IRS, Amerika Birleşik Devletleri Vergi Dairesi’nin kısaltması.

Binance indirim kodu

Geçen yıl aktif olarak ticaret yapmayan kripto para sahipleri, Form-1040’in yeni taslağına göre, bir vergi sorusu hakkında “Hayır” kutucuğunu kontrol edebilirler.

Binance indirim kodu

Yeni Form-1040 taslağı, IRS’nin kripto para sahiplerini yapılan işlemlere kıyasla daha az önemsiyor. Kişisel hesaplar arası transferler vergilendirmeye gerek duyulmazken, örneğin daha önce geçersiz olan işlemleri geçerli kılan (ya da tam tersi) protokolde gerçekleşen değişiklikler vergiye tabi olacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ancak IRS’nin kripto sorusu halen çok net değil: varlıklar ara geçiş işlemleri hâlâ “Evet” kutucuğunu kontrol etmeyi gerektirebilir.

Kişisel gelir vergisi için zorunlu formunun en son taslağında, Amerika Birleşik Devletleri Vergi Dairesi, hangi kripto para birimi sahiplerinin ve işlemlerinin beyan edilmesi gerektiği ve hangilerinin gerekmediği konusunda önemli bir form açıkladı.

IRS’nin Cuma günü yayınladığı yeni Form-1040 taslağına göre, yalnızca kripto sahibiyseniz, fakat ticaretini yapmadıysanız, formun birincil kripto sorusunun yanındaki “hayır” kutucuğunu kontrol edebilirsiniz. bu kutucuk ise şöyle: “2020 sırasında herhangi bir zamanda, herhangi bir sanal para birimi aldınız, sattınız, gönderdiniz, değiştirdiniz veya başka bir şekilde satın aldınız mı?”

Yani eğer bu yıl yaptığınız tek şey kriptoyu elde tutmak ya da itibari para birimi için satmadan, kendi cüzdanlarınız arasında aktarmaksa, o zaman durumunuz net demektir.

Diyelim ki hâlâ emin değilsiniz ve neyi işaretlemeniz gerektiğini anlayamadınız. Güncellenmiş kılavuzlar, kripto alma, satma, gönderme ve değiş tokuş etme genel başlığı altında yer alan durumlara özel örnekler sunuyor. Vergiye tabi olan işlemler: ürün, hizmet veya “başka bir sanal para birimi de dahil olmak üzere diğer mülkler için kripto değişimi gibi işlemlerdir.”

Kripto muhasebesi yazılım şirketi CoinTracker’ın vergi stratejisi Başkanı Shehan Chandrasekara, Decrypt’e verdiği demeçte, “cüzdanlar arasında transfer işlemleri, yatırımı borsadan borsaya aktarmak anlamına geliyor” dedi.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı Sağlamlaşırken 50.000 Doların Üzerindeki Bir Ralli Artık Kaçınılmaz Hale mi Geldi?

Ancak kripto cüzdanları anonimdi, değil mi? O halde uyanıklık yapıp 1000 Bitcoin sattığınız hesabın “anahtarlarını kaybettiğinizi” söyleyebilirsiniz. Fakat bu çok yanlış olur. Chandrasekara’ya göre ABD’nin gönüllü bir vergi sistemi var. Geliri doğru bir şekilde bildireceğinizi varsayıyorlar. Eğer olur da denetlenirseniz, o zaman durumunuzu kanıtlamak zorunda kalacaksınız. Bu durumda, anahtarları gerçekten kaybettiğinizi kanıtlamanız gerekecektir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?