YFI’nın Yaratıcısı, Token Arzını Sınırlandırmak İstiyor

YFI’nın yaratıcısı Andre Cronje, sistemin kalıcı bir şekilde 30 bin tokenla sınırlandırılmasını önerdi.

Yearn.finance’ın yaratıcısı Andre Cronje, bugün yeni YFI tokenlarının üretilmesini önlemek adına yeni bir öneride bulundu.

Bugün itibariyle gerçekleşen online bir anket kapsamında Andre Cronje hitap ettiği topluluğa, YFI tokenindeki zaman sınırının kapatılmasını ve bu sayede de bir daha yeni para üretiminin gerçekleşmemesini önerdi.

Teklif kabul edilirse yearn.finance için yönetim tokeni olan YFI arzı kalıcı bir biçimde sınırlandırılacaktır. Şu anda tokenin toplam arzı 30 bin civarında bulunuyor. Koin üretme işlevi kaldırıldığı takdirde, değer de bu şekilde kalır ve projeye yatırım yapanlar daha fazlasını basamaz.

Bu plan, teorik olarak, token üzerindeki enflasyonu azaltacak ve protokollerin, yönetim sistemlerini manipüle etmesinin önüne geçecektir. Andre Cronje daha önce, yönetim tokenlerinin çılgınca alım satımının sürdürülebilir bir yöntem ve gelişme olmadığını belirtmişti.

YFI nedir?

YFI, şu anki piyasa değerlerine göre en büyük ikinci DeFi aracı ve toplam değere göre de dördüncü en büyük proje olan yearn.finance tokenidir. Yearn.finance platformu ise getirileri toplayan bir mekanizma olarak görülebilir. Söz konusu platform, kullanıcılara ait olan fonları farklı borç verme ve likidite protokolleri arasında en iyi faiz oranlarını takip edecek şekilde aktarır.

YFI, bir yönetim tokenidir. Yani YFI sahipleri aynı projede değişiklik yapmak adına söz sahibi olurlar ve bu konuda oy kullanabilirler. Yearn.finance platformunun genel değerindeki patlamanın ise asıl olarak bu yıl gerçekleştiği söylenebilir. Bugün itibariyle tek bir YFI tokeninin maliyeti CoinMarketCap’te 41.210 dolar seviyesine ulaşmış görünüyor.

Şimdiye dek ise yearn.finance topluluğunun yukarıda bahsedilen öneriler ile ilgili büyük oranda aynı fikirde olduğu görülüyor. Bir yönetim anketinde %99.97 oranında Cronje’nin önerisi lehinde oy kullanıldı. Bunu yapmak için ise kullanıcılar şu ana dek 1.3 milyon dolar değerinde olan 333.11 YFI girişi gerçekleştirdi.

İlgili Haber:  BProtocol, Maker Protokolündeki Bir Yönetim Oylaması İçin Flash Kredi Kullanıyor

YFI’nin yaratıcısı Andre Cronje tarafından yapılan öneriler için gerçekleştirilen oylamada bazı kullanıcılar bahsedilen değişiklikler gerçekleştiği takdirde YFI’nin halihazırda sürmekte olan koin üretim programlarında büyük bir dönüşüm yaşanacağını belirtti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın