114.889 adet Bitcoin, Bitcoin’in Ethereum tabanlı tokenlerine dönüştürüldü. Bu, bir aydan kısa bir süre içinde Ethereum’daki BTC miktarının iki katına çıkması demek.

Haberin Özeti

  • 114.889 adet Bitcoin, Bitcoin’in Ethereum tabanlı tokenlerine dönüştürüldü. Bunlara tokenleştirilmiş bitcoin deniyor.
  • Wrapped BTC, sentetik BTC pazarının hakimi konumunda.
  • Wrapped BTC, gün geçtikçe daha popüler hale gelen DeFi protokollerinde kullanılabilir.

Ethereum tabanlı ERC-20 tokenlerine dönüştürülen Bitcoin miktarı, Dune Analytics’ten gelen verilere göre 1.2 milyar dolara ulaştı. Bu, Bitcoin’in tüm piyasa değerinin %0.5’inin Ethereum blok zincirine taşındığı anlamına gelir, bu da Ethereum’un piyasa değerinin %3’üne eşittir.

Bu, bugüne kadar Ethereum blok zincirine taşınan en fazla Bitcoin. Sadece birkaç hafta önce, rakam bugünün yarısından azdı ve 500 milyon doların biraz üzerindeydi.

Bilindiği üzere Bitcoin blok zinciri, Ethereum blok zinciri ile uyumsuzdur, ancak Bitcoin’i belirli protokollere dahil etmek ve sentetik, Ethereum tabanlı Bitcoin almak mümkündür. Bunlar, Bitcoin’i temsil eden, Ethereum’daki jenerik token standardı olan ERC-20 tokenleridir.

Ethereum’da Bitcoin’i “temsil eden” popüler tokenler arasında wBTC, renBTC ve yeni hayata geçirilen tBTC bulunmaktadır. wBTC gibi bazıları denetim altındadır, yani Bitcoin’inizi bir şirkete verirsiniz ve karşılığında size wBTC verirler. tBTC gibi tokenler ise denetim altında değildir, yani Bitcoin’inizi bir şirkete değil de bir protokole yatırırsınız ve o da karşılığında size tBTC verir.

İnsanlar, denetimsiz borç verme protokolleri, merkezi olmayan borsalar ve (daha da fazlası) sentetik varlıklar gibi merkezi olmayan finans (DeFi) ürünlerinin tüm yelpazesinden yararlanmak için Bitcoin’i Ethereum’a taşıyabilir. Çünkü bu sözü edilen finansal araçların hiç biri Bitcoin blok zincirinde mümkün değildir. Bu tür kripto para ödünç verme ve karşılığında getiri üreten hizmetlerden Bitcoin blok zinciri üzerinden faydalanmak şu an için mümkün değil. Dolayısıyla insanlar bitcoinlerini Ethereum blok zincirine taşıyorlar.

İlgili Haber:  Ethereum Blokzincirine Taşınan Bitcoin Sayısında Patlama Yaşanıyor!

DeFi, 2020 yazının en büyük olaylarından biri. Ethereum’da piyasa hareketliliğinin de sebeplerinden biri. Bu haberi girdiğimiz an itibariyle, ölçüm sitesi DeFi Pulse’a göre yaklaşık 10.5 milyar dolar DeFi akıllı sözleşmelerinde kilitli durumda.

Set Protocol gibi bazı DeFi uygulamaları, bir tür sentetik bitcoin olan wBTC tokeni için “yield farming” adı verilen ödüller dağıtır.

wBTC, Ethereum’daki en popüler sentetik Bitcoin’dir; pazar arzının %73.6’sına sahiptir. Onu %18.4 ile renBTC ve %4.2 ile hBTC takip etmektedir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın