Yatırımcı Michael Burry Piyasayı Balonlar Konusunda Uyardıktan Sonra Twitter Hesabını Sildi

Son güncelleme: 6 gün önce

Haber Özeti

  • Michael Burry kendine ait olan Twitter hesabını sildi.
  • “The Big Short” lakaplı yatırımcı Mart ayında SEC yetkilileri tarafından ziyaret edildikten sonra tweet atmayacağını açıklamıştı.
  • Burry yıl boyunca hisse senetlerinde, kripto paralarda ve diğer varlıklarda mevcut olabilecek balonlarla ilgili uyarılarda bulunmuştu.

Michael Burry kendi twitter profilini sildi. Bunun anlamı kendisinin her zaman uyarılarda bulunduğu finans piyasalarındaki spekülasyonlar ve aşırı fiyatlanmalar ile ilgili kendisinden haber alamayacağımız olabilir.

Scion Asset Management şirketi başkanının Twitter profili ziyaret edildiğinde kullanıcılar “bu hesaba ulaşılamıyor” uyarısıyla karşılaşıyor. Burry daha önce kendi kapak fotoğrafına kitaplığının fotoğrafını eklemişti. Pazartesi günü ise biyografi kısmına Amazon, Facebook ve Coca-Cola gibi şirketler için boykot mesajları yazmıştı.

Burry ABD’deki Emlak Balonu Krizlerinde de Çeşitli Uyarılarda Bulunmuştu

Burry’nin en çok tanındığı konu ise 2000’lerin ortasındaki ABD emlak balonu olaylarında emlak balonunun patlayacağına dair yaptığı milyarlarca dolarlık yatırım olmuştu. Hatta bu durum “The Big Short” kitabı ve filminde ölümsüzleştirilmişti. Ayrıca Burry Ocak ayında yaşanan GameStop olaylarında da yer almıştı.

Deneyimli yatırımcı geçtiğimiz ay federal görevlilerin kendisini ziyaret etmesinden sonra tweet atmamaya karar vermişti. Ondan önce ise Twitter’ı birtakım uyarılarda bulunmak için kullanıyordu. Kendisinin “short” pozisyonunda olduğu Tesla hisseleri ve Gamestop, Bitcoin, Dogecoin, enflasyon ve daha geniş hisse piyasaları hakkında sıklıkla dikkat edilmesini tavsiye ediyordu.

Örneğin Burry Şubat ayında, Bitcoin, elektrikli araçlar ve mizahi hisseleri dot-com ya da emlak balonu gibi olaylarla karşılaştırmıştı. Yaptığı açıklamalarda bu varlıkların spekülatif hırslarla devasa düzeylere getirildiği ve buralardan da düşüşlerin dramatik ve acı verici olabileceğini söylemişti.

Scion şirketi başkanı ayrıca yine Şubat ayında borsaların uçurum kenarında olduğunu ve Robinhood gibi hisse senedi alım satım platformlarının birer kumarhane olduğunu ifade etmişti. Dahası Ocak ayında yaşanan GameStop olaylarını doğal olmayan, çılgınca ve tehlikeli olarak nitelendirmişti.

  FTX, Reddit Destekli %200'lük Rallinin Ardından İki Gündür GameStop'u Listeliyor

Uzman ekonomist El-Erian da bu hafta yaptığı açıklamalarda Bitcoin ile ilgili herhangi bir çöküş durumunda küresel piyasaların da bundan oldukça kötü bir şekilde etkilenebileceğinin altını çizmişti.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın