29 Ocak 2022, Cumartesi
7.6 C
İstanbul

Yeni Düzenleme ile Birlikte Arjantin’deki Kripto Borsaları Devlete Aylık Raporlar Sunmak Zorunda

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Arjantin ulusal para biriminin devalüasyonunu durdurmaya çalışırken, hükümet yetkililerinin radarında ise kripto para kullanıcıları var.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Arjantin, kripto endüstrisini düzenlemek için son aylarda kapsamlı adımlar attı.
  • Ülke, aynı zamanda para biriminin devalüasyonu nedeniyle yaşanabilecek olası sermaye çıkışlarını durdurmaya çalışıyor.
  • Arjantin, kripto para ile ilgili finansal işlemler üzerinde daha fazla kontrol içerecek şekilde düzenleyici çerçevesini güncelliyor.

Arjantin vergi dairesi AFIP, Form 8126’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte ülkedeki kripto para borsalarından müşteri verileri hakkında aylık raporlar talep ediyor.

Binance indirim kodu

Kripto Para Kullanıcılarının Fon Hareketleri ve Aylık Bakiyeleri Devlete Bildirilecek

Yönetmelik, kripto borsaları da dahil olmak üzere bazı finansal hizmetler sunan ödeme işlemcilerini ve banka dışı kuruluşları odak noktası olarak alıyor. Aylık raporlama yapmak zorunlu kılınıyor; söz konusu raporların içeriğinde ise kullanıcıların tam bir listesi, fon hareketleri ve ay sonundaki mevcut bakiyeleri yer alıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Bu kararın resmileştirilmesi, Arjantin Merkez Bankası’nın, ülkede faaliyet gösteren tüm bankacılık kurumlarının kripto para ile uğraştığı bilinen müşterilerin kişisel bilgilerini sağlamasını zorunlu kılan bir düzenleyici girişimin ardından geldi.

Merkez Bankası, Nisan ayında, kripto varlık hesaplarına sahip olan veya kripto ödemelerinin satın alınması, satışı ve / veya yönetimi ile uğraşan müşterilere ait bilgileri talep etti. Merkez Bankası ayrıca bu tür fonları hareket ettirmeye yetkili üçüncü şahısların verilerini de istedi.

Arjantin Pesosu Değer Kaybederken Kripto Para Kullanımı Artıyor

Öte yandan, Arjantin’in mevcut Başkanı Alberto Fernandez, ülkenin resmi para birimi olan Arjantin Pesosunun devalüasyonunu, bu nedenle gerçekleşebilecek sermaye çıkışlarını ve vergi kaçakçılığını kontrol etmeye çalışıyor. Arjantin pesosu, Ocak ve Nisan ayları arasında %10 değer kaybetti. Bu açıdan bakıldığında kripto para, Arjantin’de geleneksel finansal sistemin radarının dışında kaldığı için de önemli bir patlama yaşıyor.

İlgili Haber:  Hindistan Bitcoin ve Diğer Kripto Paraları Yasaklamak İçin Yasa Çıkarmayı Planlıyor

Arjantinli politikacılar ise son zamanlarda bunu değiştirmek için çalışıyor. İktidar partisinden gelen bir öneri, AFIP’nin ekosistemin sorumluluğunu üstlenmesini isterken, muhalefet AFIP, Merkez Bankası ve CNV (Arjantin’deki Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) arasında ortak bir sorumluluk öneriyor.

Güney Amerika ülkeleri içinde Arjantin’in, P2P platformlarındaki Bitcoin işlem hacmi açısından en yüksek 7. ülke olduğu belirtiliyor. Ayrıca MakerDAO’nun sağladığı verilere göre, ülkede, DAI gibi stablecoinlerin kullanımı da artıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend