8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Yeni Bir Bitcoin ETF Onaylandı: BTC Fiyatına Etki Edebilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden Fidelity, bu hafta Kanada’da bir spot Bitcoin ETF başlatacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden Fidelity, bu hafta Kanada’da bir spot Bitcoin ETF başlatacak.
  • Bir ETF, temel alınan bir varlığın değerini izleyen halka açık bir yatırım aracıdır; bir Bitcoin ETF durumunda, bu temel varlık Bitcoin’dir.

Yönetimi altında 4 trilyon Doların üzerinde varlığa sahip olan Boston merkezli yatırım şirketi Fidelity Investments, spot Bitcoin tarafından desteklenen bir borsada işlem gören fon (ETF) başlatıyor.

Binance indirim kodu

Fidelity Bitcoin ETF, Kanada’da Piyasaya Sürülecek!

Bununla birlikte, Fidelity Advantage Bitcoin ETF (FBTC) ABD yerine Kanada’da Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda başlatılacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bir ETF, temel alınan bir varlığın değerini izleyen halka açık bir yatırım aracıdır; bir Bitcoin ETF durumunda, bu temel varlık Bitcoin’dir.

Bitcoin ETF’ler, Kanada, Brezilya ve Dubai de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerindeki yatırımcılar için halihazırda ulaşılabilir durumda. Bununla birlikte, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin’e doğrudan yatırım yapma imkanı sunacak olan bir Bitcoin spot ETF’si için yapılan başvuruları reddetmeye devam ediyor.

Bunun yerine SEC, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine bağlı ETF’lere yeşil ışık yakıyor.

“SEC İçin Utanç Verici!”

ABD’deki bir düzine spot Bitcoin ETF başvurusundan birine de sahip olan Fidelity, konu ile ilgili açıklamasında, Kanada’daki ürünü ile ilerlemekte son derece özgür hissettiklerini belirtti.

Yeni fon, aktif olarak yönetilecek ve bir türev enstrüman aracılığıyla BTC’ye yatırım yapmak yerine direkt olarak Bitcoin satın alacak.

Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas konu ile ilgili açıklamasında, “Bu, Amerika’nın yatırım konusunda en büyük ve en çok bilinen isimlerinden birinin Kanada’ya gitmek zorunda kalması anlamına da geliyor. Böyle bir durum SEC için utanç verici olmalı!” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Coinbase, PayPal ile Bitcoin Satın Alma Seçeneği Sunuyor

Öte yandan Bitcoin fiyatı, şimdilik bu haberden çok etkilenmiş görünmüyor. BTC, son 24 saatte istikrarlı hareketini sürdürdü ve %1’in altında bir artışla 58.700 Dolar fiyatına ulaştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar