29 Mayıs 2022, Pazar
25.5 C
İstanbul

Yeni Bitcoin Core Sürümü, Taproot’u Destekliyor: Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin’in Satoshi Nakamoto tarafından tanıtılan orijinal açık kaynaklı yazılım istemcisi olan Bitcoin Core sürüm 22.0 resmi olarak yayınlandı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin Core yazılımının arkasındaki geliştiriciler, istemcinin 22. sürümünün yayınlandığını duyurdu.
  • Bitcoin Core 22.0, Kasım ayında etkinleştirilmesi beklenen Taproot protokol yükseltmesini destekleyen ilk büyük sürüm olarak dikkat çekiyor.

Bitcoin protokolünün en popüler uygulaması olan Bitcoin Core yazılımının arkasındaki geliştiriciler, istemcinin 22. sürümünün yayınlandığını duyurdu.

Binance indirim kodu

Yazılımda çeşitli iyileştirmeler sunuluyor; bunun yanında Bitcoin Core 22.0, Kasım ayında etkinleştirilmesi beklenen Taproot protokol yükseltmesini destekleyen ilk büyük sürüm olarak da dikkat çekiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Taproot Nedir?

Bitcoin Core geliştiricisi Gregory Maxwell, Taproot yükseltmesini ilk olarak 2018’de Bitcoin’in akıllı sözleşmeler esnekliğini, ölçeklenebilirliğini ve kullanıcı gizliliğini artırırken genişletmenin bir yolu olarak gündeme getirdi.

Taproot, Ağustos 2017’de madencilerin bloklara daha fazla işlem dahil etmesine olanak sağlamak için bazı imza verilerini ortadan kaldıran SegWit’ten bu yana Bitcoin blok zincirinde yapılan en önemli yükseltmelerden biri olarak kabul ediliyor.

Taproot’un en dikkate değer özelliği, Bitcoin’in mevcut çoklu imza cüzdan mekanizmasına bir alternatif olan ve “Schnorr” imzaları adı verilen bir mekanizma aracılığıyla, kullanıcıların ortak anahtarlarını yeni bir ortak anahtar oluşturmak için birleştirebilmesi; böylece çoklu imza ödemelerinin veri boyutunu önemli ölçüde azaltabilmesi ve ağdaki tıkanıklığın giderilmesi için yardımcı olabilmesi olarak öne çıkıyor.

Bitcoin Geliştiricileri Arasındaki Tartışmalar

Taproot için etkinleştirme seçeneği, Bitcoin Core’un önceki sürümüne de dahil edilmiş olsa da; yükseltmenin gerçekten etkinleştirilmesi için üstesinden gelinmesi gereken bazı engeller vardı. Birkaç ay süren hararetli tartışmalardan sonra Bitcoin geliştiricileri, madencilerin yükseltme için sinyal vermesi adına üç aylık bir plan olan Speedy Trial adlı aktivasyon mekanizması üzerinde anlaştılar.

İlgili Haber:  Bitcoin'in En Büyük Madencilik Havuzları, Taproot Güncellemesini Aktive Etti

Bazı geliştiricilerin bu yaklaşıma katılmamasına ve hatta Speedy Trial’ı Bitcoin’e bir “saldırı” olarak nitelendirmesine rağmen, madenciler, Haziran ayına kadar yükseltmenin devam etmesi için gerekli sayıda bloğu kilitledi ve yükseltmeye onay verdi.

Son olarak ise, Bitcoin Core, Taproot’u desteklediği için, yükseltme etkinleştirildiğinde, işlemleri doğrulamak adına artık yeni protokol kuralları geçerli olacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar