Yeni Düzenleme ile Birlikte Arjantin’deki Kripto Borsaları Devlete Aylık Raporlar Sunmak Zorunda

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Arjantin ulusal para biriminin devalüasyonunu durdurmaya çalışırken, hükümet yetkililerinin radarında ise kripto para kullanıcıları var.

blank

Haberin Özeti

  • Arjantin, kripto endüstrisini düzenlemek için son aylarda kapsamlı adımlar attı.
  • Ülke, aynı zamanda para biriminin devalüasyonu nedeniyle yaşanabilecek olası sermaye çıkışlarını durdurmaya çalışıyor.
  • Arjantin, kripto para ile ilgili finansal işlemler üzerinde daha fazla kontrol içerecek şekilde düzenleyici çerçevesini güncelliyor.

Arjantin vergi dairesi AFIP, Form 8126’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte ülkedeki kripto para borsalarından müşteri verileri hakkında aylık raporlar talep ediyor.

blank

Kripto Para Kullanıcılarının Fon Hareketleri ve Aylık Bakiyeleri Devlete Bildirilecek

Yönetmelik, kripto borsaları da dahil olmak üzere bazı finansal hizmetler sunan ödeme işlemcilerini ve banka dışı kuruluşları odak noktası olarak alıyor. Aylık raporlama yapmak zorunlu kılınıyor; söz konusu raporların içeriğinde ise kullanıcıların tam bir listesi, fon hareketleri ve ay sonundaki mevcut bakiyeleri yer alıyor.

Bu kararın resmileştirilmesi, Arjantin Merkez Bankası’nın, ülkede faaliyet gösteren tüm bankacılık kurumlarının kripto para ile uğraştığı bilinen müşterilerin kişisel bilgilerini sağlamasını zorunlu kılan bir düzenleyici girişimin ardından geldi.

Merkez Bankası, Nisan ayında, kripto varlık hesaplarına sahip olan veya kripto ödemelerinin satın alınması, satışı ve / veya yönetimi ile uğraşan müşterilere ait bilgileri talep etti. Merkez Bankası ayrıca bu tür fonları hareket ettirmeye yetkili üçüncü şahısların verilerini de istedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Arjantin Pesosu Değer Kaybederken Kripto Para Kullanımı Artıyor

Öte yandan, Arjantin’in mevcut Başkanı Alberto Fernandez, ülkenin resmi para birimi olan Arjantin Pesosunun devalüasyonunu, bu nedenle gerçekleşebilecek sermaye çıkışlarını ve vergi kaçakçılığını kontrol etmeye çalışıyor. Arjantin pesosu, Ocak ve Nisan ayları arasında %10 değer kaybetti. Bu açıdan bakıldığında kripto para, Arjantin’de geleneksel finansal sistemin radarının dışında kaldığı için de önemli bir patlama yaşıyor.

Arjantinli politikacılar ise son zamanlarda bunu değiştirmek için çalışıyor. İktidar partisinden gelen bir öneri, AFIP’nin ekosistemin sorumluluğunu üstlenmesini isterken, muhalefet AFIP, Merkez Bankası ve CNV (Arjantin’deki Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) arasında ortak bir sorumluluk öneriyor.

Güney Amerika ülkeleri içinde Arjantin’in, P2P platformlarındaki Bitcoin işlem hacmi açısından en yüksek 7. ülke olduğu belirtiliyor. Ayrıca MakerDAO’nun sağladığı verilere göre, ülkede, DAI gibi stablecoinlerin kullanımı da artıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend