1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Yearn Finance, Stablecoin Tabanlı Yeni Bir DeFi Protokolü Hazırlıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Yeni bir DeFi protokolü daha yakın zaman içerisinde kullanımda olacak.

Binance indirim kodu

Yearn.finance Stablecoin tabanlı yeni bir DeFi protokolü kapsamında hazırlıklarını sürdürüyor. Yearn.finance platformunun yaratıcısı olan Andre Cronje tarafından duyurulan bu gelişme ile birlikte platformun dijital varlık kredilendirme protokolleri üzerinde büyük etkisi bulunan yönetim tokeni çılgınlığından uzaklaştığı yorumları yapılıyor. Cronje kısa süre önce yaptığı açıklamalarda DeFi’nin genel yapısını “yozlaşmış finans” olarak tanımlamıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Projenin yaratıcısı Andre Cronje tüm süreci adım adım detaylandırdı.

Yeni protokolde dolara sabitlenmiş bir stablecoin olduğu için kullanıcılar, ilk olarak, her birimi ortalama olarak 1 dolara eşit olması gereken USDC girişi yaptı. USDC, dolara sabitlenmiş bir stablecoin olmasına rağmen her zaman 1 dolar seviyesinde seyretmez. Geçtiğimiz sene 1.01 dolar ve üzerinde bir ay geçirdi, ayrıca 0.97 doların altına da zaman zaman geriledi.

USDC ve StableCredit USD parçalarının sentezi, söz konusu varlıkların toplam değerini eşit bir seviyede tutmaya çalışan otomatik piyasa yapıcıya gönderilir.

Bu aşamanın ardından işler daha da karmaşık bir hale bürünüyor gibi görünse de kullanıcılar tarafından nihayetinde elde edilmiş olan şey; AMM içindeki diğer varlıklarını borç almak için teminat olarak kullanabilme olanağı ve ABD dolarının tokenize edilmiş bir versiyonu olan StableCredit USD’ye sahip olma ayrıcalığı olarak göze çarpıyor.

StableCredit, Mevcut DeFi Protokollerinden Önemli Ölçüde Farklılaşıyor

Söz konusu Stablecoin protokolü, herhangi bir DeFi protokolü gibi görünse de kripto para araştırmacısı Hasu, çok önemli bir fark olduğunun altını çiziyor: Bu anlamda en büyük farkın ve DeFi protokolleri kapsamındaki en büyük yeniliğin, yönetim içermeyen bir borç verme protokolü olarak kullanıma sunulması olduğu vurgulanıyor.

İlgili Haber:  Bilgisayar Korsanları İçinde 690 Milyon Dolarlık Bitcoin Bulunan Cüzdanın Şifresini Kırmaya Çalışıyor

Yönetim tokeni, likidite sağlama karşılığında bir kullanıcıya seçim yapma veya yönetim haklarını vererek bir yardımcı programa hizmet etme olarak uygulamada olsa da kullanıcılar kendi çıkarları için bu uygulamayı kaldırmaya çalışıyor.

Yearn.finance’ın kendi yönetim tokeni olan YFI’sı 33.000 doların üzerinde işlem görüyor. StableCredit’in hangi finansal değeri getireceği konusunda net yorum yapmak için henüz çok erken olsa da projenin yaratıcısı Andre Cronje’ye göre platformun kullanıcı arayüzü bu ayın sonuna kadar hazırlanmış olacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar