Yakın tarihte yayımlanan bir rapora göre, kripto ETP ürünlerinin toplam hacminde Eylül ayı içerisinde büyük ölçüde düşüş yaşandı.

Günlük kripto ETP hacimleri genel olarak %74 oranında düşerek 186.5 milyon dolardan 48 milyon dolara indi.

Editörün notu: ETP, Exchange-Traded Product’un kısaltmasıdır. İkincil piyasalarda değerlenen, gün içinde ulusal borsalarda alınıp satılan menkul kıymetlere denir.

Grayscale hacimleri darbe aldı

İşlem hacimleri söz konusu olduğunda en büyük darbeyi alan, kripto para ETPleri üzerinden gerçekleştirilen muazzam boyutta bir ticaret faaliyetini temsil ettiği için Grayscale’in Bitcoin Trust ürünü oldu.

Grayscale’in en iyi 3 kripto para ürünü olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), Grayscale Ethereum Trust (ETHE) ve Grayscale Ethereum Classic Trust (ETCG), işlem hacminde toplam %77’lik bir kayıp yaşadı ve Ağustos ortasında yakaladığı günlük 180 milyon dolarlık hacimden yaklaşık olarak 40 milyon dolara kadar düştü.

Grayscale’in yönettiği varlıkların toplam miktarı (AUM), Ağustos ortasından bu yana aynı şiddette olmasa da azaldı. Grayscale’in AUM’si son 30 günde %3.3’lük bir düşüşle 5.9 milyar dolardan 5.7 milyar dolara düştü.

Bitcoin’in fiyat hareketleri uzun vadeli yatırımcıları kendisinden uzaklaştırıyor

CryptoCompare Araştırma Başkanı Constantine Tsavliris’e göre, bu kripto yatırım araçlarının hacimlerindeki düşüşün Bitcoin ve diğer kripto varlıklarının son fiyat hareketleriyle yakından ilgisi bulunuyor. BTC fiyatının Eylül ayının başında yaklaşık 12 bin dolardan 10 bin dolara düştüğünü belirten Tsavliris, o zamandan beri piyasaların ay boyunca devam eden birkaç boğa koşusu ile birlikte düşüş eğilimi göstermekte olduğunu söyledi. ETP yatırımcılarının genellikle uzun vadeli yatırımlar yaptıklarını ifade eden başkan, bu nedenle genel olarak düşüş eğilimi gösteren bir piyasa ile birlikte fiyatta yaşanan bu son düşüşün, daha temkinli bir ticaret tavrı için sinyal görevi gördüğünü vurguladı.

İlgili Haber:  Grayscale, Artık 6.5 Milyar Dolarlık Kripto Yönetiyor

İşlem hacimlerindeki en büyük düşüş Grayscale’de görülürken, kripto para ETPleri için kurumsal hacimde yaşanan bu düşüş, sadece Grayscale’i değil piyasanın çoğunu etkilemiş gibi görünüyor.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Tsavliris, şu ifadeleri kullandı:

Diğer ETPler de hacimde genel bir düşüş yaşadı. Grayscale ürünleri en çok bilinen ürünler ve bu ürünler, keskin düşüşten sonra bile mevcut ETP ticaret faaliyetinin çoğunu temsil etmeye devam ediyor. Bitcoin Trust ürünleri için 4.7 milyar dolarlık varlık yönetimi gerçekleştiriliyor ve ikinci çeyrekte yapılan yeni yatırımların %84’ü yüksek riskli yatırım fonlarının hakim olduğu kurumsal yatırımcılardan geliyor. Müşterilerinin yanı sıra ABD’deki pazar konumlarının da bir sonucu olarak ticaret faaliyetleri yukarıda belirtilen faktörlere daha duyarlı hale gelmiş bulunuyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın