ABD hisse senedi piyasaları, Bitcoin’in 50 milyon dolarlık güvenoyu almasının ardından ABD seçim sürecine ve sonrası iyimser bakıyor.

Haberin Özeti

  • ABD piyasaları, Başkanlık seçimlerine gittikçe daha iyimser bakıyor.
  • Bitcoin, Square yatırımının ardından 50 milyon dolarlık bir güvenoyu aldı.
  • ABD Başsavcısı, kripto piyasasında daha fazla düzenleme yapılması hususunda bir rapor yayınladı.

ABD’de hisse senedi piyasaları bir yandan kötü durumdaki ABD ekonomisinin siyasetçiler tarafından nasıl düzeltileceğine dair tartışmaların merkezi olurken bir yandan da ana odağını giderek seçim sonrası sürece yöneltmeye başlıyor.

S&P 500, Dow ve Nasdaq borsaları geçtiğimiz günü, bir aydan fazla süredir ulaştığı en yüksek değerden kapattı. Üç ana endeks de haftalık olarak en az %2,7 kazanç sağlama yolunda ilerledi.

Neden İyimserlik?

Piyasalardaki iyimser ruh halinin temelini ise Washington’da, özellikle seçimleri takiben Ocak ayı içerisinde, kapsamlı bir teşvik paketi açıklanacağı beklentisine dayanıyor. Nancy Pelosi ve Steven Mnuchin de konu ile ilgili seçimden önce anlaşma sağlama çalışmalarına devam ediyor.

Londra Borsası tarafından desteklenen dünyanın ilk dijital varlık borsası olan AAX’ten bir sözcü, “Seçime 25 gün kaldı, bu yüzden Wall Street’in seçimden sonra olacaklara şimdiden fiyat vermesi sürpriz değil. Yani olası bir Demokrat zaferi ve ekonomiye güçlü destek sağlayacak 5 trilyon dolarlık devasa bir harcama planı.” açıklamalarını yaptı.

Kripto Hisse Senetleri Yükseliyor

Popüler bir mobil ödeme şirketi olan Square’in 50 milyon dolarlık yatırım haberini takiben BTC’nin fiyatı 10.700 doların üzerine çıktı. Square varlıklarının toplam %1 oranını 4.709 Bitcoin satın almak için kullandı.

Bitcoin, Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’de de bir fiyat artışı görüldü. BCH %5,4 artarak 231 dolara ulaşırken, BSV %4,3 artarak 165,30 dolara yükseldi. Her iki kripto para birimi de son iki haftada %10’dan fazla arttı ve son 24 saatlik artış değerleri açısından ilk 10 kripto para birimine liderlik etti.

İlgili Haber:  Donald Trump ile Barack Obama Arasındaki Fark

ABD Başsavcısından Temkinli Rapor

ABD Başsavcısı tarafından, dün itibariyle, kripto para birimlerinin yarattığı tehlikeleri inceleyen bir rapor yayınlandı.

Raporda, “Günümüzde birkaç teknoloji, kripto para birimine göre potansiyel olarak daha dönüştürücü, yıkıcı ve potansiyel olarak kötüye kullanıma daha yatkın bir yapı sergiliyor” ifadesi yer aldı.

Rapor kapsamında, nispeten kısa süreli varlığına rağmen, kripto para birimi teknolojisinin, Amerika Birleşik Devletleri’nin karşı karşıya olduğu en önemli suç ve ulusal güvenlik tehditlerinin çoğunda rol oynadığı dile getirildi. Söz konusu kripto para birimlerinin internette uyuşturucu satın almaktan terörist grupları finanse etmeye kadar pek çok noktada kullanıldığı belirtildi.

Bu kapsamda rapor genelinde, kriptodaki suistimalleri ve özellikle de pek çok blockchainin gizlilik özelliklerini durdurmak adına kapsamlı bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın