30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Yeni Bir Protokol, Ethereum’daki Yüksek İşlem Ücreti Sorununu Çözeceğini İddia Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

EY, Ethereum blok zincirinin kullanımını daha ucuz hale getirmeye yardımcı olmak için Nightfall 3 protokolünü yayınladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Nightfall 3, 2019’da piyasaya sürülen orijinal Nightfall protokolünün yeni güncellemesidir.
  • Protokol, sıfır bilgi kanıtlarını (ZKP) İyimser Toplama ile birleştiriyor.
  • Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunu, yüksek talep olduğunda işlem ücretlerinin de yükselmesine yol açabilir.

Muhasebe hizmetleri firması Ernst & Young (EY), Ethereum blok zincirindeki işlem ücretlerini düşürmeyi amaçlayan Nightfall 3 adlı bir dizi yeni araç yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Nightfall 3 Nedir?

Nightfall 3 protokolü, Ethereum’daki işlemleri özel olarak yönetmek için tasarlandı. EY’nin son ürünü, sıfır bilgi kanıtlarını (ZKP) İyimser Toplama olarak bilinen bir işlem doğrulama mekanizmasıyla birleştirdiği için bir “ZK-İyimser Toplama” protokolü olarak adlandırılıyor.

Sıfır bilgi kanıtları, blok zinciri üzerinden gönderilen bir bilgi parçasının, sorunsuz bir bilgiyi içerdiğini doğrulamak için kriptografik algoritmalar kullanır. Nightfall 3 ise ZKP işlemlerini, aksi kanıtlanmadıkça, hepsinin doğru olduğu varsayarak “iyimser toplamalar” adı verilen gruplarda toplar. Bu, doğrulayıcıların artık işlemleri doğrulaması gerekmediği ve bu nedenle de maliyetlerin düşeceği anlamına gelir.

Toplamalar, Ethereum işlemlerini ana blok zincirinde işleyerek, şu anda saniyede yalnızca 15 işlem gerçekleştirebilen Ethereum’un ölçeklenebilirlik darboğazını çözmeyi amaçlıyor. Bu noktada işlem doğrulama sürecinin, ana blok zinciri ile periyodik olarak etkileşime giren ve “Katman 2” olarak da bilinen bir “yan zincire” veya “Katman 1″e taşınması planlanıyor.

Ethereum İşlem Ücreti Sorunu

Farklı işlemler farklı seviyelerde hesaplama gerektirdiğinden ve bu nedenle de dalgalanan işlem ücretleri ortaya çıkabileceğinden, Ethereum bir gaz sistemi üzerinde çalışır. Basit kripto para transferleri nispeten az miktarda gaz gerektirirken (kesin olmak gerekirse 21.000 gaz); birden fazla ve karmaşık akıllı sözleşmeler ile yapılan işlemler 100.000 gaza ihtiyaç duyabilir. EY, yeni protokolün işlem başına ücretleri yaklaşık 8.200 gaza düşüreceğini belirtiyor.

İlgili Haber:  Londra Yükseltmesi, Ethereum Blok Zincirinde Yayınlandı: ETH Fiyatı Artacak mı?

Ethereum kullanıcıları, yıllardır Ethereum işlemlerinin artan maliyetinden şikayet ediyor. 12 Mayıs’ta, ETH şimdiye kadarki en yüksek fiyatı olan 4.164 Dolara ulaştığında; Ethereum’un işlem ücretleri de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.92 Dolar seviyesini gördü. O zamandan bu yana ETH fiyatındaki düşüşe paralel olarak ortalama işlem ücretleri de düştü. BitInfoCharts verilerine göre bugün Ethereum blok zincirinde bir işlem gerçekleştirmenin maliyeti 3.04 Dolar seviyesinde seyrediyor. Ancak talepteki bir başka keskin artışın, işlem ücretlerini de tekrar rekor seviyelere taşıyabileceği konusunda endişe duyulmaya devam ediliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar