27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Yeni Analiz, Satoshi Nakamoto’nun Londralı Olduğunu Gösteriyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Yayımlanan yeni bir rapor, Satoshi Nakamoto’nun 2008 ile 2010 yılları arasında Bitcoin üzerinde çalıştığı en olası yerin Londra olduğunu belirledi.

Binance indirim kodu

Rapor yazarı Doncho Karaivanov, sonucu haklı çıkarmak için Satoshi’nin yayımlanmış materyallerinin zaman damgalarının analizini yaparak bölgesel konuşma dili ile kelime yazımları kullanılması ve oluşum bloğuna gömülü The Times başlığının İngiltere’nin süreli yayın versiyonunun baskısına özgü olması gibi çeşitli faktörleri gözden geçirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Satoshi‘nin İngiliz olduğu fikri ilk defa öne sürülmedi çünkü yüzlerce gazeteci, dedektif ve müfettiş, Bitcoin yaratıcısının faaliyetlerinin izlerini derinlemesine incelemiş ve onun kökenine götüren ipuçları için kapsamlı araştırmalar yapmıştı.

Ancak The Chain Bulletin’daki bu son rapor, Satoshi’nin 3 Ocak 2009’dan günümüze kadar meşhur olan manşeti Bitcoin’in oluşum bloğuna kodlarken The Times’ın basılı baskısına atıfta bulunma olasılığını vurgulamak gibi önceki analizlere göre ek bilgiler içererek dikkat çekmeyi başardı.

Haber başlığından yola çıkıldı

Bunun nedeni, yalnızca The Times’ın İngiltere’de dağıtılan basılı baskısında “Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde” başlığını kullanmasıydı; oysa çevrimiçi baskının başlığı, şansölyenin adını da içeriyordu. Gazetenin ABD baskısı ise hikayeyi hiç içermiyordu.

Karaivanov, The Times’ın okur sayısının yaklaşık %43’ünün Londra’da olduğunu gösteren okuyucu verilerini analiz etti ve Londra’nın dünyanın en büyük finans merkezi olmasıyla birleştiğinde bu verilerin, Satoshi’nin 2008 ve 2010 arasındaki dönemde Londra’da yaşamış olma ihtimalini yüksek kıldığını söyledi.

Karaivanov’un, Satoshi tarafından yayımlanan zaman damgalı materyallere yönelik analizi; Bitcointalk’taki gönderiler, Bitcoin’in ilk geliştiricilerine gönderilen e-postalar ve SourceForge’daki Bitcoin deposuna yapılan taahhütler de dahil edildiğinde Satoshi’nin GMT (İngiltere) saat diliminde ikamet etmiş olabileceğine dair ek kanıtlar sağladığı ortaya çıktı. Bununla birlikte, Satoshi’nin gönderi modelinin EST (ABD doğu kıyısı) veya PST (ABD batı kıyısı) saat dilimlerinde ikamet eden birini yansıtabileceği olasılığı da kabul edildi.

İlgili Haber:  Binance Yatırımcıları ABD Bloğunu Aşmanın Akıllıca Yollarını Buluyor

Tamamen saf dışı bırakılan zaman dilimleri arasında, Satoshi’nin P2P Vakfı profiline göre oralı olduğunu iddia ettiği Japonya’yı kapsayan zaman dilimleri ve Avustralya yer aldı.

Satoshi’nin 2008 ve 2010 yılları arasında muhtemelen Londra’da yaşadığı bulgusu, bazı Reddit kullanıcıları için ise açıklayıcı bir bilgi olmadı.

Belki de anonim kalmalı

Öte yandan, Bitcoin endüstrisindeki herkes Satoshi’nin kökenlerini veya kimliğini ortaya çıkarma konusunda bu kadar da istekli değil.

Ağustos ayında Blockstream CEO’su Adam Back, Satoshi’nin kendisini kamuya açıklamasının akıllıca olmayacağını söylemişti. Blockstream, bu eylem “korsanlık ideallerine aykırı” ilerlediğinden, Satoshi’nin kimliği üzerine spekülasyon yapılmaması gerektiğini savunmuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar