2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

Yield Farming Yapanların Çoğunluğu Yatırım Yaptıkları Akıllı Sözleşmeleri Okumuyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Yield farming (kazanç çiftçiliği) yapanların çoğu, merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemini destekleyen ve potansiyel olarak riskli olan akıllı sözleşmeleri nasıl okuyacaklarını bilmiyor. Fakat bu, bu çiftçilerin büyük kârlâr elde etmelerini de engellemiyor.

Binance indirim kodu

Kripto piyasası veri toplayıcısı CoinGecko, 1.347 kullanıcının katıldığı bir anket aracılığıyla kazanç çiftçiliği ile ilgili bulgularını yayınladı ve bu bulgular neticesinde katılımcıların %93’ünün en az %500’lük bir mali kazanç elde ettiği iddia edildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bununla birlikte, kullanıcıların yaklaşık yarısı şu anda 1.000 doların altında tarım (farming) yapıyor ve dörtte üçü ise işlem başına hâlâ 10 dolardan fazla ücret ödemeye istekli olmasına rağmen, yüksek gaz ücretleri topluluk için önemli bir endişe kaynağı yaratıyor.

Ankete katılanların yalnızca 314’ü daha önce kazanç çiftçiliği (yield farming) ile uğraştıklarını belirtirken, çiftçiliği daha önce deneyenlerin %59’unun bugün de bu işi yapmaya devam ettikleri söyleniyor.

Kullanıcıların %68’i riski en aza indirmek için pozisyonlarını sonuna kadar kullanmadıklarını söylerken, %49’u ise denetlenmemiş protokollere yatırım yapmayı reddettiklerini ifade ediyor.

DeFi kullanıcılarının sadece %40’ı, çiftçilik sürecinde kullandıkları protokollerin temelini oluşturan akıllı sözleşmeleri yorumlayabildiklerini açıklıyor.

Yield Farming yapanların çoğunluğu Avrupa’dan

Kazanç çiftçiliği, kullanıcılarının %31’inin Avrupa’da yer aldığı küresel bir fenomen. Bunu %28 ile Asya, %18 ile Kuzey Amerika, %10 ile Afrika, %7 ile Güney Amerika ve %4 ile Okyanusya izlemektedir.

Ankete göre çiftçilerin yaklaşık %90’ı erkek; bunların da %34’ü 30-39 yaşları arasında, %25’i ise yirmili yaşlarında bulunuyor.

Bitcoin’e (%74) oranla Ether’e (%82.7) sahip olan kazanç çiftçilerinin sayısı çoğunlukta. Bunun dışında çiftçilerin %25.6’sı Chainlink’e sahipken, onu %19.95 ile Polkadot, %17.3 ile Tron ve %15.7 ile Litecoin izliyor.

İlgili Haber:  Coinbase, Ethereum 2.0 Staking Ödülleri için Bekleme Listesini Açıyor

Çiftçilik ödüllerini yönetim tokenleri şeklinde dağıtan birçok DeFi projesine rağmen, kullanıcıların yalnızca %11’i yönetime fiilen katılma arzusunu dile getiriyor. Kullanıcıların %54’ü öncelikle tokenlerini elinde tutmaya çalışırken, %32’si ise hemen satmak için tarım (farming) yapıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar