Yeni bir DeFi protokolü daha yakın zaman içerisinde kullanımda olacak.

Yearn.finance Stablecoin tabanlı yeni bir DeFi protokolü kapsamında hazırlıklarını sürdürüyor. Yearn.finance platformunun yaratıcısı olan Andre Cronje tarafından duyurulan bu gelişme ile birlikte platformun dijital varlık kredilendirme protokolleri üzerinde büyük etkisi bulunan yönetim tokeni çılgınlığından uzaklaştığı yorumları yapılıyor. Cronje kısa süre önce yaptığı açıklamalarda DeFi’nin genel yapısını “yozlaşmış finans” olarak tanımlamıştı.

Projenin yaratıcısı Andre Cronje tüm süreci adım adım detaylandırdı.

Yeni protokolde dolara sabitlenmiş bir stablecoin olduğu için kullanıcılar, ilk olarak, her birimi ortalama olarak 1 dolara eşit olması gereken USDC girişi yaptı. USDC, dolara sabitlenmiş bir stablecoin olmasına rağmen her zaman 1 dolar seviyesinde seyretmez. Geçtiğimiz sene 1.01 dolar ve üzerinde bir ay geçirdi, ayrıca 0.97 doların altına da zaman zaman geriledi.

USDC ve StableCredit USD parçalarının sentezi, söz konusu varlıkların toplam değerini eşit bir seviyede tutmaya çalışan otomatik piyasa yapıcıya gönderilir.

Bu aşamanın ardından işler daha da karmaşık bir hale bürünüyor gibi görünse de kullanıcılar tarafından nihayetinde elde edilmiş olan şey; AMM içindeki diğer varlıklarını borç almak için teminat olarak kullanabilme olanağı ve ABD dolarının tokenize edilmiş bir versiyonu olan StableCredit USD’ye sahip olma ayrıcalığı olarak göze çarpıyor.

StableCredit, Mevcut DeFi Protokollerinden Önemli Ölçüde Farklılaşıyor

Söz konusu Stablecoin protokolü, herhangi bir DeFi protokolü gibi görünse de kripto para araştırmacısı Hasu, çok önemli bir fark olduğunun altını çiziyor: Bu anlamda en büyük farkın ve DeFi protokolleri kapsamındaki en büyük yeniliğin, yönetim içermeyen bir borç verme protokolü olarak kullanıma sunulması olduğu vurgulanıyor.

Yönetim tokeni, likidite sağlama karşılığında bir kullanıcıya seçim yapma veya yönetim haklarını vererek bir yardımcı programa hizmet etme olarak uygulamada olsa da kullanıcılar kendi çıkarları için bu uygulamayı kaldırmaya çalışıyor.

İlgili Haber:  Crypto.com, DeFi Furyasına Katıldı ve DeFi Swap'i Tanıttı

Yearn.finance’ın kendi yönetim tokeni olan YFI’sı 33.000 doların üzerinde işlem görüyor. StableCredit’in hangi finansal değeri getireceği konusunda net yorum yapmak için henüz çok erken olsa da projenin yaratıcısı Andre Cronje’ye göre platformun kullanıcı arayüzü bu ayın sonuna kadar hazırlanmış olacak.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın