Yield Farming Nedir?

Önemli Gelişmeler

blank
Evrim Dönmez
Evrim kripto para dünyasına ilgilidir. Okur, araştırır, öğrenir, paylaşır.

Son güncelleme: 8 ay önce

blank

DeFi Pulse’un raporuna göre, şu anda DeFi ekosistemindeki akıllı sözleşmelerde kilitli halde duran 1.9 milyar dolarlık kripto varlık bulunuyor.

blank

Kripto para kullanıcıları, büyük ölçüde Compound’un COMP yönetim tokeni ile fitili ateşlenen “yield farming” ya da Türkçe ifadeyle “kazanç çiftçiliği” konseptini konuşuyor.

Özet

Kısaca özetlemek gerekirse, yield farming, mevcut kripto paranızla daha fazla kripto yapmanın bir yoludur. Akıllı sözleşmeler adı verilen bilgisayar programları aracılığıyla fonlarınızı başkalarına borç vermenizi sağlar. Hizmetiniz karşılığında kripto para şeklinde ücretler kazanırsınız.

Bu işle uğraşanlar çok karmaşık stratejiler kullanır. Kazançlarını en üst düzeye çıkarmak için kriptolarını her zaman farklı borç verme pazarları arasında hareket ettirirler. Bu kişiler ayrıca, en iyi yield farming stratejilerini adeta bir sır gibi saklarlar. Neden? E çünkü bir stratejiyi ne kadar çok insan bilirse, o kadar az etkili hale gelir. Herkes en iyi ürünü elde edebilmek için olabildiğince çok çiftçilik yapar.

DeFi Oyunu Değiştiriyor

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) hareketi, blok zinciri alanındaki inovasyonun ön saflarında yer aldı. Peki DeFi uygulamalarını diğerlerinden farklı kılan şey nedir? Permissionless dediğimiz herhangi bir izine ihtiyaç duymayan yapıları onları farklı kılıyor. Yani internet bağlantısına ve desteklenen bir cüzdana sahip herhangi biri DeFi uygulamalarıyla etkileşim kurabilir. Ek olarak, genellikle üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymazlar. Peki, bu özellikler hangi yeni kullanım durumlarını ortaya çıkaracak?

DeFi ile birlikte ortaya çıkan yeni kavramlardan biri de yield farming denilen konsepttir. Yield farming, likidite protokollerini kullanarak kripto para varlıklarıyla ödül kazanmanın yeni bir yoludur. Ethereum üzerine inşa edilmiş, merkezi olmayan yapısıyla katılımcıların pasif gelir elde etmesine olanak sağlar. Sonuç olarak, bu yeni konsept, yatırımcıların gelecekte HODL yapma şeklini değiştirebilir. Kripto paralarınızı faiz karşılığında işletebilecekken neden boşta tutasınız?

Yield Farming Nedir?

Likidite madenciliği olarak da adlandırılan yield farming, kripto para varlıklarıyla ödül kazanmanın bir yoludur. Basit bir ifadeyle, kripto paraları belirli bir süre kilitlemek ve ödül kazanmak anlamına gelir.

Bir anlamda yield farming, stake etme ile aynı olabilir. Ancak arka planında çok fazla karmaşıklık vardır. Yield farming, çoğu durumda, likidite havuzlarına fon sağlayan likidite sağlayıcıları (LP) adı verilen kullanıcılarla çalışır.

Peki likidite havuzu nedir? Temelde fon içeren akıllı bir sözleşmedir. Havuza likidite sağlama karşılığında LP’ler bir ödül alır. Bu ödül, temel DeFi platformu veya başka bir kaynak tarafından oluşturulan ücretlerden gelebilir.

Bazı likidite havuzları ödüllerini birden fazla tokenle öder. Bu ödül tokenleri, daha sonra orada ödüller kazanmak için diğer likidite havuzlarına yatırılabilir. İnanılmaz derecede karmaşık stratejilerin çok hızlı bir şekilde ortaya çıktığını şimdiden görebilirsiniz. Yield farming’in temel fikri, bir likidite sağlayıcısının bir likidite havuzuna para yatırması ve karşılığında ödüller kazanmasıdır.

Yield farming, genellikle Ethereum’da ERC-20 tokenleri kullanılarak yapılır ve ödüller genellikle bir tür ERC-20 tokenidir. Ancak bu, gelecekte değişebilir. Neden? Şimdilik, bu aktivitenin çoğu Ethereum ekosisteminde gerçekleşiyor. Gelecekte bu yapı farklı ekosistemlere taşınabilir.

Bununla birlikte, zincirler arası köprüler ve diğer benzer gelişmeler, DeFi uygulamalarının gelecekte blok zincirinden bağımsız olmasına olanak sağlayabilir. Bu, akıllı sözleşme yeteneği olan diğer blok zincirlerin de aynı şekilde çalışabilecekleri anlamına geliyor.

Yield farming yapanlar, genellikle yüksek kazanç arayışında olduklarından fonlarını farklı protokoller arasında oldukça fazla hareket ettirirler. Sonuç olarak, DeFi platformları, platformlarına daha fazla sermaye çekmek için başka ekonomik teşvikler de sağlayabilir. Tıpkı merkezi borsalarda olduğu gibi, likidite daha fazla likidite çekme eğilimindedir.

Yield farming olayı nasıl başladı?

Yield farming’e yönelik ani ilgi, Compound ekosisteminin yönetim koini olan COMP tokeninin piyasaya sürülmesine bağlanabilir. Yönetim tokenleri (governance), token sahiplerine yönetim hakları verir. Yani bu tokenleri ellerinde bulunduranlar, bulundukları ağda yapılacak değişikliklerde söz hakkına sahip olurlar.

Merkezi olmayan bir blok zinciri başlatmanın yaygın bir yolu, bu yönetim tokenini likidite teşvikleriyle algoritmik olarak dağıtmaktır. Bu, protokole likidite sağlayarak yeni tokeni “harmanlamak” için likidite sağlayıcılarını çeker.

Her ne kadar yield farming konseptini icat etmese de, COMP lansmanı bu tür token dağıtım modeline popülerlikte bir artış sağladı. O zamandan beri, diğer DeFi projeleri, ekosistemlerine likidite çekmek için yenilikçi planlar geliştirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE), Ripple (XRP) ve Terra (LUNA) Fiyat Analizi – 8 Mayıs

Dogecoin’de Elon Musk’ın Saturday Night Live’a konuk olmasından önce ayı piyasasına yönelik sinyaller gözleniyor. XRP’nin ise satış yolda olan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend