28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Yeni Bir Madencilik Tekniği Kullanan Chia Coin (XCH) Pazartesi Günü Satışa Çıkıyor – Bilmeniz Gerekenler

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Chia adındaki yeni bir “yeşil” kripto para, önümüzdeki hafta piyasalara çıkmaya hazırlanıyor. BitTorrent’in kurucusu Bram Cohen tarafından oluşturulan Chia’nın temelinde “zaman ve mekan ispatı (proof of space and time) yöntemi bulunuyor. Chia coinleri madencilik metoduyla değil “hasat etme (farm)” metoduyla elde ediliyor.

Binance indirim kodu

Bu sayede Bitcoin’in “iş ispatı (proof of work) yöntemine göre daha az enerji gereksinimiyle dijital varlıklar oluşturulabiliyor. Bitcoin, çok fazla enerji tüketmesi nedeniyle eleştirilerin odağı olmuştu. Bitcoin’in bazı ülkelerin tamamından daha fazla enerji tükettiği biliniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Chia Coin Yakın Zamanda Kripto Para Borsalarında Yerini Alacak

Chia Network ayrıca Andreessen Horowitz, Naval Ravikant ve Cypherpunk Holdings gibi büyük isimlerden de destek gördüğünü iddia etmişti.

Halka açık kripto para madenciliği şirketlerinden iMD Companies de Chia’ya ilgi gösterenler arasında yer alıyor.

iMD CEO’su Rick Wilson, Chia ile ilgili şunları söyledi: “Chia’ya tam destek veriyoruz. Geniş kapsamlı araştırmalarımıza göre Chia’nın piyasalarda yer edeceğine ve küresel finans sektörü seviyesinde kullanılacağını düşünüyoruz.”

Chia Network, yeni kripto parasını (XCH) tanımladığı bir teknik dokümanı 9 Şubat’ta yayınlamıştı ve ayrıca 19 Mart’ta da farm ödüllerini başlatmıştı.

Chia coininin alım satım işlemleri 3 Mayıs’ta başlayacak.

“Zaman ve mekan ispatı” Modeli

“Zaman ve mekan ispatı” modeli Chia’nın en fazla öne çıkan özelliklerinden birini oluşturuyor. Modele göre, “çiftçi” olarak isimlendirilen kullanıcılar hard disklerini ya da SSD’lerini bir tür yazılım ile tohumlayacak ve bu depolama birimlerinin “plot” adı verilen bölümlerine kriptografik numaralar yerleştirilecek.

Chia coin sebebiyle hard disk ve SSD’lerin stokları tükendi ve fiyatları artmaya başladı.

Chia’nın “zaman ve mekan ispatı” modeli enerji konusunda tasarruf sağlamasına rağmen daha şimdiden hard disk ve SSD stokları konusunda sıkıntılar yaşanmaya başlandı.

İlgili Haber:  Ark Invest, Elon Musk’ın Tweetlerine Karşı Bitcoin’i Savundu

Yayınlanan son rapora göre Tayvanlı RAM ve depolama birimi üreticisi Adata, Nisan ayının başından bu yana SSD siparişlerinde %500’lük bir artış yaşadı.

Bitcoin madenciliğinin ev ortamında gerçekleşmesinin oldukça zorlaştığı biliniyor. Chia ise bu duruma en azından şimdilik çözüm getirmişe benziyor. Kullanıcılar evlerindeki fazla depolama birimlerini Chia farmı yapmak için kullanabilecekler.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar