Yoga ile Pilates Arasındaki Fark

Yoga ile Pilates Arasındaki Fark

Hem pilates hem de yoga, egzersiz ve fitness sistemlerinin formlarıdır, ancak pilates, 20. yüzyılın başında Joseph Pilates tarafından Almanya’da geliştirilirken yoga Hindistan’da doğmuştur. Binlerce yıldır zihinsel ve fiziksel sistem olarak uygulanmaktadır. Yoga’nın Hint bilge Patanjali tarafından geliştirildiği ve bugün birçok başka biçimi olduğu söyleniyor.

Yoga ile Pilates Arasındaki Fark

Yoga ile Pilates Arasındaki Fark

Joseph Pilates bedeni kontrol etmek için zihni kullandığını belirten metodunu ‘Kontroloji’ olarak da adlandırılır. Yoga geleneksel olarak zihni kontrol etmek için beden, özellikle de nefes kullanan bir bilim olarak görüldü. Bununla birlikte, solunumun bilinmesi, omurganın hizalanması ve kasların güçlendirilmesi, her iki sistemin de temel bir parçasıdır. Ancak pilates aerobik ve çeşitli yoga duruşlarını da içerir.

Pilates, savaşta yaralanan askerlere yardımcı olmak için bir sistem olarak daha fazla gelişirken, yoga fiziksel ve zihinsel gelişme için eski bir Hindu bilimi olarak geliştirildi. Daha sonra, Joseph Pilates sistemi daha da geliştirdi.

Patanjali’nin Yoga Sutraları, yoga’nın sekiz yönünü aşağıdaki şekilde tanımlar: yama (şiddetten kaçınma, yalancılık, tamah, şehvet ve sahip olma isteği), niyama (saflık, memnuniyet, kemer sıkma, çalışma ve Tanrı’ya teslimiyet), asana (meditasyon için oturmuş pozisyon), pranayama (Nefes kontrolü ve diğer egzersizler), pratyahara (dış atamalardan çekilme), dharana (konsantrasyon), dhyana (meditasyon) ve samadhi (kurtuluş).

Joseph Pilates, sisteminin özelliklerini aşağıdaki şekilde tanımlar: solunum (kan dolaşımını doğru yapmak için), merkezleme (karınla ilgili sırt üstü kasları, sırt üstü sırtları, kalçaları ve kalçayı yerleştirmek için) konsantrasyonu (egzersizler sırasında yoğun odaklanma ve hatta ayakta durma), kontrol (kas kontrolünde olduğu gibi), hassaslık (hareketin ve tekniğin kesinliği), hareketin akış veya verimliliği ve ekipmanın kullanımı.

Pilates 34 egzersizin temel bir seti olsa da, yogada yalnızca çeşitli vücut işlevlerini iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda iyileştirme problemleri için yüzlerce asana (duruş) vardır. Bugün, yoga ve pilates dünya genelinde uygulanmaktadır, ancak nitelikli bir öğretmenin rehberliği olmadan da uygulanmamalıdır. Dünyanın dört bir yanında birçok fiziksel zindelik okulları, kurslarına şimdi pilates ve yogayı da entegre etmektedir.

Yoga ile Pilates arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum bırakınız.

Yorum Bırakın