25 Mayıs 2022, Çarşamba
24 C
İstanbul

Yazılım Geliştiricileri, Kripto Projelerine Geri Dönüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yazılım geliştiricileri, piyasanın üç yıl önce zirveye ulaşmasından bu yana görülmemiş bir seviyede kripto para dünyasına geri dönüyor.

Binance indirim kodu

Kripto girişimlerine yatırım yapan bir risk şirketi olan Electric Capital’in raporuna göre, yeni geliştiricilerin sayısı 2017’den bu yana ilk kez bu yıl üst üste üç aydan fazla arttı. Bu, 2018 dijital token fiyatlarındaki düşüşü ve ICO’ların çöküşünü takiben geliştirici ilgisinde iki yıllık keskin bir düşüşün tersine döndüğünü gösteriyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin’in bu ay tüm zamanların en yüksek seviyesini geçti. Fiyatla birlikte birçok DeFi projesiyle, kodlayıcılar da geri döndü. Electric’e göre, yeni aylık kripto geliştiricilerinin sayısı yılın ilk 10 ayında %15 arttı. Firma, tüm aktif geliştiricilerin %80’inden fazlasının son iki yılda çalışmalarına başladığını söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Katılan geliştiricilerin sayısı

Kripto fiyat hareketleri genellikle saf spekülasyonla besleniyor. Yine de geliştirici etkinliği bir projenin vaadi ve sağlamlığının en iyi ölçülerinden biridir. Hız kazanan kripto projelerinin başarılı olma olasılığı daha yüksek olabilir.

276.000’den fazla kod deposunda 89 milyon kod işlemeyi analiz eden Electric’in ortağı Maria Shen, “Geliştiriciler bir kripto ekosistemindeki kalitenin sinyallerinden biridir” dedi. “Ağ güvenliği veya uygulamaların olması için geliştiricilerin oluşturması gerekiyor. Akıllı sözleşme platformları gibi birçok proje, başarılı olmak için ekosistemlerine katılan geliştiricilere güveniyor. Ethereum açıkça daha fazla etkinliğe sahip. Bu nedenle diğer platformlar geliştiriciler için savaşıyor. Geliştiricilerin uygulamalar geliştirmesine ve zincir üzerinde etkinlik gerçekleştirmesine ihtiyacınız var.”

Yazılım uzmanları DeFi’ye yöneliyor

Geliştiriciler özellikle Ethereum ve DeFi uygulamalarına yöneliyor. Electric, Ethereum’un ayda 300’den fazla katılım gördüğünü buldu. Rapora göre, uygulama kullanıcılarının coinlerini ödünç vermesine, takas etmesine ve ödünç almasına izin veren DeFi’ye odaklanan aylık aktif geliştiriciler, Ocak ayından bu yana %67 oranında arttı. Toplam aktif kripto geliştiricileri havuzu ayda yaklaşık 9.000 iken, DeFi Ekim ayında 900’den fazla geliştiricinin ilgisini çekti.

İlgili Haber:  SoftBank CEO'su Bitcoin Satışında Büyük Kayıp Yaşadığını İtiraf Etti

Shen, “Merkezi olmayan finansta, geliştiriciler bir protokol başlatabileceklerini ve çok hızlı bir şekilde kullanıma girebileceklerini gördüler” dedi.

Electric, Bitcoin aylık aktif geliştiricilerinin son üç yılda %70’in üzerinde büyüdüğünü, ancak sayılarının Ekim ayında yıldan yıla yaklaşık %12 düştüğünü saptadı.

Geliştiriciler ağ değerine göre ilk 200 projeye akın ederken, diğerlerinin tümü destekçilerini kaybetti. Daha fazla geliştirici çekmeyi başaran projeler arasında Ethereum rakibi Polkadot ve Tezos ile kripto borsası Uniswap ve araç sağlayıcısı Chainlink gibi DeFi projeleri vardı.

Electric, ICO aracılığıyla 4 milyar dolar topladığını iddia eden EOS’un, üçüncü çeyrekte geliştirici ilgisinin %45 düştüğünü ve geriye yalnızca 107 geliştiricisinin kaldığını buldu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar