Yetkililer, Çin’in Yunnan Eyaletindeki Bitcoin Madencilerinin Elektriğini Kesti

Yerel kaynaklar, Çin’in Yunnan eyaletine bağlı olan Baoshan şehrindeki yetkililerin, elektrik üreticilerine kentin madencilerine güç sağlamayı bırakmalarını emrettiklerini ve Bitcoin madencilerini durdurma çabalarını arttırdıklarını bildirdi.

30 Kasım’da Çinli kripto muhabiri Colin Wu, birkaç madencinin kendisine yasak hakkında verdiği bilgilere dair tweetler attı ve elektrik üreticilerine verilen resmi belgelerin taranmış kopyalarını Twitter üzerinden takipçileriyle paylaştı.

Bununla birlikte Wu, yasağın yerelleştirilmiş “ekonomik çıkarlar” doğrultusunda gerçekleştirildiğine inandığı ve muhtemelen Pekin’in kripto madenciliğini durdurma arzusunun bir göstergesi olmadığı yorumlarında bulundu.

Sichuan ve Xinjiang’den sonra Çin’in en büyük üçüncü maden yeri olan Yunnan’da meydana gelen olayın etkisini abartmaya gerek olmadığını belirten Wu, Çin yerel enerji şirketlerinin kripto madenciliğine yönelik tutumunun genellikle değişmekte olduğunu ve bunun, siyasi baskıdan çok ekonomik çıkarlar doğrultusunda bir talep olduğuna inandığını söyledi.

64 yetkisiz madencilik operasyonu için kapatılma emri verildi

Aralarındaki korelasyon nedensellikten uzak olsa da yasağın, küresel doğrulama gücü oranında saniyede 140 exahash’tan 125 EX/s’ye kabaca %10’luk bir 24 saatlik düşüşle aynı zamana denk gelmesi dikkat çekti.

Cambridge Üniversitesi’nin Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre Yunnan, Nisan 2020 itibariyle Xinjian, Sichuan ve İç Moğolistan’dan sonra madencilik doğrulama gücü oranı açısından Çin’in en büyük dördüncü bölgesiydi. Yunnan daha sonra Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Kazakistan dışındaki tüm ülkeler üzerinden sıralandırma yapıldığında küresel doğrulama gücü oranının %5.42’sini temsil ederek üst sıralarda yer aldı.

Haziran ayında Wu, Yunnan hükümetinin, halen yapım aşamasında olan yedisi de dahil olmak üzere 64 yetkisiz madencilik operasyonunun kapatılması emrini verdiğini bildirdi. Hükümet, madenlerin yerel hidroelektrik santrallerine nasıl bağlandığı meselesi başta olmak üzere taşıdığı potansiyel vergi kaçırma ve güvenlik risklerinden bahsetti.

  Çin, Dijital Yuan Piyangosuna 3 Milyon Dolar Bağışladı

Aynı ay boyunca, yerel bir Bitcoin madeni alev aldı ve yaşanan bu olay neticesinde binlerce birim yandı.

Yıl ortasında yaşanan baskı, 29 Mayıs’ta Yunnan’daki bir hidroelektrik istasyonunda meydana gelen ve altı kişinin ölümü ile beş kişinin yaralanmasına neden olan patlamanın ardından geldi. Patlama sonucunda bölgedeki hidroelektrik santralleriyle ilgili güvenlik standartları uygulamalarının arttırıldığına inanılıyordu.

Nisan ayında Yunnan’ın eyalet ağı, elektrik üreticilerini Bitcoin madenlerine yetkisiz güç yönlendirmesine karşı uyaran bir belge yayınladı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın