3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

YouTube, Bitcoin ve Elon Musk ile İlgili Dolandırıcılık Videolarından Dolayı Eleştiri Altında

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

YouTube, sahte Elon Musk ya da Michael Saylor videoları yayınlayarak izleyicileri dolandıran bir siber suç ağıyla mücadele edemediği için eleştiri yağmuruna tutuluyor.

Binance indirim kodu

YouTube “Elon Musk” ya da “Michael Saylor” ya da “Bitcoin” yazıp kategorilerden de “canlı yayın”ı seçerseniz muhakkak siz de bu dolandırıcıların videolarına denk gelirsiniz.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Dolandırıcılar bu konuda kendilerini çok geliştirmiş durumdalar. Öncelikle çok aboneli YouTube hesaplarını ele geçiriyorlar ve sonrasında ele geçirdikleri bu kanalları kripto para dolandırıcılığı için kullanıyorlar.

Bu dertten Elon Musk da muzdarip. Dolandırıcıların kendi videolarını kullanıp insanları kandırması muhtemelen onun da zoruna gidiyordur. Salı günü Elon Musk, YouTube’un “dolandırıcılık videoları” ile mücadele etmediğini söyledi. YouTube ise, rapor edilen kanalları kaldırdığını söylüyor.

Peki işleyiş nasıl?

Dolandırıcılar ele geçirdikleri kanallardan genelde canlı yayın açıyorlar. Ancak aslında açtıkları yayın canlı değil. Elon Musk ya da Michael Saylor gibi ünlü kişilerin geçmişte katıldıkları programları canlı yayınmış gibi gösteriyorlar. Ekranda yer alan internet sitelerini ziyaret ederek ödüllü etkinliğe katılmak için izleyicileri teşvik ediyorlar.

Canlı yayınların çoğunluğu Elon Musk'ın geçen sene katıldığı Ark Invest etkinliğinden.
Canlı yayınların çoğunluğu Elon Musk’ın geçen sene katıldığı Ark Invest etkinliğinden.

Canlı yayında Elon Musk’ı görenler bunun gerçek olduğunu zannediyor ve gerçekten ödül dağıtıldığını düşünüyor. İlgili internet sitelerine giderek verilen cüzdanlara BTC ya da ETH gönderiyorlar. Bu gönderdikleri tutarın 2 katını geri alacakları vaadiyle kandırılıyorlar. Parasını ikiye katlayacağını düşünen kurbanlar ekranı sürekli tazeliyor ancak cüzdanlarına herhangi bir şey gelmiyor. Sonra durumun farkına varıyorlar ve dolandırıldıklarını anlıyorlar. ancak iş işten geçmiş oluyor.

Bizim özellikle incelediğimiz bazı dolandırıcı cüzdanlarına 200.000 dolardan fazla para transfer edildiğine şahit olduk.

Bilgisayar korsanları birkaç günde bir düzinelerce YouTube kanalının adını ve resmini değiştirerek, onları Musk’ın CEO’su olduğu elektrikli otomobil üreticisinin resmi Tesla kanallarına benzetiyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Liderliğindeki Kripto Paralar, 400 Milyar Dolarlık Piyasa Kaybından Sonra Yeniden Yükselişe Geçti

Şilili müzik sanatçısı Aisack da YouTube hesabını kaptıranlardan. Hesabı hacklendikten bir müddet sonra kanalının adının değiştiğini ve Elon Musk videolarının yayınlandığını farketmiş.

Alsack, YouTube’un, pek çok kullanıcı kendisiyle aynı durumda olduğu için güvenlik konularında hacker saldırılarını önlemek için yeterince çalışmadığını düşünüyor.

Uzmanlar dolandırıcıların 2021’de kazandıkları para miktarının 2022’de piyasanın da düşüşüyle birlikte azaldığını ancak yine de pek çok kişinin bu tuzağa düştüğünü ifade ediyor.

Sahte canlı yayınların büyük çoğunluğu, finans firması ARK Invest, Musk ve Twitter CEO’su Jack Dorsey’in Temmuz ayındaki panelini gösteriyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar