12 Ağustos 2022, Cuma
19.7 C
İstanbul

Yeni Bir Ankete Göre El Salvadorlular, Bitcoin Kullanmak İstemiyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 11 ay önce

Binance indirim kodu

Yeni bir ankete göre, El Salvadorluların büyük bölümü Bitcoin kullanmak istemiyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • UCA tarafından yapılan bir ankete göre El Salvadorluların %67.9’u Bitcoin kullanmak istemiyor.
  • Tüm eleştirilere rağmen Bitcoin, 7 Eylül’de El Salvador’un resmi para birimi haline gelecek.

Orta Amerika Üniversitesi (UCA) tarafından Ağustos ayında yapılan bir ankete göre, çoğu El Salvadorlu, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmek istemiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ankete katılan 1.281 kişinin %67.9’u, Bitcoin’in ülkede resmi para birimi haline getirilmesine destek vermediklerini söyledi. Ankete katılanların üçte birinden azı (%32) ise; bu karara belli ölçüde destek verdiklerini dile getirdi.

UCA Dekanı Andreu Oliva, “Bitcoin kullanımının olası olumsuz etkileri konusunda El Salvadorlular arasında çok fazla endişe var.” dedi.

El Salvador ve Finansal Özgürlük

Bu yazın başlarında, Francisco Gavidia Üniversitesi’ndeki (UFG) Vatandaş Çalışmaları Merkezi (CEC) tarafından yaptırılan başka bir araştırma da; El Salvadorluların dörtte üçünün, Bitcoin Yasasını “akıllıca bulmadığını” ortaya koymuştu.

Dahası, El Salvadorlular, Başkan Bukele’nin Bitcoin Yasasına karşı olduklarını göstermek için yalnızca anketlere güvenmiyorlar. Pek çok vatandaş, Bitcoin Yasasını protesto etmek için sokaklara döküldü.

Temmuz ayında, “Direniş Bloğu ve Halk İsyanı” tarafından düzenlenen bir eylemler silsilesinde Bitcoin Yasası güçlü bir şekilde protesto edildi. Bir süre soğuyan protestolar, geçen hafta yeniden başladı.

7 Eylül Hızla Yaklaşıyor

Bukele’ye karşı yükselen tüm eleştirilere rağmen; Bitcoin, 7 Eylül 2021’de El Salvador’da resmi para birimi haline gelecek.

Bu gerçekleştiğinde; El Salvador’daki işletmeler – her ne kadar Başkan Bukele aksini iddia etse de – mal ve hizmet karşılığında kendilerine Bitcoin teklif edildiğinde, bunu kabul etmek zorunda kalacaklar.

İlgili Haber:  El Salvador: Bitcoin, Doların Yerini Almayacak

El Salvador dışından da bu duruma pek çok tepki geldi. IMF, geçtiğimiz günlerde attığı bir tweette, “Bitcoin gibi özel olarak çıkarılan kripto varlıklar önemli risklerle birlikte gelir. Bunları ulusal bir para birimine eşdeğer kılmak, tavsiye edilmeyen bir politikadır.” ifadelerini kullandı.

Dünya Bankası da bu yaz Başkan Bukele’nin Bitcoin politikasını sert bir biçimde eleştirdi; ve El Salvador’un Bitcoin Yasasını uygulamak için yardım çağrılarını reddetti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar