Yenilenebilir Enerji Kullanan Bitcoin Madencisi Iris Energy’den Açıklama: “Bitcoin Çevre ile İlgili Endişelerden Kurtulacak”

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Kripto madencilik faaliyetleri için yenilenebilir enerji kullanan madencilik firması Iris Energy Pty’nin kurucu ortağı Daniel Roberts, “Bitcoin çevreyle ilgili endişelerden kurtulacak.” dedi.

blank

Haberin Özeti

  • Yenilenebilir enerji kullanan kripto madencilik firması Iris Energy’nin kurucu ortağı Daniel Roberts, Bitcoin ve çevre ile ilgili eleştiriler hakkında açıklamalarda bulundu.
  • Roberts, “Bitcoin, çevresel etkisi ile ilgili kaygılardan ve tüm eleştirilerden kurtulacak.” dedi.

Kripto madencilik firması Iris Energy’nin kurucu ortağı Daniel Roberts, son zamanlarda tartışma konusu haline gelen Bitcoin’in çevresel etkileri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Roberts, “Bitcoin, çevre ile ilgili kaygılardan ve eleştirilerden kurtulacak.” dedi.

blank

Bitcoin Madenciliğinde Yenilenebilir Enerji

Iris Energy, madencilik faaliyetleri için yenilenebilir enerji kullanıyor. Roberts’a göre, Bitcoin’in karbon ayak izi ile ilgili aldığı son eleştiriler, şirketinin yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak doğru bir yöntem seçtiğini kanıtlıyor.

Roberts konu ile ilgili, “Sektördeki son haberler, yıllar önce başlattığımız iş modelinin doğru model olduğunu herkese gösteriyor.” dedi.

Bitcoin ve Çevre Tartışmaları

Bitcoin’in karbon ayak izi, son birkaç ayda yoğun bir tartışma konusu haline geldi. Bitcoin ağı, yılda yaklaşık 115 terawatt-saat enerji tüketiyor; bu, Bitcoin madencilik faaliyetlerinin, küresel ölçekte pek çok ülkeden daha fazla yıllık enerji tüketimine neden olduğu anlamına geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Cambridge Üniversitesi’ne göre, Bitcoin ağının sadece %39’u yenilenebilir enerjiyle çalışıyor. Sektördeki yenilenemeyen enerji kullanan çoğunluğun neden olduğu karbon ayak izinin, yaklaşık 61 milyar pound yanmış kömüre, 9 milyon evin bir yıllık ortalama elektrik tüketimine veya ortalama bir binek araç tarafından kat edilen 138 milyar mil’e eşdeğer olduğu belirtiliyor.

Bitcoin’in yüksek karbon ayak izine yönelik eleştirilere rağmen kripto para yatırımcılarının büyük çoğunluğu Bitcoin’i savunmaya devam ediyor.

Mayıs başından bu yana 200 milyon Doların üzerinde Bitcoin satın alan Square, Bitcoin yatırım planlarını değiştirmeyeceğini açıkladı. Aksine firma, Bitcoin’in yeşil bir finansal gelecek yaratmak için katalizör görevi görebileceğini savunan bir rapor yayınladı.

CEO Cathie Wood liderliğindeki büyük bir Coinbase yatırımcısı olan Ark Invest de yakın zaman önce, Bitcoin’in çevresel etkileri için yapılan eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. Ark Invest konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bize göre, Bitcoin’in enerji tüketimiyle ilgili endişeler yanlış yönlendirilmiş durumda. Biz, bu eleştirilerin aksine, Bitcoin madenciliğinin çevre için net bir pozitif etkisi olabileceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend