Yükselen Getiriler Popüler İşlemleri Teşvik Ederken Bitcoin Düşüş Yaşıyor

Son güncelleme: 1 ay önce

Tahvil getirilerindeki artışın daha riskli yatırımlara olan talebi mahvettiğine dair endişeler nedeniyle Bitcoin düşüşünün ikinci gününü yaşıyor.

En büyük kripto para, bugün itibariyle %3.4 oranında değer kaybetti ve öğleden sonra 13:05’ten itibaren yaklaşık 47.000 dolardan işlem görmeye başladı. Bitcoin ve diğer dört tokeni içeren Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi de %3’ten fazla düştü.

Bitcoin şu anda şubat ayında 58.000 doların üzerine çıkmasını sağlayan rekorun 10.000 dolar altında bulunuyor ve 2017’deki patlamada olduğu gibi tokenin yatırım tabanının genişleyip genişlemeyeceği konusundaki tartışmalar alevleniyor.

Bitcoin, Fed Başkanı’nın açıklaması üzerine darbe aldı

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın uzun vadeli borçlanma maliyetlerindeki son tırmanışa karşı durmaktan kaçınmasının ardından piyasalardaki genel risk iştahı bir darbe aldı.

Oanda’da kıdemli piyasa analisti olan Edward Moya, bir açıklamada bulunarak Bitcoin’in, Fed Başkanı Powell’ın yükselen hazine getirilerini geri çekme konusundaki tereddütlerinin bir başka kurbanı olduğunu söyledi.

Moya ayrıca, coinin temellerinin sağlam olmasına rağmen hisse senetlerindeki düşüşün önümüzdeki hafta devam etmesi halinde kısa vadede savunmasız hale gelebileceğini öne sürdü.

Galaxy Digital Holdings Ltd.’nin uzun süreli destekçisi olan Michael Novogratz ise Bitcoin’in yıl sonundan önce muhtemelen 100.000 dolara ulaşacağı tahminini yineleyerek yükseliş eğilimini sürdürdü. Bloomberg TV röportajında, Bitcoin’in ve diğer dijital paraların “kurumsal bir varlık sınıfı” haline geldiğini belirten Novogratz, bankaların çılgın bir şekilde eyleme geçmeye çalıştığı fikrini savundu.

Bitcoin geçen hafta %21’lik düşüş yaşadı ancak yine de geçen yılki değerinin beş katından fazla artış gösterdi.

Bir anlatıya göre tokenin, altına benzer şekilde enflasyon riskini ve itibari paraların değer kaybetmesini koruyabileceği ve kurumsal portföylerin daha büyük bir parçası haline gelebileceği kaydedildi.

  Bitcoin Rallisi Düşen Piyasa Likiditesinden Dolayı Potansiyel Bir Testle Karşı Karşıya

Bitcoin, kurumsal benimsenmenin hâlâ erken bir aşamasında

Rakip bir görüş ise uyaranla beslenen bir balon olan Bitcoin’in patlayacağını iddia etti.

Londra’daki Sanford C. Bernstein’da küresel strateji başkanı olan Inigo Fraser-Jenkins liderliğindeki bir ekip, bugün bir açıklamada bulunarak kripto paranın varlık tahsisinde ve kurumsal olarak benimsenmesinde hâlâ erken bir aşamada olduğunu belirtmesine rağmen Bitcoin’in temel bir değerlemesinin “kesinlikle imkansız” olduğunu sözlerine ekledi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın