4 Temmuz 2022, Pazartesi
26.6 C
İstanbul

Yayınlandığı Gün İlk 10 Kripto Para Arasına Giren Internet Computer (ICP) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto para piyasasında artık yeni bir oyuncu var: Internet Computer ya da kısa adıyla ICP. Ana ağının hayata geçtiği 10 Mayıs 2021‘de adeta ışık hızıyla XRP’yi de geride bırakarak ilk 10 kripto para listesine girmeyi başardı.

Binance indirim kodu

Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle ICP piyasa değeri bakımından 8nci sırada bulunuyordu ve fiyatı 341.5 dolardı. Peki ICP nedir ve nasıl birden bu kadar popüler oldu?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Internet Computer (ICP) nedir?

Internet Computer ya da Türkçe adıyla İnternet Bilgisayarı, sınırsız kapasite ile dünyanın web hızında çalışan ilk blok zinciridir. Ayrıca, akıllı sözleşme hesaplamalarını ve verilerini ölçeklendiren, bunları web hızında çalıştıran, verileri verimli bir şekilde işleyen ve depolayan ve geliştiricilere güçlü yazılım çerçeveleri (framework) sağlayan bir blok zinciridir.

ICP, tokenli internet hizmetleri, tüm endüstri platformları, merkezi olmayan finansal sistemler (DeFi) ve hatta geleneksel kurumsal sistemler ve web siteleri oluşturmak için devrim niteliğinde yeni bir yol sağlıyor. Proje Ekim 2016’da Dominic Williams tarafından duyuruldu ve kripto topluluğundan büyük ilgi gördü. DFINITY, Andreessen Horowitz, Polychain Capital, SV Angel, Aspect Ventures, Electric Capital, ZeroEx, Scalar Capital ve Multicoin Capital gibi katkıda bulunanlardan ve birkaç önemli erken Ethereum destekçisinden toplam 121 milyon dolar topladı.

2018’de, 50.000’den fazla kayıtlı katılımcıya airdrop ile ICP tokenleri dağıtıldı. 18 Aralık 2020’de DFINITY, İnternet Bilgisayarının alfa ana ağını başlattı. Ademi merkeziyetçilik yolunda son bir adım olarak, 10 Mayıs 2021‘de DFINITY, Internet Computer’i kamuya açık hale getirdi. Bu önemli dönüm noktası, internetin artık merkezi olmayan bir küresel bilgisayar olarak işlev gördüğü anlamına geliyordu.

Internet Computer’in (ICP) kurucusu kimdir?

Dominic Williams, DFINITY’nin kurucusu ve baş bilim adamıdır. Threshold Relay, Olasılıklı Slot Konsensüsü ve diğer yeni kripto tekniklerinin mucididir. Aynı zamanda girişimci ve erken dönem Bitcoin ve Ethereum geliştirici topluluklarının ilk üyelerinden biridir. Daha önce, girişim destekli kripto projeleri için inkübatör olan String Labs’ın Başkanı ve CTO’su, Mirror Labs’de DeFi’nin ilk öncüsü ve milyonlarca kullanıcıya ölçeklenen çocuklara yönelik bir MMO oyunu olan Fight My Monster’ın kurucusu ve CEO’suydu. Ayrıca System7, Airdocs ve Smartdrivez gibi birkaç girişim kurdu. King’s College London, Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun oldu.

ICP’nin arkasında kimler var?

Internet Computer (ICP), dünyanın en iyi kriptograflarından ve dağıtık sistemlerinden ve programlama dili uzmanlarından oluşan ve toplu olarak yaklaşık 100.000 akademik referans ve 200 patentle, kâr amacı gütmeyen bir bilimsel araştırma kuruluşu olan DFINITY Vakfı tarafından inkübe edildi ve başlatıldı.

DFINITY vakfındaki önemli teknoloji uzmanları arasında:

 • Jan Camenisch, PhD (Araştırma Başkan Yardımcısı) – dünyaca ünlü kriptograf ve gizlilik araştırmacısı. IBM’in Kriptografi/Araştırma departmanını 19 yıldır yönetiyor.
 • Andreas Rossberg, PhD (Baş Mühendis ve Araştırmacı) – WebAssembly’nin geliştiricisi ve Google Chrome v8 motorunu geliştiren ekibin eski yöneticisi.
 • Ben Lynn, PhD (Kıdemli Mühendis ve Araştırmacı) – dünyaca ünlü kriptograf ve Google Mühendisi. Ethereum 2.0’da kullanılan anahtar imza sistemi BLS’nin üç geliştiricisinden biri.
 • Jens Groth, PhD (Baş Araştırmacı) – etkileşimli olmayan sıfır bilgi kanıtlarına öncülük etmesiyle tanınan dünyaca ünlü kriptograf.
 • Timo Hanke, PhD (Baş Araştırmacı) – Bitcoin madenciliği için kullanılan algoritmik optimizasyondan biri olan AsicBoost’un yaratıcısı.
 • Paul Liu, PhD (Mühendis) – Intel’in Haskell derleyicisinin mimarlığını yaptı ve doktora derecesini Haskell’in kilit tasarımcısı Paul Hudak’tan aldı.
 • Johan Georg Granström, PhD (Mühendislik Direktörü) – YouTube sistem altyapısının ölçeklendirilmesinden sorumlu eski Google’da mühendisi.

10 Mayıs 2021’de halka açık olarak kullanıma sunulmasıyla birlikte, DFINITY Vakfı artık ICP ağını iyileştirmeye ve sürdürmeye kendini adamış birçok kuruluştan biri olacak.

ICP’yi özel yapan şeyler neler?

ICP, internet üzerinden dünyanın bilgi işlem platformu olmayı hedefliyor.

Günümüzde internet herkesi ve her şeyi birbirine bağlayan bir ağ olmasına rağmen sistemler ve servisler özel altyapılar ile çalıştırılmaktadır. ICP’nin arkasındaki bilimsel atılım, yeni Konsensüs, Etkileşimli Olmayan Dağıtık Anahtar Üretimi (NI-DKG), Network Nervous System (NNS), İnternet Kimliği vb. gibi düzinelerce ileri teknolojiyi kapsayan Zincir Anahtar (Chain Key) Teknolojisidir.

Zincir Anahtar Teknolojisi İnternet Bilgisayarını (ICP) oluşturan düğümleri (node’lar) yöneten bir dizi şifreleme protokolünden oluşur. Zincir Anahtar teknolojisi ICP ağının tek bir genel anahtara (public key) sahip olmasını sağlayan temel buluşlardan biridir. Bu büyük bir avantajdır çünkü akıllı saatten tutun, cep telefonları da dahil olmak üzere herhangi bir cihazın ICP ağı üzerinde doğrulama yapmasına olanak sağlar. Bu geleneksel blok zincirleri için mümkün değildir. O yüzden ICP diğer blok zincirlerden bu noktada farklılık gösterir.

Tek bir açık anahtar, buzdağının sadece görünen kısmıdır: Internet Computer’i çalıştıran asıl şey Zincir Anahtar Teknolojisi‘dir.

Zincir Anahtar (Chain Key) Teknolojisi ne işe yarar?

 • Bu teknoloji ağı sonsuz ölçeklendirmek için yeni alt ağlar oluşturmak için yeni düğümler eklemeye izin verir;
 • Hatalı veya çökmüş düğümleri hiç durmadan yenileriyle değiştirir;
 • İçindeki çok sayıda düğüm başarısız olsa bile alt ağları yeniden canlandırır;
 • ICP Protokolünü sorunsuz bir şekilde günceller;
 • Ağın hataları gidermesine ve yeni özellikler eklemesine izin verir.
İlgili Haber:  Ethereum Piyasa Değeri PayPal'ı Geride Bıraktı

DFINITY Ar-Ge ekibi, ICP ile birlikte yeni bir etkileşimsiz anahtar paylaşım protokolü icat etti. Bu sayede, işlemleri önceden imzalayanların her birinin, yeni imzalayanlara yalnızca tek bir mesaj yayınlaması yeterlidir. Bunun güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamak için ileri gizlilik ile şifreleme ve etkileşimli olmayan sıfır bilgi kanıtları (zero knowledge) dahil olmak üzere gelişmiş kriptografiden birçok kavram kullanılır. Etkileşimli olmadığı için, anahtar paylaşma protokolünün çalışma şekli, eşzamansız bir ortam için idealdir ve faydaları arasında temel koruma da bulunur. Bir alt ağ ömrü boyunca, tek bir ortak anahtarla bilinir ve İnternet Bilgisayarındaki diğer tarafların değişen genel anahtarlarını takip etmeleri gerekmez.

Internet Computer ağındaki düğümleri kim çalıştırıyor?

10 Mayıs 2021’de Genesis ile birlikte ana ağını hayata geçiren ICP, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da bulunan ve 1.300 düğüm çalıştıran 48 bağımsız veri merkezi tarafından destekleniyor. Ağ, yeni nesil mega dapp’leri (merkezi olmayan uygulama) desteklemek için katlanarak büyümeye devam ederek, yıl sonuna kadar 4.300 düğüm çalıştıran 123 veri merkezine sahip olmayı hedefliyor. Ve nihayetinde “Açık İnternet” konseptine ulaşabilmek için milyonlarca düğümün çalıştığı dev bir ağa dönüşmeyi planlıyor. En önemlisi de, isteyen herkes ağdaki bir düğüm olabilir veya veri merkezi görevi görebilir.

Şu an ICP ağında toplam 53 node bulunuyor.
Şu an ICP ağında toplam 53 node bulunuyor.

Internet Computer (ICP) ağı ne kadar hızlı?

Zincir Anahtar Teknolojisi adı verilen buluş, ICP’nin web hızında çalışmasını sağlıyor. Yani sorgular milisaniyeler içinde yürütülür ve çağrılarının sonuçlandırılması 1-2 saniye sürer. Daha da önemlisi, başlangıçta ICP saniyede 2.5 blok (bps) blok oranına sahip olacak, ardından hızla saniyede 10.3 blok üretimine geçilecek ve yıl sonuna kadar saniyede 1000 blok üretimine ulaşacak.

Örneğin Reddit’in ICP üzerinde çalıştığını düşünelim. Bu durumda bir kullanıcı Reddit’i sadece okumak istediğinde normal web hızında bir deneyim yaşayacak. Ancak diğer kullanıcılara oy vermek, yorum yazmak istediğinde hız 1-2 saniye sürecek.

Peki ICP tokeni ne işe yarayacak?

ICP, ağda üç temel rol oynayacak yerel utility token görevi görecek:

 • Ağ Yönetimini Kolaylaştırmak: ICP tokenleri, oylama yoluyla ağ yönetimine katılabilecek ve ödül kazanabilecek nöronları oluşturmak için stake edilebilecek.
 • Hesaplama Döngüsü Üretimi: ICP, döngülere dönüştürülebilen bir kaynak değer deposu sağlar. Bu şu demek; tokenler kullanıldığında yakılan gaz rolünde ağa güç verecek.
 • Katılımcıları Ödüllendirmek: Ağ, aşağıdakiler dahil olmak üzere, ağın işlev görmesini sağlayan önemli rolleri oynayanları ödüllendirmek ve teşvik etmek için yeni ICP’ler üretir:
  • yönetime katılanlara oylama ödüllerinin verilmesi,
  • ağı barındıran düğüm makinelerini çalıştıranlara ödüllerin verilmesi,
  • diğer çeşitli etkinlikler.

ICP ağında döngüler (cycles) ne işe yarıyor?

Cycle dediğimiz döngüler “yakıt” rolünde ağa güç verir. Ayrıca uzun vadede sabit bir değere sahiptirler, bu da değeri zaman içinde doğal olarak değişecek olan ICP ile zıttır. Ayrıca, döngüler, Uluslararası Para Fonu tarafından tanımlanan mantıksal bir para birimi olan SDR’ye sabitlenecek ve 1 SDR değerindeki ICP, hesaplamaya güç sağlamak için tam olarak bir trilyon Cycle’a dönüştürülebilecek.

Nöronlar ne iş yapar?

ICP ağındaki bir nöron, ICP tokenlerini kilitler ve sahibinin oylama ödülleri kazanabilecekleri ağ yönetimine katılmasını sağlar.

ICP token arzı ve ekonomisi ne durumda?

Genesis ile birlikte toplam 469.213.710 ICP tokeni olacak. Dolaşımdaki arz, pazarın dinamiklerine bağlı olacak. Ancak, arz Genesis’te yaklaşık %26 olarak tahmin edilmektedir.

Erken katkıda bulunanlar: %9.50
Tohum bağışı: %24.72
Stratejik: %7
Satış öncesi: %4.96
Stratejik ortaklıklar: % 379
Topluluk airdrop: %0.8
İlk topluluk ve geliştirici hibeleri: %0.48
Düğüm operatörleri: %0.22
ICP Vakfı: %4.26
Takım üyeleri: %18
Danışmanlar ve diğer üçüncü taraf token sahipleri: %2.40
DFINITY Vakfı: %23.86

ICP ekosisteminde öne çıkan projeler nelerdir?

ICP, birkaç yüksek profilli girişimci ve üzerine inşa edilen uygulamalarla başlatıldı. Bunlar arasında;

 • DeFi
  • Enso Finance – 5 milyon dolar toplayan merkezi olmayan borsa
  • Tacen – 2.5 milyon dolar toplayan yüksek performanslı bir denetimsiz borsa
  • SailFish – Finansal hizmetler için bir geçit
 • Sosyal
  • Distrikt – Merkezi olmayan, profesyonel bir sosyal medya ağı.
  • OpenChat – Standart sohbet uygulamanızın büyük bir teknoloji şirketine ait olmayan açık bir sürümü
  • CanCan – İnternet Bilgisayarının ölçeklenebilirliğini ve gücünü gösteren açık bir TikTok sürümü
  • Kapsül – Merkezi olmayan bir sosyal medya platformu
 • Altyapı
  • Fleek – Açık web sitelerinin ve uygulamaların kolayca oluşturulmasına izin veren platform.
  • Origyn – Lüks saatlerden başlayarak lüks malların kökenini izlemek için kullanılan bir endüstri platformu.
Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar