yer alıp almadığını öğrenmelisiniz. Buna ek olarak, bu insanların nitelikleri ve deneyimleri de son derece önemlidir.

Tokenin, ne yaptığını bilen kişiler tarafından desteklendiğinden emin olmalısınız. Bu, kişisel kârlarını etik değerlere karşı önceliklendiren şirketlerden uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Bu konuda var olan yasal boşluğu fark eden dolandırıcılar, projeleri için sahte kurucular ve biyografiler icat etmeye başladılar. Bazen, farkında olamayan kurbanların kişisel kimliklerini dahi kendi çıkarları için sömürebiliyorlar. Bu nedenle, bu tarz dolandırıcılıklara karşı en iyi korunma yöntemi, araştırmanızı iyi bir şekilde yapmak olacaktır. Yazılım geliştiricileri veya kurucuları hakkında bilgi bulamadığınız tokenleri es geçmelisiniz. Onlara dair profiller bulsanız bile, hesap aktivitelerinin takipçi ve beğeni sayısıyla eşleşip eşleşmediğini kontrol etmeli ve diğer benzer nüanslara dikkat etmelisiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Herhangi bir yasal sorun yaşanması ihtimalini kontrol edin

Yatırım için harika bir tokenin ICO’sunu bulmak yeterli değildir. Bazen, bulunduğunuz yerin yasaları böyle bir yatırımı yapmanıza izin verilmeyebilir. Bu tür durumlarda devam etmeye karar verirseniz, farkında olmadan kanunları çiğneyebilirsiniz. Bundan kaçınmak için bulunduğunuz ülkedeki düzenlemelerin bu tür tokenlere katılımı kısıtlamadığından emin olmanız gerekmektedir.

Token projesinin belirli bir sorunu çözüp çözmediğine bakın

Bir tokene yatırım yapmadan önce kendinize şu soruyu sormalısınız: Bu token hangi sorunu çözüyor ve hangi açıdan benzersiz? Token analizi söz konusu olduğunda, özellikle yatırımınızın güvenliğini korumak istiyorsanız, bu doğrulama işlemi çok önemli bir görev üstlenmektedir.

Ayrıca, sıra dışı bir sorunu çözebilen blockchain projelerine yatırım yapmak, tokenin takas edilebilir değerini arttıracağı için daha yüksek bir talep artışı görecektir. Dolayısıyla, bu tür projelerin ICO’suna yatırım yaparsanız, daha güvenli ve kârlı bir yatırım yapma olasılığınız artacaktır.

Token satış sürecini gözlemleyin

Kitlesel fon söz konusu olduğunda, tüm ICO’lar bir token veya para birimi sistemine bağlıdır. ICO açıkken her zaman token satış rakamlarına bakmalı ve zaman içindeki ilerlemesini izlemelisiniz.

Aslında, şirketler ve diğer girişimciler bilinçli olarak meşruiyet oluşturmak için potansiyel yatırımcıların, sistemlerine ve token satış ilerlemelerine göz atmalarını kolaylaştırır. Günümüzde, bulut tabanlı alt yapıya sahip iş modellerinin popülaritesinin artmasıyla birlikte, hizmet olarak blockchain de yaygınlaşıyor ve bu da şeffaflığı daha da kolaylaştırıyor. Diğer bir deyişle, bir şirketin size token satış raporunu göstermemesi için hiçbir neden yoktur. ICO’sunun ilerleyişinin herkes tarafından görülmesini zor hale getiren bir şirket, büyük olasılıkla bir aldatmaca içindedir. Ne pahasına olursa olsun bu tür şirketlerden uzak durmaya çalışmalısınız.

Güvenebileceğiniz insanlarla çalışın

Kripto para birimi, gözetim altında olan ya da olmayan cüzdan çözümleri konusunda esneklik sağlama açısından önemli bir olgunluk gösterdi, ancak güvenlik hala bu alanda bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Bu nedenle, mümkün olduğunca güvendiğiniz kişilerle çalışmalısınız.

Her projeyi derinlemesine incelemek mümkün değil. Bu nedenle, kripto para piyasasında güvenilir insanlarla çalışıp onları takip ettiğinizde, içinizin daha rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Bu endüstri profesyonelleri, blockchain ekosistemi hakkında iyi bilgiye sahiplerdir ve aynı zamanda sağlam tavsiyeler de sunabilirler.

Uzun lafın kısası

Kripto paralar ve ICO alanları yatırım için birden fazla fırsat sunabilir. Bu alandaki tek sorun, sağlam yatırım kararları alma ve bu konudaki ev ödevlerini yapma becerisine sahip olmaktır. Aynı zamanda, bu alanlar insanları dolandırıcılık ve sahtekarlığa maruz bırakan kendi tuzak paylarına sahip olduğu için zayıf uygulama stratejilerine sahip meşru işletmeleri bile ciddi mali kayba uğratabilir. Düşük likiditeli araçlardan uzak durmaya çalışmalısınız.

Bir kripto para veya blok zinciri ile ilgili bir girişimin başarılı veya meşru olacağına dair hiçbir garanti yoktur ancak yukarıdaki yönergelerimize uymanız, dolandırılma olasılığınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dünyanın En Büyük Beş Kripto Borsasından Biri Olan Bybit, Kanadalı Düzenleyicilerle Mahkemelik Oldu: İşte Detaylar

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Bybit'in "kayıtsız bir kripto varlık ticaret platformu" olduğunu iddia etti. Haberin Özeti OSC, Mart ayında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend