Yield farming (kazanç çiftçiliği) yapanların çoğu, merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemini destekleyen ve potansiyel olarak riskli olan akıllı sözleşmeleri nasıl okuyacaklarını bilmiyor. Fakat bu, bu çiftçilerin büyük kârlâr elde etmelerini de engellemiyor.

Kripto piyasası veri toplayıcısı CoinGecko, 1.347 kullanıcının katıldığı bir anket aracılığıyla kazanç çiftçiliği ile ilgili bulgularını yayınladı ve bu bulgular neticesinde katılımcıların %93’ünün en az %500’lük bir mali kazanç elde ettiği iddia edildi.

Bununla birlikte, kullanıcıların yaklaşık yarısı şu anda 1.000 doların altında tarım (farming) yapıyor ve dörtte üçü ise işlem başına hâlâ 10 dolardan fazla ücret ödemeye istekli olmasına rağmen, yüksek gaz ücretleri topluluk için önemli bir endişe kaynağı yaratıyor.

Ankete katılanların yalnızca 314’ü daha önce kazanç çiftçiliği (yield farming) ile uğraştıklarını belirtirken, çiftçiliği daha önce deneyenlerin %59’unun bugün de bu işi yapmaya devam ettikleri söyleniyor.

Kullanıcıların %68’i riski en aza indirmek için pozisyonlarını sonuna kadar kullanmadıklarını söylerken, %49’u ise denetlenmemiş protokollere yatırım yapmayı reddettiklerini ifade ediyor.

DeFi kullanıcılarının sadece %40’ı, çiftçilik sürecinde kullandıkları protokollerin temelini oluşturan akıllı sözleşmeleri yorumlayabildiklerini açıklıyor.

Yield Farming yapanların çoğunluğu Avrupa’dan

Kazanç çiftçiliği, kullanıcılarının %31’inin Avrupa’da yer aldığı küresel bir fenomen. Bunu %28 ile Asya, %18 ile Kuzey Amerika, %10 ile Afrika, %7 ile Güney Amerika ve %4 ile Okyanusya izlemektedir.

Ankete göre çiftçilerin yaklaşık %90’ı erkek; bunların da %34’ü 30-39 yaşları arasında, %25’i ise yirmili yaşlarında bulunuyor.

Bitcoin’e (%74) oranla Ether’e (%82.7) sahip olan kazanç çiftçilerinin sayısı çoğunlukta. Bunun dışında çiftçilerin %25.6’sı Chainlink’e sahipken, onu %19.95 ile Polkadot, %17.3 ile Tron ve %15.7 ile Litecoin izliyor.

Çiftçilik ödüllerini yönetim tokenleri şeklinde dağıtan birçok DeFi projesine rağmen, kullanıcıların yalnızca %11’i yönetime fiilen katılma arzusunu dile getiriyor. Kullanıcıların %54’ü öncelikle tokenlerini elinde tutmaya çalışırken, %32’si ise hemen satmak için tarım (farming) yapıyor.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Unicats'e Güvenen Birçok Kazanç Çiftçisi Tokenlerinden Oldu

Bir Cevap Yazın