30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Yearn Finance Manifestosu Lidersiz DeFi Vizyonunun Altını Çiziyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Yearn Finance katılımcıları, topluluğun geleneksel mülkiyet yapılarının yerini nasıl aldığını açıklayan bir manifesto yayınladılar.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Yearn Finance DeFi protokolüne katkıda bulunanlar, Yearn’ın sahiplik ve kontrol gibi geleneksel fikirlerle ne denli uyuşmadığını gösteren bir belge yayınladı.
  • “Manifesto”, Yearn’ın hiçbir yatırımcıya sahip olmadığını, yalnızca topluluk üyelerinin merkezde yer aldığını ve dizginleri elinde tutan herhangi bir şirket veya vakıf olmadığını belirtiyor.
  • Görünüşe göre orijinal Yearn geliştiricisi Andre Cronje’nin manifestoyu hazırlamada hiçbir rolü yoktu.

Merkezi olmayan finanstaki en eski ve en radikal tecrübelerden biri olan Yearn Finance’e katkıda bulunanlar, bugün DeFi protokolünün benzersiz doğasını özetleyen bir manifesto yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yayınlanan belge bir hayli kısa olmasına rağmen Yearn’ın merkezi olmayan yapısına güç katıyor. Belgede DeFi sistemiyle ilgili olarak kısaca “Tüzel kişilik yok, vakıf yok, telif hakkı yok, patent yok, duyuruları büyük bir liderin resmi mühürleriyle damgalayacak merkezi bir otorite yok.” noktaları vurgulanıyor.

Belge, Yearn’a katkıda bulunan Daniel Lehnberg tarafından sistemin yönetim koordinasyon sayfasına gönderildi ve beş web sitesi yöneticisinden ikisi tarafından imzalanarak yayınlandı.

Cronje’nin Manifesto Hakkında Bilgisi Olmayabilir

Yearn manifestosu, projenin herhangi bir yatırımcısı olmadığını, sadece topluluk üyeleri olduğunu ve hiçbir aktörün onları temsil etmediğini vurguluyor. Bu iddia, orijinal Yearn kod tabanı geliştiricisi Andre Cronje’nin, manifesto yayınlanmasıyla herhangi bir ilgisinin olmadığını sinyallerini de güçlendiriyor.

Cronje, Youn ile ilgili olarak resmi rolü olduğunu iddia etmese de (web sitesinde yönetici olarak listelenmesine rağmen); manifesto’nun kendisi dahil olmadan yayınlanması topluluktan olumlu bir karşılık almaya devam ederken, protokolün gerçekten katkıda bulunanlara ait olduğunu da kanıtlıyor.

Yearn Finance, yatırımcıların farklı DeFi protokollerindeki pragmatik yatırımlardan mümkün olan en yüksek getiriyi elde etmelerine yardımcı olmak için oluşturulmuş bir getiri optimizasyon protokolüdür. DeFi veya merkezi olmayan finans, geleneksel bankalara ihtiyaç duymadan krediler ve faiz sağlayan mevduatlar gibi finansal hizmetler sunmak için otomatik kod (akıllı sözleşmeler) kullanan blockchain tabanlı proje koleksiyonudur.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı Yükseldikçe, Satın Alan Yatırımcı Sayısı Artıyor

Yearn Finance, YFI Tokeni Tarafından Yönetilir

Yearn Finance, 17 Temmuz tarihinde geliştiriciler için ön satış olmaksızın YFI yönetim tokenini piyasaya sürdü. Yönetim tokenleri, belirli bir projenin geleceğine toplu olarak karar vermek, yazılım geliştirmek ve diğer uygulamalarla ortaklıklar sağlamak gibi konularda oylama yapmak adına DeFi protokolleri tarafından kullanılır.

Manifesto da bununla ilgili de bir nokta yer alıyor: “Yearn, YFI tarafından yönetiliyor, ancak YFI, Yearn’a katkıda bulunanları yönetemiyor. YFI’ye sahip olmak, size Yearn’ı iyileştiren gerçek bir değişim için oy verme hakkı verirken; diğer katılımcılara ne yapacağını söyleme hakkı vermez. Bir şeyin yapılmasını mı istiyorsunuz? Yapın.”

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar