Yoga ile Tai Chi Arasındaki Fark

Yoga Hindistan kökenlidir. Fiziksel ve zihinsel sağlığın güçlendirilmesini kolaylaştırmak için solunum, egzersiz ve meditasyon üzerine kurulmuştur. Yoga talimatları genellikle kişinin ihtiyaçlarına bağlıdır. Bugün, sıklıkla stresden kurtulmak ve huzur için uygulanmaktadır. Her zamanki yoga kalıbı, oturma veya ayakta durma pozisyonlarını veya duruşları içerir. Güç geliştirmek için genellikle kolları vücudun ağırlığını tutmak için kullanır. Bazen bilek ve omuzlara baskı yapar. Eklemdeki stresi azaltmak için değişiklikler yapılabilir. Yoga yaparken kaza ve yaralanmadan kaçınmak için doğru bilgi önemlidir.

Yoga ile Tai Chi Arasındaki Fark

Yoga öğretilerinin önemi üç kısma ayrılır: fiziksel yönü, zihinsel yönü ve manevi yönü. Fiziksel yönü esneklik ve iyi denge içerir. Ayrıca, yoganın enerjiyi arttırmasına, solunumu ve dolaşımdaki sağlığı iyileştirmesine, ağrıyı hafifletmesine, canlılığı arttırmasına, kilo kaybına neden olmasına ve kendisini daha genç hissetmesine yardımcı olabileceği keşfedilmiştir. Aynı zamanda kas tonusu oluşturur ve astım ve karpal tünel sendromunu hafifletmeye yardımcı olur. İkincisi, zihinsel yönü, özellikle stresli durumlarla başa çıkmada, zihnin sükunetinde gevşeme ve pozitif düşünce ve kendini kabul etmeye yardımcı olur. Manevi yön, kişinin duygularını, bedeni ve çevre bilincini geliştirir. Vücut, zihin ve ruh arasındaki bağımlılığı teşvik eder. Ağrı, yoganın erdemi değildir.

Tai Chi, ‘en üstün yüce’, 1300’lü yıllarda Çin’de ortaya çıktı. Hafif ve düşük etkili bir yöntem kullanarak kasları ve eklemleri çıkarmak için tasarlanmış yumuşak dövüş sanatlarıdır. Ayakta dururken ve adımlar atarken duruşlar ya da hareketler içerir. Bacaklar vücudu taşımak için kullanılırken kollar havada yavaşça ve zarif hareket eder. Duruş, vücudun sürekli hareket ettiğinden emin olmak için devamlıdır. Hareket vücudun iç kısmından (karın ve sırttan) ve dış kısımdan (kollar ve omuzlar) gelmelidir.

Tai Chi gevşeme ve konsantrasyon için iyidir. Güç, denge ve esneklik geliştirebilir. Aynı zamanda stressiz kalmaya yardımcı olur ve kalıcılık ve enerjiyi artırır. Düşük etki, eklemlerin yağlanmasına yardımcı olur ve artrite yakalanmış olanlar için iyidir. Tai Chi yumuşak hareketlerle, vücut egzersizlerinden çok zihin egzersizidir. Her yaşta uygulanabilir.

Yoga ile Tai Chi Arasındaki Fark

Yoga ile Tai Chi Arasındaki Fark kısaca özetlenecek olursa;

  • Yoga Hindistan’dan, Tai Chi ise Çin’den çıkmıştır.
  • Yoga, vücut ağırlığını taşımak için kolları kullanırken, Tai Chi vücut ağırlığını taşımak için bacakları kullanır.
  • Yoga vücudun ve aklın bir uygulamasıdır. Tai Chi, zihin için daha pratik bir uygulamadır.
Facebook Yorumları