27 Mayıs 2022, Cuma
21.5 C
İstanbul

Yeni Axie Infinity’ler Ortaya Çıkabilir mi? GameFi Giderek Popülerleşmeye Başladı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Kısa bir süre önce, kullanıcılara açık olan her Blockchain, DeFi alanında Ethereum’un dominansını kırmaya çalışmıştı. Axie Infinity oyununun başarılı bir projeye dönüşmesinin ardından insanlar “Kazanmak için Oyna” trendiyle birlikte oyun piyasasına tekrardan odaklanmaya başladılar. DeFi ve CeFi trendlerinin ardından şu sıralar herkes “GameFi” konseptine merak sardı. Peki GameFi nedir?

Binance indirim kodu

Nedir Bu GameFi?

İngilizcedeki Game (oyun) kelimesi ile DeFi kelimesinin birleşimi olan GameFi, finansal mekanizmaların birer oyun hale getirilmesiyle kullanıcıların oyun oynayarak kazanç elde edebildiği sistemleri tanımlıyor. Anahtar kelime oyun olsa da bu tür sistemlerin merkezinde, Blockchain’ler için asıl önemli unsur olan “finans” kelimesi yatıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

GameFi Nasıl Çalışır?

GameFi ile birlikte oyun dünyasının basitliği değişti diyebiliriz. Kullanıcıların belirli ölçülerde kazanç elde etmesiyle birlikte artık oyun oynamak bir para kaybı olarak değil para kazanma aracı olarak düşünülmeye başlandı. 2021 yılında yaşanan NFT yazı aslında, birçok oyunun kripto paraları zemin olarak kullanarka token fiyatlarını arşa çıkarmasının ardından GameFi yazına dönüştü.

GameFi denince, AXS tokeninin inanılmaz fiyat yükselişiyle birlike Axie Infinity çılgınlığından da bahsetmemek olmaz. DappRadar tarafından sağlanan verilere göre son 30 günde Axie Infinity üzerinde 271.000 kullanıcı aktif bir şekilde oyun oynadı. Ethereum üzerindeki bu popüler oyun platformu son 30 günde 220 milyon dolar gelir elde ederek Token Terminal’den elde edilen verilere göre Ethereum dahil tüm Blockchain’ler ve DeFi protokolleri arasında en fazla gelir kazanan proje oldu.

GameFi dünyası geliştiricilere, yaratıklar, olaylar, objeler ve kullanıcıları kendisine çekebilecek oyun içi ekonomi sistemleri ile sınırsız fırsatlar sunuyor. Oyuncular oyun içi aktivitelerden kazanç elde edebiliyor.

İlgili Haber:  Axie Infinity, 1 Milyar Dolarlık Satışa Ulaşan Ethereum Tabanlı İlk NFT Oyunu Oldu

Sonuç

Ancak bazılarına kripto paralar ile oyun sektörünün kesişimi mükemmel bir ikili gibi gelse de konuyla ilgili şüphe duyan isimler de var. Yatırım şirketi Efficient Frontier’ın yöneticilerinden Andrew Tu son gelişmeleri şöyle değerlendirdi: “Kripto paralar bir süredir piyasada kendisine bir kullanım senaryosu arıyordu. Oyun sektörü de insanların uzun bir süredir heyecan duyduğu bir alan olarak biliniyor. Tarihte ilk kez kripto paralar, Blockchain ya da kriptolar ile ilgili bilgisi bulunmayan sıradan insanlara da hitap edebilecek şekle büründü. Ancak Axie Infinity’nin bu başarısı, bu oyunu taklit eden tüm projelerin de başarılı olacağı anlamına gelmiyor.

Axie Infinity’nin başarısının ardından Blizzard ve Electronic Arts gibi şirketlerin de önümüzdeki yıllarda bu sektöre adım atabileceği konuşuluyor. Ancak her alanda olduğu gibi bu sektörde de sahte oyunlar ve dolandırıcılık yöntemleri kullanan kötü niyetli insanlar da bulunuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar