Yeni Kripto Para Chia, Lansmandan Bu Yana %75 Değer Kaybetti

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

Yeni üretilen kripto para Chia, önemli seviyede düşüş yaşadı.

blank

Haberin Özeti

  • Alan kanıtı (Proof-of-Space) kripto para Chia, Pazartesi günkü lansmanının ardından orijinal fiyatının üçte ikisini kaybetti.
  • Bir “alan kanıtı” fikir birliği mekanizması kullanan Chia, Güneydoğu Asya’da sabit disk kıtlığına yol açtı.

Kripto madenciliği tokeni Chia (XCH), bu hafta başlarında gerçekleşen lansmanın ardından başarısız bir süreç geçirdi ve altı saat içinde değerinin yarısını kaybetti. XCH, şu anda ilk fiyatının üçte biri seviyesinde işlem görüyor.

XCH, Pazartesi günü 1.600 Doların biraz altında bir fiyatla piyasaya sürüldü. Kısa bir süre için 1.819 Dolara kadar tırmanan token, sonrasındaki saatlerde 700 Dolara kadar düştü. Şu anda 597 Dolar seviyesinde işlem gören XCH, lansman fiyatına göre 1000 Dolarlık bir düşüş yaşamış oldu.

Chia’nın “Alan Kanıtı” Modeli

Chia, yeni bir “alan kanıtı” fikir birliği mekanizması kullanır. Bitcoin ve Ethereum tarafından kullanılan enerji yoğun iş kanıtı fikir birliği protokolü yerine alan kanıtı, işlem performansı için çok daha düşük enerji talebi olan depolama kapasitesini kullanır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ancak bunun istenmeyen bazı sonuçları oldu. Chia, yüksek kapasiteli depolama cihazları kullanılarak üretilir. Lansmanından önce kripto parada işlem yapmaya hazırlanan madenciler, Güneydoğu Asya’daki sabit disklerin büyük çoğunluğunu satın aldı ve haliyle fiyatın önemli ölçüde yükselmesine neden oldu.

Bilgisayar depolama alanı, son zamanlarda Filecoin ve Filebase gibi protokollerin piyasaya sürülmesiyle birlikte oldukça sıcak bir madencilik alanı olarak gündeme geldi.

Kripto Madenciliği ve Oyun Dünyası

Ayrıca bu, bir kripto paranın bilgisayar donanımı kıtlığına yol açtığı ilk olay değil. Ethereum madenciliği için kullanılabilen GPU’lar üzerinden kripto madencileri ve PC oyuncuları arasında uzun süredir devam eden bir savaş var. Bu rekabet, dünya çapında grafik kartı kıtlığına ve artan fiyatlara neden oldu. GPU üreticisi Nvidia ise geçtiğimiz haftalarda madencilerin kartları kullanmasını önlemek için çeşitli kısıtlamalar getirdiğini açıkladı.

BitTorrent’in kurucusu Bram Cohen tarafından oluşturulan Chia, 2018 tohum finansmanı turunda 3 milyon Dolar toplamış; sonrasında gerçekleştirdiği iki turda ise toplam 28 milyon Dolar değerinde fon elde etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dünyanın En Büyük Beş Kripto Borsasından Biri Olan Bybit, Kanadalı Düzenleyicilerle Mahkemelik Oldu: İşte Detaylar

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Bybit'in "kayıtsız bir kripto varlık ticaret platformu" olduğunu iddia etti. Haberin Özeti OSC, Mart ayında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend