Yeni Kriptopara Chia Nedir ve SSD Stoklarını Gerçekten Tüketecek mi?

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 1 hafta önce

Chia, Bitcoin’in fazla enerji tüketimi gibi bazı sorunlarını çözdüğünü iddia eden yeni bir kripto para birimidir, ancak kendisinin de bazı dezavantajları var.

Chia adlı yeni bir kripto para birimi, madenciliğin en büyük sorunlarından bazılarını ortadan kaldırma potansiyeline sahip gözüküyor.

BitTorrent’in yaratıcısı Bram Cohen tarafından kurulan Chia Network, grafik kartları ve ASIC madencileri tarafından desteklenen enerjiye aç madencilik teçhizatlarına güvenmek yerine, koin üretmek için depolama alanı kullanma prensibiyle çalışıyor. Ancak bu prensip, sabit sürücüler ve SSD piyasası için iyi bir haber değil.

Bitcoin madenciliğinin tek başına Arjantin’den yıllık olarak daha fazla elektrik tükettiği düşünüldüğünde, Chia ve benzeri konsensüsler, daha çevre dostu ve daha az enerji tüketen bir kripto madencilik döneminin önünü açabilir. Yani bu tür yeni çevreci madencilik teknolojileri sayesinde çok daha az enerji tüketimi görebiliriz. GPU stok kıtlığı gibi sorunlar da ortadan kalkabilir.

Bununla birlikte, Chia pek çok fayda sağlıyor gibi görünse de, hard disk (sabit sürücü) ve SSD stoklarında sorun yaratabileceğine dair endişeler var. Bu da PC kuran ve donanım meraklısı kişiler için pek de iyi bir haber değil.

Bitcoin ve Dogecoin gibi koinler, Proof of Work (İş İspatı) olarak bilinen bir konsensüsle işlemleri onaylamak için hesaplama gücünü (CPU) kullanır. Bu hesaplamalar, işlem sırasında ağı doğrulamak ve güvence altına almak için ödüller kazanmak için GPU’larının ve diğer donanımlarının gücünü kullanan madenciler tarafından gerçekleştirilir. Aksine, Chia Ağı Proof of Space and Time konsensüsüyle çalışıyor.

Chia konsensüsü ise, ağın güvenliğini sağlamak için işlem gücü yerine depolama alanını kullanmaya dayanıyor ve depolama alanlarını Chia’ya adayan kullanıcıları ödüllendiriyor. Bu “çiftçilik – farming” sürecine katılmak için özel ekipmanlara ihtiyacınız bulunmuyor bu yüzden bitcoin madenciliğinden farklıdır. Dizüstü bilgisayardan akıllı telefona kadar depolama alanı bulunan her cihaz Chia’da farming yapmak için kullanılabilir. Ne kadar fazla boş alanınız varsa, ödül kazanma olasılığınız o kadar yüksek olur.

İşte sorun da tam olarak burada. Chia’nın henüz borsalarda al-satı başlamamasına rağmen, Çin’deki muhtemel çiftçiler hali hazırda sabit diskleri ve SSD’leri toplu olarak almaya başlamış durumda ve fiyatların talebi yansıtacak şekilde artması bekleniyor.

Örneğin Hong Kong’da, sabit disk ve SSD fiyatlarının yaklaşık 25 ila 80 dolar arasında herhangi bir yere sıçrayacağı tahmin edilmektedir. Sabit sürücü üreticileri GPU dünyasında Nvidia ve AMD’yi rahatsız eden aynı ikilemle yüzleşmeye başlıyor. Yani, teknolojiye aç kitleleri beslemek için yeterli üretime ayak uydururken satışları kısıtlamakla boğuşuyorlar.

Chia’nın başarılı olacağına dair bir garanti olmasa da, ağının arkasındaki öncül ve ödülleri sunma şekli, kripto topluluğunda heyecan yaratacak kadar açık bir şekilde cazip.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend