2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Yatırımcılar ABD Kökenli En Büyük Bitcoin ETF’sini Shortluyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

ABD kökenli ilk Bitcoin vadeli işlemleri destekli borsa yatırım fonu olarak bilinen ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO), short satıcılar için bir hedef haline gelmiş durumda.

Binance indirim kodu

Verilere göre, 748 milyon dolarlık ProShares Bitcoin Strategy ETF’sine karşı açılan short pozisyonlar, fonun Ekim 2021’de hayata geçmesinden bu yana yaklaşık %11’e çıkarak en yüksek seviyeye ulaştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bu, kripto ayılarının, Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesini beklerken Bitcoin’i açığa satmanın bir yolu olarak BITO’ya akın ettiğini gösteriyor. Direxion, ProShares ve AXS gibi yatırım fonları, son birkaç ayda Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri için başvuruda bulundu, ancak hiçbiri henüz SEC tarafından onaylanmadı. ProShares geçtiğimiz sene başvuruda bulunduğu başka bir Ethereum ETF’sini de geri çekmişti. Bu arada, ABD’de listelenen ilk ve en büyük Bitcoin türev ETF’si olan BITO’ya karşı short açmak yatırımcılar için şimdilik işe yarıyor gözüküyor.

BITO'ya karşı açılan short pozisyonlar en yüksek seviyede.
BITO’ya karşı açılan short pozisyonlar en yüksek seviyede.

BITO, 2022’de şimdiye kadar yaklaşık %37 düştü ve Bitcoin’deki düşüşü birebir yansıttı. 2022’de tüm kripto para piyasası, artan enflasyon ve Fed’in sıkı para politikaları sonucunda büyük bir baskı altına girdi. Sonuç olarak, BITO, Bloomberg verilerine göre, kaldıraçsız fonlar arasında bu yıl ABD’de en kötü performans gösteren üçüncü ETF oldu.

ProShares Bitcoin Strategy ETF nedir?

ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO), yatırımcılara uygun, likit ve şeffaf bir şekilde bitcoin getirileri fırsatı sunan ABD kökenli ilk Bitcoin bağlantılı ETF’dir. Fon, öncelikli olarak Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri yoluyla sermaye kazancı sağlamayı amaçlamaktadır.

ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO), Bitcoin fiyatı ile hareket eden ve borsada işlem gören bir fondur. Gider oranı başlangıçta %0.95 olarak belirlenmiştir. Piyasada bulunan ilk Bitcoin bağlantılı ETF olan BITO, 19 Ekim 2021’de NYSE ARCA borsasında işlem görmeye başladı. Yatırımcılar, BITO hisselerini doğrudan fon şirketi veya bir aracı kurum aracılığıyla satın alabiliyorlar.

İlgili Haber:  Bermuda Borsası Bitcoin ETF'yi Başlatıyor

ETF’ler, hisse senetleri gibi bir borsada alınıp satılabilen yatırım menkul kıymetleri olduğundan, bireysel ve kurumsal yatırımcılar için kripto paralara basit ve dolaylı erişim sağlayabiliyorlar.

ProShares Bitcoin Stratejisi ETF’si nasıl çalışır?

ProShares Bitcoin ETF, doğrudan Bitcoin tutmayan bir vadeli işlem (futures) ETF’sidir. Bunun yerine, fonun Bitcoin’e sahip olmadan Bitcoin fiyatlarına maruz kalmasını sağlayan vadeli işlem sözleşmelerine sahiptir. Vadeli işlem sözleşmelerinin süresi dolduğunda, ETF’nin bu vadeli işlem sözleşmelerini sonraki vadelere devretmesi gerekir.

Bir ETF olarak, yatırımcılar BITO’nun hisselerini bir borsada, hisse senedi ticareti yapabilecekleri şekilde alıp satabilirler.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar