9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Yeni Analiz, Satoshi Nakamoto’nun Londralı Olduğunu Gösteriyor

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

Yayımlanan yeni bir rapor, Satoshi Nakamoto’nun 2008 ile 2010 yılları arasında Bitcoin üzerinde çalıştığı en olası yerin Londra olduğunu belirledi.

blank

Rapor yazarı Doncho Karaivanov, sonucu haklı çıkarmak için Satoshi’nin yayımlanmış materyallerinin zaman damgalarının analizini yaparak bölgesel konuşma dili ile kelime yazımları kullanılması ve oluşum bloğuna gömülü The Times başlığının İngiltere’nin süreli yayın versiyonunun baskısına özgü olması gibi çeşitli faktörleri gözden geçirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Satoshi‘nin İngiliz olduğu fikri ilk defa öne sürülmedi çünkü yüzlerce gazeteci, dedektif ve müfettiş, Bitcoin yaratıcısının faaliyetlerinin izlerini derinlemesine incelemiş ve onun kökenine götüren ipuçları için kapsamlı araştırmalar yapmıştı.

Ancak The Chain Bulletin’daki bu son rapor, Satoshi’nin 3 Ocak 2009’dan günümüze kadar meşhur olan manşeti Bitcoin’in oluşum bloğuna kodlarken The Times’ın basılı baskısına atıfta bulunma olasılığını vurgulamak gibi önceki analizlere göre ek bilgiler içererek dikkat çekmeyi başardı.

Haber başlığından yola çıkıldı

Bunun nedeni, yalnızca The Times’ın İngiltere’de dağıtılan basılı baskısında “Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde” başlığını kullanmasıydı; oysa çevrimiçi baskının başlığı, şansölyenin adını da içeriyordu. Gazetenin ABD baskısı ise hikayeyi hiç içermiyordu.

Karaivanov, The Times’ın okur sayısının yaklaşık %43’ünün Londra’da olduğunu gösteren okuyucu verilerini analiz etti ve Londra’nın dünyanın en büyük finans merkezi olmasıyla birleştiğinde bu verilerin, Satoshi’nin 2008 ve 2010 arasındaki dönemde Londra’da yaşamış olma ihtimalini yüksek kıldığını söyledi.

Karaivanov’un, Satoshi tarafından yayımlanan zaman damgalı materyallere yönelik analizi; Bitcointalk’taki gönderiler, Bitcoin’in ilk geliştiricilerine gönderilen e-postalar ve SourceForge’daki Bitcoin deposuna yapılan taahhütler de dahil edildiğinde Satoshi’nin GMT (İngiltere) saat diliminde ikamet etmiş olabileceğine dair ek kanıtlar sağladığı ortaya çıktı. Bununla birlikte, Satoshi’nin gönderi modelinin EST (ABD doğu kıyısı) veya PST (ABD batı kıyısı) saat dilimlerinde ikamet eden birini yansıtabileceği olasılığı da kabul edildi.

İlgili Haber:  Avustralya Hükümeti'nden Blockchain'e 5 Milyon Dolarlık Yatırım

Tamamen saf dışı bırakılan zaman dilimleri arasında, Satoshi’nin P2P Vakfı profiline göre oralı olduğunu iddia ettiği Japonya’yı kapsayan zaman dilimleri ve Avustralya yer aldı.

Satoshi’nin 2008 ve 2010 yılları arasında muhtemelen Londra’da yaşadığı bulgusu, bazı Reddit kullanıcıları için ise açıklayıcı bir bilgi olmadı.

Belki de anonim kalmalı

Öte yandan, Bitcoin endüstrisindeki herkes Satoshi’nin kökenlerini veya kimliğini ortaya çıkarma konusunda bu kadar da istekli değil.

Ağustos ayında Blockstream CEO’su Adam Back, Satoshi’nin kendisini kamuya açıklamasının akıllıca olmayacağını söylemişti. Blockstream, bu eylem “korsanlık ideallerine aykırı” ilerlediğinden, Satoshi’nin kimliği üzerine spekülasyon yapılmaması gerektiğini savunmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend