8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

YouTube, Ünlü Bitcoin Boğasının Kanalını Yayından Kaldırdı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Video paylaşım platformu YouTube, Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı ve The Pomp Podcast’in sunucusu Anthony ‘Pomp’ Pompliano’nun 251.000 aboneli kanalını sildi. Platform, bir süre sonra ise kanalı tekrar erişime açtığını duyurdu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Video paylaşım platformu YouTube, bir Bitcoin boğası olarak tanınan Anthony ‘Pomp’ Pompliano’nun 251.000 aboneli kanalını sildi.
  • Pompliano’nun kanalı yaklaşık iki saat boyunca erişime kapalı kaldı.
  • Youtube sonrasında ise kanalı tekrar erişime açtığını duyurdu.

Video paylaşım platformu YouTube, Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı, The Pomp Podcast’in sunucusu ve bir Bitcoin boğası olarak tanınan Anthony ‘Pomp’ Pompliano’nun 251.000 aboneli kanalını sildi. Pompliano’nun kanalı yaklaşık iki saat boyunca erişime kapalı kaldı. Youtube sonrasında ise kanalı tekrar erişime açtığını duyurdu.

Binance indirim kodu

Bitcoin Boğasının Kanalı Keyfi Olarak mı Silindi?

Pomp konu ile ilgili Twitter’dan yaptığı açıklamada, “YouTube, ilk önce Bitcoin ile ilgili bir röportaj içeriğimin zararlı ve tehlikeli olduğu uyarısında bulundu. Daha sonra bir ihtar alacağımızı söylediler; ancak yalnızca birkaç saniye sonra, kanalın silindiğini belirten ikinci bir e-posta aldım.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Pomp’a göre kanalı, daha öncesinde YouTube’un topluluk kurallarını ihlal eden hiçbir “ihtar” almamıştı. Eğer bir YouTube kanalı, 90 gün içinde 3 kez ihtar alırsa, o kanal, kalıcı olarak kaldırılabilir. Buna ek olarak, görünüşte belirtilen videoda şüpheli veya ihtarı gerektirecek başka herhangi bir içerik yok.

YouTube ile İlgili Eleştiriler

YouTube, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto paralar ile ilgili videoları “zararlı içerik” olarak etiketleyen algoritmaları ile platformunda daha öncesinde de kripto parayı hedef almıştı. Ancak Pomp’un Twitter’de doğrulanmış mavi tikli bir hesaba ve 1.1 milyon takipçiye sahip olması, muhtemelen YouTube’un dikkatini çekmeyi başardı ve kısa süre içinde Pomp’un kanalına tekrar erişim imkanı sağlandı.

İlgili Haber:  İnsan Hakları Vakfı Liderine Göre Bitcoin Bir 'İnsani Savunma Sistemi'

Pompliano gibi kripto para alanındaki büyük bir oyuncunun hesabının görünüşte “keyfi” olarak kaldırılması, YouTube gibi merkezi bir platforma güvenmenin tehlikelerini de bir kez daha gösteriyor. Geçen hafta da Facebook, Instagram ve WhatsApp yaklaşık altı saat boyunca çevrimdışı kalmış ve benzer bir tartışma gündeme gelmişti.

Ayrıca YouTube, COVID-19 salgını sırasında sağlık ile ilgili yanlış bilgiler içeren videoları temizlemeye çalıştığı için de gündeme gelmişti. Ağustos ayında yaptığı açıklamada YouTube, Şubat 2020’den bu yana “tehlikeli koronavirüs bilgileriyle ilgili” olduğunu tespit ettiği 1 milyondan fazla videoyu kaldırdığını duyurdu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar