Yeni Blockchain Protokolü PoS Risklerini Azaltmayı Amaçlıyor

Önemli Gelişmeler
blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Yeni bir blockchain protokolü, yetki vericilerin, bir ağın güvenilirlik gereksinimlerini karşılamada başarısız olduğunda, yetki sahiplerinin riskleri -mali cezalara maruz kalmalarını- azaltmalarına yardımcı olacak.

blank

Kısaca SLA olarak da bilinen DSLA Protokolü, eşler arası hizmet seviyesi sözleşmeleri için merkezi olmayan bir pazar olarak tanımlanabilir. Bu protokol, herkesin hizmette gecikme ve kesinti riskine karşı korunmasına imkan verirken, süreçte hukuk ekiplerini, destek ekiplerini ve sigorta şirketlerini ortadan kaldırıyor.

blank

Projenin arkasındaki yöneticiler, işletmelerin %80’inin şu anda üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarının başarısızlıklarına karşı kendilerini korumak için SLA sözleşmeleri kullandığını tahmin ediyor. Bununla birlikte, SLA’ların dağıtımının genellikle yavaş olduğunu ve yılda yalnızca bir veya iki kez güncellenebilecekleri gerçeği göz önüne alındığında, genellikle mevcut koşullara göre gelişmediklerini savunuyorlar.

Bu yaklaşımla, merkezi olmayan SLA’lar blockchain ağında beş dakika içinde kullanıma sunulabilir. Bu sayede müşteriler, riske karşı tutumlarına göre sözleşmenin boyutunu ayarlayabilir. Ekip, operasyonel mükemmellik için ödüllendirildiklerinden, sağlayıcıların müşterileri için sözleşmeler oluşturmak için daha fazla teşvike sahip olduklarını söylüyor. Protokolün web sitesinde açıklandığı gibi: “Herkesin bir hizmetin güvenilirliğine kefil olmasına, hizmet beklendiği gibi çalıştığı zaman ödül kazanmasına ve hizmet beklentileri karşılamadığında maddi tazminat talep etmesine olanak tanıyor.”

Tokenomik

Bu protokol, hizmet sağlayıcılar, onlara kefil olan kişiler ve hizmet müşterileri arasında riske konu olan ve transfer edilen ERC-20 ile uyumlu DSLA tokenleri tarafından desteklenmektedir. Bu dijital varlıkların akışı, hizmet seviyelerinin iyi mi yoksa kötü mü olduğuna bağlıdır ve aynı zamanda DSLA ağının merkezi olmayan uygulaması için bir erişim anahtarı görevi görür.

Bu altyapının arkasındaki bilim alanındaki gelişmeler Şubat 2018’de başladı. Ekip, bir dönüm noktası olacağı kabul edilen Kasım ayındaki ana ağ lansmanı için son hazırlıkları yapıyor.

DSLA’nın arkasındaki ana şirket Stacktical, bu protokolün kullanım durumlarının hissedarlığın çok ötesine geçebileceğini söylüyor. İşletmelerin müşterilere daha kaliteli hizmet sunmalarına yardımcı olmak istiyor. Şirket, gözlerini uçuş gecikmelerinin maliyetinin yılda on milyarlarca dolara ulaştığı havacılık endüstrisine dikmiş durumda.

Kurucu ortak ve CEO Wilhem Pujar, DSLA’nın müşterilere şu anda elde ettiklerinden çok daha iyi bir antlaşma sunabileceğine ve bunun da gelecekte daha iyi ve stressiz, kapıdan kapıya yolcu deneyimi sağlayacağına inanıyor. Ayrıca işletmeleri, müşteri kazanmadan ziyade müşteriyi elde tutmaya odaklanmaya çağırdı ve elde tutma oranındak i%5’lik bir artışın kârları %100 gibi şaşırtıcı bir şekilde artırabileceğini gösteren araştırmaya işaret etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

DSLA protokolü, web barındırma ve bulut teknolojisi, iklim değişikliği ve çevresel yönetişim ve fintech API sağlayıcıları gibi diğer sektörlere de fayda sağlayacak şekilde ayarlanmış bulunuyor. Geliştiriciler, ısmarlama çözümlerin bir şirketin titiz ihtiyaçlarını karşılayabilmesini sağlamak için bu protokolde DApp’ler oluşturmaya davet edilecekler.

İşbirlikleri ve İşleyiş

Şubat ayında Stacktical, şirketin Polkadot blokchain’inin ölçeklenebilirliğini tahmin etmeye yardımcı olabilmesi için Web3 Vakfı’ndan bir hibe aldığını duyurdu. Ayrıca Harmony ve Band protokolleri de dahil olmak üzere çok sayıda ortaklık sağladı.

Harmony, 30 Eylül 2020’de gerçekleşecek olan teşvikli bir beta sırasında DLSA protokolünü resmi olarak destekleyecek olan ilk hisse ispatlı blockchain ağıdır. Bu girişimin amacı DSLA Ağı merkezi olmayan uygulamasının, işlevselliği, performansı, güvenilirliği ve güvenliğine dair varsayımları doğrulamaktır.

Bu arada, Band Protokolünün veri oracle’ı, DSLA akıllı sözleşmelerinin uygulanmasını güçlendirecek ve protokolünü merkezi olmayan performans izleme veri indeksleyicisinin hisse analitiğine bağlayacak. Ekibe göre, BAND delegatörleri aynı zamanda kötü getiri, kesinti ve geç hisse ödülü ödemelerine karşı da önlem alabilecekler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ethereum Fiyatının 4.000 Doları Aşması İçin Ne Yapması Gerekiyor?

Dünyanın en büyük altcoini olan Ethereum, 4.000 doların üstüne bir türlü çıkış yapamaması ile birlikte yatırımcıların sinirleriyle oynuyor gibi...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend