Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın devlet tarafından verilen dijital para birimini aktif olarak araştırdığını, ancak “CBDC’yi başlatmak için acil bir planı olmadığını” söyledi.

Binance indirim kodu

Çoğu ülkenin merkez bankası, kendi dijital para birimlerini yaratma konusunu araştırıyor. Yeni Zelanda Merkez Bankası da merkez bankası dijital para (CBDC) birimlerini aktif olarak araştan ülkeler arasında yer alıyor. Fakat Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın Başkan Yardımcısı, bir CBDC başlatmak için acil bir planı olmadığını söyledi.

Binance indirim kodu

Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkan Yardımcısı bugün yaptığı açıklamada, Merkez Bankasının CBDC’i (devlet tarafından verilen dijital para birimi) araştırmaya devam etmesine rağmen, “Yeni Zelanda’da CBDC başlatmak için acil bir planı olmadığını” söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Yeni Zelanda Kraliyet Nümismatik Derneği’nin yıllık konferansında Christian Hawkesby, “CBDC’ler bir dizi üst düzey fayda sunuyor” dedi. Bu avantajlar arasında nakit erişimini artırmak ve finansal katılımı teşvik etmek yer almaktadır.

Uluslararası Denkleştirme Bankası’nın (BIS) Ocak ayı raporu, dünya merkez bankalarının %80’inden fazlasının CBDC’leri araştırdığını gösterdi. Yeni Zelanda, “Merkez Bankası dijital para birimi çıkarmanın artıları ve eksileri” başlıklı bir bülten yayınladığı tarihten itibaren, yani en az 2018’den bugüne CBDC’leri araştırıyor…

Hawkesby, bugünkü konuşmasında, ülkelerin neden CBDC’lere baktıklarına dair BIS bulgularını özetleyerek: “fiziksel nakit para kullanımının azalması, çok fazla insanı finansal sistemin dışında bırakan fiziksel nakit üzerinde aşırı güven ya da hem yerli hem de yabancı para birimlerinin yaygınlaştığı hissi.” dedi.

Dünya merkez bankalarının çoğunluğu CBDC’leri araştırırken, çoğu Yeni Zelanda gibi, yakın zamanda bunları yayınlamayacak. Üstelik, CCBDC’ler birkaç farklı form alabilirler. Bankalardan gelen öneriler nadiren CBDC’leri kripto para birimleri olarak tanımlıyor. Bununla birlikte önerilerin çoğu, merkeziyetsiz kayıt teknolojisinden ilham alıyor.

İlgili Haber:  Binance'in DeFi Yaklaşımı: Kodak Gibi Değil Netflix Gibi Olun

Büyük CBDC programı için Shenzhen’de denemelerde bulunan Çin, şu ana kadar teknolojinin ana savunucusu. Bahamalar da bu hafta yavaş yavaş ülke çapında CBDC’i serbest bırakacak. Kamboçya’nın yarı-kriptosu ve Marshall Adaları’nın tam teşekküllü kriptosu kendi hükümetleri tarafından göz önünde bulunduruluyor.

Yeni Zelanda’nın CBDC’e olan ilgisi bir tür dijital para yaratmak olacak. Hawkesby, “nakit para ödeme aracı olarak daha az kullanılıyor ve nakit erişimi giderek azalıyor” diyerek, banknotların dolaşımdaki paranın sadece %7-9’unu oluşturduğunu ve Yeni Zelandalıların %6’sının günlük ihtiyaçlar için nakit paraya güvendiğini söyledi.

CBDC Yeni Zelanda için şimdilik öncelik değil. Ancak Hawkesby, pek çok merkez bankasının tutumlarını tekrarlayarak, “biz gelişmeleri çok dikkatli takip ediyoruz.” dedi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?