12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

Yeşil Bitcoin: Ninepoint ETF, Karbon Dengeleme Modeli Başlatıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kanada menşeli Ninepoint ETF, karbon dengeleme programının enerji yoğun Bitcoin endüstrisinin geri kalanı için uygun bir model olacağını umuyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ninepoint ETF, karbon dengeleme modeli başlatıyor.
  • Girişim, yapısı özelinde türünün ilk örneği gibi görünüyor ve bu nedenle kripto endüstrisinde daha geniş bir etki yaratabilir.
  • Bitcoin fiyatı yükseldikçe, ağı çalıştırmak ve madencilerin ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılamak için çevreye verilen zarar da gittikçe daha çok eleştirilir hale geldi. Şimdi, Kanadalı bir alternatif varlık yöneticisi Ninepoint ETF, soruna yaratıcı bir çözüm sunuyor.

Karbon Dengeleme Nedir?

Toronto merkezli Ninepoint Partners, bugün yaptığı açıklamada, Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) karbon dengelemeleri ile geleceğini duyurdu. En önemlisi, dengelemeler sadece yeşili ve çevreyi savunan yatırımcılar için bir seçenek olarak sunulmayacak; fonun elde ettiği ve mevcut yönetim ücretleriyle ödenecek tüm Bitcoinleri kapsayacak.

Binance indirim kodu

Ninepoint yöneticisi Alex Tapscott, “Bunu fon düzeyinde yapmak yeni bir kavram. Bunun endüstri için yeni ve başarılı bir model olacağını umuyoruz.” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ninepoint, fonun Bitcoin alımlarının karbon ayak izini değerlendirmek için iki firma, CarbonX ve Crypto Carbon Ratings Institute, ile çalışacak. Benzer girişimlere sahip çeşitli şirketlerle ortak olan CarbonX, Ninepoint’in karbon dengeleme girişimlerini karşılamasına ve yürütmesine de yardımcı olacak.

Tapscott, karbon dengelemelerinin ne kadar maliyet yaratacağını açıklamadı; yalnızca bunların Ninepoint’in %0.7 olan yönetim ücretinin “önemli” bir kısmını kapsayacağını belirtti.

Karbon dengelemeleri, gelişmekte olan ülkelerde ağaç dikme veya temiz cihazları sübvanse etme gibi faaliyetler için ödeme yaparak gerçekleştirilebilen bir faaliyettir. Teorik olarak, bu tür faaliyetler için ödeme yapmak, bir şirketin olumsuz çevresel etkisini telafi edebilir. Yine de, Greenpeace gibi gruplar, bu planların etkili olmadığını iddia ediyor. Bazı şirketler de bunun kuruluşlar için bir PR stratejisi olarak yürütüldüğünü savunuyor.

İlgili Haber:  ABD’den Kripto Hamlesi: Saldırılara Karşı Fidye Yazılımı Görev Gücü Kuruldu

Bitcoin ve Yüksek Enerji Kullanımı

Esas niyeti ne olursa olsun, Ninepoint’in girişimi dikkate değer; çünkü şirket, Bitcoin’in enerji alanındaki etkisini açıkça kabul ediyor. Bu, çevre konusunda giderek daha fazla endişe duyan ve paralarını petrol, kömür gibi “zararlı” endüstrilere yatırmakta isteksiz olan perakende ve kurumsal yatırımcıları cezbedecektir.

Öte yandan, yaklaşık 320 milyon Dolar değerinde Bitcoin’i yöneten Ninepoint, son aylarda Kanada’da piyasaya sürülen birkaç ETF’den biri olması nedeniyle de geniş çaplı bir etki sahibi olabilir.

Kanada, şimdilik, Kuzey Amerika’da kripto ETF’lerine izin veren tek ülke; ancak ABD’li kriptp kullanıcıları da SEC’in en yakın zamanda bir Bitcoin ETF’yi onaylayacağını düşünüyor.

Ninepoint’in yeni programı, Bitcoin’in enerji kullanımı konusundaki tartışmaların hararetlendiği bir zamanda geliyor. Geçtiğimiz ay, fintech devi Square, Bitcoin’in yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırarak çevre üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini öne süren bir rapor yayınladı. Öte yandan Ripple’ın kurucu ortağı da Bitcoin’in enerji yoğun iş ispatı sisteminden vazgeçmediği takdirde hem çevreye zararlı olmaya devam edeceğini hem de kripto piyasasındaki hakimiyetini kaybedebileceğini dile getirdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar