2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Yatırımcılar Filecoin Lansmanını Beklerken Bankalar ve Kurtarma Paketleri ise Wall Street’i Boğuyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Filecoin’in ana ağ lansmanı, en yeni tokeni listelemek adına yarışan borsalara sahne olacak. Bu arada Wall Street ise üç aylık düşük kazançların ardından mücadele vermekle meşgul.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kazanç sezonu yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı.
  • Yatırımcılar “fiat fiyaskosundan” kaçmanın yollarını ararken Bitcoin istikrarlı duruşunu sürdürüyor.
  • Borsalar ise Filecoin’in ana ağ lansmanına hazırlanıyor.

Hisse senetleri, zayıf üç aylık kazanç raporlarının ardından ikinci bir kayıp gününü yaşıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Dow Jones Sanayi Ortalaması %0,6, S&P 500 endeksi %0,7 ve Nasdaq Composite de %0,8 düşüşle kapandı.

Söz konusu düşüşün nedenleri ise: Bankalar ve kurtarma paketleri olarak öne çıktı. Dünyanın en büyük dördüncü bankası olan Wells Fargo, geçen yılın aynı döneminde iki kat daha yüksek değerlerde seyrediyordu; öte yandan Bank of America, JPMorgan Chase ve Citigroup’un da gelirde ve satışlarda düşüş açıkladı.

Morgan Stanley, Walgreens ve Charles Schwab ise sonuçlarını bugün bildirecek.

Bu arada hükümet ise seçimden önce hayata geçirilebilecek olası bir kurtarma paketi üzerine karışık mesajlar göndermeye devam ediyor. Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Kasım seçimlerinden önce bir anlaşmaya varmanın “zor” olacağını söylerken; Nancy Pelosi’nin ekibinden bir sözcü ise son müzakereleri “üretken” olarak nitelendirdi. Görüşmeler bugün de devam edecek.

Kriptonun Durumu

Kripto dünyası ise görece istikrarlı bir gün geçirdi ve önceki güne göre sadece %0,15 düşüş açıkladı. Bitcoin ve Ethereum %1 değerinden daha az hareket ederken; Tezos, Stellar, Cardano, Polkadot ve Chainlink’in tümü %2-3 aralığında kayıplar gördü.

Bitcoin’in istikrarı, sektörün parlayan ışığı olmaya devam ediyor. Morgan Creek Capital’in CEO’su ve kurucusu Mark Yusko dün Bitcoin’in ve daha geniş anlamda kripto para birimlerinin, merkez bankalarının daha fazla para basıp, para birimlerini devalüe etmeleri yolundan kaçınmanın formülü olduğunu belirtti.

İlgili Haber:  DeFi: 2020'nin Popüler Kripto Trendi

Yeni Gözde DeFi

Ancak bu durum, kripto para biriminin geçmiş yılların dramından bağımsız olduğu anlamına da gelmez. Bugünlerde tüm gözler, özellikle de Uniswap’in merkezi olmayan değişim kapısı Dharma’da, DeFi’ye çevrilmiş görünüyor.

Bir Uniswap dapp olan Pine.finance’ın kurucusu Agustín Aguilar, Decrypt’e yaptığı açıklamalarda, sektör liderlerinin teklifleri kabul etme ihtimalinin daha yüksek olduğu düşünüldüğünde, eşiği düşürmenin “kartel oluşumunu” teşvik edeceğini dile getirdi. Bu endişelerin ortasındaki Uniswap topluluğu ise Uniswap’in oylama sistemine daha fazla token alarak karşılık verdi ve böylece iki projenin bir kartel oluşturmasını engelledi.

DeFi Pulse’un kısa süre önce DeFi’nin dalgalı sularında gezinmeye yardımcı olacak yeni bir risk göstergesi yayınlamış olması iyi bir gelişme olarak nitelendirildi.

DeFi Pulse tarafından yayınlanan Ekonomik Güvenlik Derecesi, 0 ile 100 arasında bir ölçekte hesaplanıyor ve bir protokolün iflas riskini ölçüyor: Bu kapsamda daha yüksek puanlar daha güvenli bir yatırımı işaret ediyor. Bu, ana akım arasına katılmak ve acemi kullanıcılar için daha erişilebilir hale gelmek adına çalışan bir sektörün göstergesi olarak tanımlanıyor.

Lansman Uzun Süredir Bekleniyor

Yeni yatırımcılar için bir başka sinyal ise Filecoin’in uzun zamandır beklenen ana ağ lansmanıdır. Kullanıcıların başkalarının bilgisayar alanını kiralamasına olanak tanıyan merkezi olmayan dosya hizmeti, uzun zamandır beklenen ana ağını ve bununla birlikte tokeni olan FIL’i bugün başlatacak.

Etkinlik, bir süredir kripto endüstrisinde en çok beklenen lansmanlardan biri olarak biliniyor ve tokenin yayınlanmasını beklemek yerine Kraken, Huobi ve Gemini gibi bazı borsalar kripto parayı bir an önce listelemeye hazırlanıyor.

Londra Menkul Kıymetler Borsası tarafından desteklenen dünyanın ilk dijital varlık borsası AAX’ten bir sözcü, “Bu lansman yıllardır bekleniyor, bu yüzden de piyasa faaliyetlerinde bir artış bekliyoruz.” diyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar